Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

1970'li Yıllardan Türkiye İşçi Sınıfına Seslenen 8 Cem Karaca Şarkısı

-

1. Tamirci Çırağı-1975

Cem Karaca-Dervişan ortaklığıyla yayınlanmış bir şaheser. Heyecanla arkası kuşlu aynasında saçlarını tarayan Tamirci Çırağı'nın bir burjuva kızına olan imkansız aşkının konu edildiği, kısa filmlere dahi konu olmuş teatral şarkı...

2. Parka-1976

Bir başka Cem Karaca-Dervişan ortaklığı. 1970'li yılların ikinci yarısının sloganlaşmış Cem Karaca şarkılarından bir diğeri. Şarkıda hikayesi anlatılan, dedesi bir bacağını Sakarya'da bırakmış, eski torna ustası babasının gözünü çapak almış bir Siyasal öğrencisidir.

3. Yoksulluk Kader Olamaz-1977

Bugün müzik çevreleri tarafından hala "aşılması mümkün olmayan" bir albüm olarak görülen Yoksulluk Kader Olamaz albümüne adını veren şarkı. 1970'li yılların Türkiye'sinde popüler müziğin "boş vermişliği" karşısında yükselmiş bir tepki.

4. Maden Ocağının Dibinde-1977

Yoksulluk Kader Olamaz albümünde yer alan Maden Ocağının Dibinde, dün olduğu gibi bugün de Türkiye'nin dört bir yanında maden ocaklarında yaşanan iş cinayetlerinden sonra akla gelen ilk şarkılardan biri olmaya devam ediyor.

5. İşçi Marşı-1977

Akıllarda Cem Karaca'nın "hava döndü işçiden esiyor yel" diyerek gürleyen sesiyle yer eden, Can Yücel'in aynı adlı şiirinin Taner Öngür tarafından bestelenmiş hali... Yine Yoksulluk Kader Olamaz albümünden...

6. 1 Mayıs Marşı-1978

Kanlı 1 Mayıs'ın ardından yaşanan karmaşa ve kaos sürecinde Cem Karaca ve Dervişan, sözü ve müziği Sarper Özsan'a ait olan bu enternasyonal marşı geniş kitlelere ulaştırarak Türkiye işçi sınıfına armağan etmiştir.

7. Durduramayacaklar Halkın Coşkun Akan Selini-1978

Sözleri Bertold Brecht'ten uyarlanan ve Sarper Özsan tarafından bestelenen, 1 Mayıs Marşı ile birlikte 1970'lerin ikinci yarısında sloganlaşmış bir başka Cem Karaca-Dervişan ürünü...

8. Safinaz-1978

Cem Karaca'nın Dervişan ile kurduğu ortaklığın sona ermesinin ardından Edirdahan ile birlikte yaptığı, Türkiye'deki son plak çalışması... Safinaz'ın yanında Karam ve Şeyh Bedrettin Destanı'nın da yer aldığı uzunçalar... Bir emekçi kızının işçileşme sürecini, bu süreçte uğradığı cinsel şiddeti konu edinen 18 dakikalık saygı duruşu. Bu şarkının sonunda Cem Karaca, sanki 2 yıl sonra gelecek Darbeyi hissediyormuş gibi şu sözlerle seslenir: "söylesenize Safinazlar bütün bunlar kurtuluş mu?/ kurtuluş nerede, nerede Safinaz/ on binlerce Safinaz, kurtuluş nerede?"

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir