Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

19 Mayıs Gösterilerine Katılan Her Liselinin Hatırlayacağı 15 Şey

326PAYLAŞIM

Çoğu lise öğrencisinin en az bir kez katıldığı veya izlemeye gittiği 19 Mayıs törenlerinde yaşanılanları sizler için derledik.

1. Öncelikle çocukken törenlerde farklı kıyafetle yürüyen öğrencilere hayran olursun, sen de öyle olmak istersin.

2. Liseye başladığında 19 Mayıs öncesi törenlere katılacak gönüllülerin listesi yapılmaya başlanır.

Hemen sen öne atlarsın.

3. Sonra haftanın belli günleri okulda provalar yapılmaya başlar. Genelde beden eğitimi öğretmeni bu işte sorumludur.

4. Onlarca kez provalar yapılır. Her şey en ince detayına kadar değerlendirilir ve sıfır hata için uğraşılır.

Genelde kule için en zayıf ve atletik olanları seçerler ki hem ağırlık az olsun hem de tek hamlede yukarı doğru kolayca tırmanabilsin.

5. Her okulda ayrı ayrı yapılan provaların ardından sıra yavaş yavaş törene katılacak tüm öğrencilerle yapılacak provalardadır.

6. İlk başlarda serbest kıyafetle yapılan provalarda sadece törene katılacak gruplar farklı saatlerde çalıştırılır.

7. Daha sonra tribündeki koreografi ekibinden, bayrak takımına herkes aynı saatte toplanarak genel provalar yapılır.

8. Bu provalar öğrencileri canlarından bezdirse de ergenlik çağındaki yüzlerce öğrencinin ahenk içinde çalışması için gereklidir.

9. Tabii ki bu gerçeği daha sonraları dönüp arkanıza baktığınızda anlıyorsunuz, yoksa o zamanlar tam bir vakit kaybı gibi geliyordu.

10. Yıl içinde liseler arası müsabakalarda dereceye giren okul takımlarının ödülleri de yine 19 Mayıs törenleri öncesinde verilirdi.

Bunu hiçbir zaman anlayamamışımdır. Aylar önce kazanılan kupanın-madalyanın illa ki 19 Mayıs'ta verilmesi...

11. Büyük gün gelip çattığında sabah normalden erken kalkıp hazırlanırsın. Bayrak ve flamaların en önde stadyuma girişiyle büyük bir alkış kopar.

İşte o an iyice heyecanlanmaya başlarsın.

12. Saha içindeki gösteri gruplarının yerlerini alışları ve çıkışları esnasında tribün devreye girer ve kartondan farklı şekiller yapılırdı.

13. Toplam 4-5 koreografi çalışılır, görevli öğretmenin komutlarıyla önünde duran kartonlardan hangisi söyleniyorsa onu kaldırarak ekibin bir parçası olurdun.

Bir şey yapmış, bir işe yaramış, büyük bir takımın parçası olmuş olma hissini tadarsın.

14. Burçak tarlası şarkısının ve Atatürk'ü hatırlatan şiirlerin okunduğu program, bütün öğrencilerin katıldığı güzel bir hareketle sonlandırılır.

15. O yaşlarda öğrencilerin hepsi işin gırgırında da olsa, Atatürk'ü hakkını vererek anardı.

Ruhun şah olsun...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
malcolm_ali

Tören günlerinde okula küfür ede ede giderdiniz amk, cuma günü marştan kaçıcaz diye götüm götüm tuvaletlere saklanan tipler şimdi "teyyep yasahladı hıammına" diye diye ortalıkta dolaşıyor.

onur-durmaz

19 Mayıs törenlerine Işıklar Askeri Lisesi (artık hava lisesi oldu) öğrencisi olarak katıldım zamanında. Törenlere hazırlanmak her zaman işkence gibiydi ama sonuç her zaman mükemmel olurdu. Şimdi şehitlerin bahane edilerek o törenlerin yapılmaması çok üzücü.

selim-atasoy

hangi dönem ?

onur-durmaz

2004 girişliyim 2006 da ayrıldım

sevimsizhayalet

meslek lisesi hep karton kaldırırdı. kartonların üzerinde test çözüyorum diye beden eğitimi hocası kızmıştı. sonra diş hekimliği kazanınca bana verdi o kartonu okulda törenle :) koskoca okulda fakülte kazanan tek kişiydim:) lanet olsaı 28 şubat bükmüştü belimizi.... ama gel gör ki o zaman adalet isteyenlerden şimdi biz adalet dileniyoruz. 28 şubatta ihller için bizimde belimizi kırdılar şimdi ihl ciler adalet yerine intikam güdüsüyle memleketin anasını ağlatıyor.

mtonance

katılmadım kaçtım pikniktir Kızılaydır gezdim okul töreni bitip eve gittiğimde trt den izlerdim bi kısmını uçakların sesini duyunca dışarı koşardım :/ bilseydim sayılı kutlama görebileceğimi hepsine katılırdım

Gizli Kullanıcı

tatlı ve güzel bir gürültüydü hep dinlenilmesi gereken ve izlenilmesi gereken güzel zamanlardı...şimdi ise hiç ses yok stadlarda..bomboş :(

Görüş Bildir