Görüş Bildir
Haberler
1992'den Bu Yana Sular 8 Santim Yükseldi

1992'den Bu Yana Sular 8 Santim Yükseldi

Ulaş
29.08.2015 - 12:05 Son Güncelleme: 29.08.2015 - 17:21
İçeriğin Devamı Aşağıda

NASA, 1992 yılından bugüne kadar dünya genelinde denizlerin yaklaşık 8 cm (3 inç) havaların ısınması ve buzulların erimesi sonucunda yükseldiğini rapor etti. 

2013 yılında Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hazırlanan çalışmada, deniz seviyesinin bu yüzyılın sonunda 30 ila 90 cm artacağı öngörüldü. Ancak son araştırmaya göre, deniz seviyesinin yükselmesinin büyük olasılıkla bu aralığın üst ucunda gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

BAZI BÖLGELERDE 25 CM YÜKSELDİ

Deniz seviyesindeki yükselmenin homejen olmadığına işaret eden bilim insanları, bazı bölgelerde geçen 23 yıl içinde suların 25 cm kadar yükseldiğine dikkat çekiyor. NASA bilim insanları tarafından düzenlenen panelde, ABD’nin batı kıyılarında deniz seviyesinin uydu verilerinden elde edilen analize göre suların 25 cm yükseldiğine işaret edildi.

NASA tarafından yapılan çalışmayı gazetecilere aktaran bilim insanı Tom Wagner, “İnsanlar anlamalı; gezegen (dünya) sadece değişmiyor, değişti de” ifadelerini kullandı.

NASA Dünya Bilim Direktörü Michael Freilich de, Asya’da 150 milyon insanın denizden yalnızca 1 metre yüksek yerlerde yaşadığını belirterek, sıcaklığın artması ve suların yükselmeye devam etmesiyle yaşanacak felakete işaret etti.

303 MİLYON TON BUZ ERİDİ

303 MİLYON TON BUZ ERİDİ

Deniz seviyesinin yükselmesinde özellikle buzulların erimesi etkili oluyor. Ancak okyanusların ısınması ve buna bağlı olarak deniz suyunun genişlemesi de bir etken. Grönland’da kaydedilen erime de araştırmacıları endişelendiriyor. Son 10 yılda burada yılda ortalama 303 gigaton, yani 303 milyar ton buzun eridiği bildiriliyor. Antarktika’da eriyen buz miktarının ise yılda ortalama 118 gigaton olduğu kaydediliyor.

FLORIDA SULAR ATINDA KALABİLİR

NASA’nın bugüne kadar kaydettiği buz erimesinin de insanlığı ciddi sorunlarla karşı karşıya bıraktığı belirtiliyor. NASA’nın deniz seviyesinin yükselmesini inceleyen araştırma ekibinden Steve Nerem, şu ana kadarki küresel ısınmanın bile, deniz seviyesinin bir metreden fazla yükselmesine neden olacağının görüldüğünü söylüyor.

Örneğin ABD’de Florida Eyaleti’nin bu yüzden sular altında kalma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu vurgulayan Steve Nerem, “Gelecekte muhtemelen durum daha da kötü olacak” şeklinde konuşuyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
0
0
0
0
0
0