Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

15 Madde ile Türkiye'de Yaşayan Engellilerin Karşılaştıkları Sorunlar Üzerine Düşünmek

 > -

Hepimiz günlük hayatımızda onlarla karşılaşırız, yanlarından geçip gideriz. Ne dertleri olduğunu, nasıl bir mücadele ve psikolojik savaş içinde olduklarını düşünmeyiz bile. Türkiye'de engellilerin yaşadıkları zorlukların sadece küçük bir kısmını sizler için derledik.

1. En iyimser istatistiksel verilere göre Türkiye'de 2 milyona yakın engelli yaşıyor.

Görme engellilerin güvenle yürümeleri için yapılan kaldırım taşlarının sonuna konulan beton saksı, onların ciddi şekilde yaralanmalarına sebep olabilir.

2. Aileleri tarafından genelde toplumsal yaşamdan uzak tutulan ya da bir utanç kaynağı olarak görülen bir grubu temsil ediyorlar.

3. Halbuki, çeşitli sebeplerle belli meziyetlerini yitirmiş olsalar da en az diğer insanlar kadar kamu hizmetlerinden faydalanmak onların da hakkı.

4. Herkes bu konuda fikir birliğinde olsa da iş pratiğe döndüğünde hiç de böyle bir durum olmadığına şahit oluyoruz.

5. Mesela engelliler için ulaşım hakkı noktasında bazı indirimler uygulansa da mesele sadece bundan ibaret değil.

Yapılan bilet indirimlerinden önce, rahatlıkla şehir içi veya şehir dışında seyahat edebilecekleri konfora sahip otobüsler dizayn edilmesi gerekiyor.

6. Ya da çevresel ulaşım hakkı çerçevesinde, engellilerin sokak ve caddelerde ulaşımını sorunsuz sağlayacak altyapıyı kurmak belediyelerin görevi olmasına rağmen durum böyledir.

Çünkü milyonlarca insanın yaşadığı bir toplumda bir kişi bile kamu hizmetlerinden gereği gibi faydalanamıyorsa bu ciddi bir sorun teşkil etmeli.

7. Gerekli altyapı çalışmaları yapılmadığında, insanlar, boğuştukları zorluklar dolayısıyla kendilerini daha küçük bir dünyaya hapsediyor.

Kimi zaman bu dünya birkaç sokaktan, kimi zaman da sadece evin içinden ve bir pencere kenarından ibaret oluyor.

8. Bütün dünya sanki onların yokluğu üzerine inşa edilmiş gibi görünür.

Çünkü en basit işlerini bile başkalarının yardımıyla halledebilirler. Bunun sebebi onlar değil, bizlerizdir.

9. Bütün bunların yanına bir de toplumsal duyarsızlıklarımız eklenince işler iyice içinden çıkılmaz bir hal alır.

10. Herkes kendi konforunu ve hayatını düşünürken, engellilere öncelik tanınması gereken yerlerde bile, bu durum kimsenin umurunda olmaz.

11. Uzaktan görmeyle ne kadar zorlu bir hayat yaşadıklarını anlamak mümkün değildir.

Empati duygusu en kuvvetli insanlar bile bu hayatı tam olarak anlayamazlar.

12. Sizin için ufak bir detay olan arabayı park ettiğiniz yer, onlar için ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Çünkü insanların geçebilecekleri alan bırakmazsanız mecburen yol üzerinden geçerler ve çok acı olaylar yaşanabilir.

13. Sokakta görenlerin acıyarak bakmaları gibi büyük bir duygusal baskının üstesinden gelmek de büyük problemdir.

Çoğu buna alışmıştır. Hatta umursamazlar bile.

14. Ancak görmezden gelinmeleri git gide derin bir bunalıma yol açabilir ve intihar edenlerin sayısı da az değildir.

15. Toplumun ve devletin duyarlılığıyla böylesi günler görebilme umuduyla...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
merve-koc11

TEŞEKKÜRLER

captainn-peroxide

Bunlara kim bakacak? Devletin başında o kadar sorun varken engellileri nasıl düşünsünler? Hadi bi sıkıntı yok diyelim doğru düzgün ne kaldırım var ne de hayatlarını kolaylaştıracak herhangi bir şey. Ne düşünen var ne de onları anlamak için empati kuran... Bir insanın hayatı bu kadar acı olmamalı.

deli-sabit

Engellilere verilen değer ve yaşam haklarına gösterilen özen, bir ülkenin medeniyet seviyesini gösterir. Ülkemizin her konuda olduğu gibi bu konuda da hali içler acısı. Engelli kardeşlerimizin hakları gözetilmiyor, çok üzgünüm. Devlet olarak da millet olarak da duyarlı değiliz. Olay, görme engelliyi karşıya geçirip vicdan rahatlatmaktan ibaret değil.

saykolojist

2'ye katılmıyorum. "Aileleri tarafından genelde toplumsal yaşamdan uzak tutulan ya da bir utanç kaynağı olarak görülen bir grubu temsil ediyorlar." tamamen saçmalık. Ne yani biz aile değil miyiz ya da her yerden uzak mı tutuyoruz ? Onca kişi beyinsiz yaşıyor babam tekerlekli sandalyeye bağlı diye niye utanayım? Utanacağımı düşünen utansın asıl.

sirhuseyin

Arkadaşlar buradan çok güzel konuşuyorsunuz ama n yapıyorsunuz o kaldırımları yolları okulları vb. Tasarlayanlar mimar mühendis değil mi karar verenlerin hepsi üniversite mezunu insanlar .engelli asansorlerinde öncelik kimin biliyomusunuz en hızlı koşanların otobusler icinde aynı yaya geçişlerinde yol vermeyenler kaldirimda yürürken sikkatsizce yuruyenler kim bu toplumdan insanlar ben otobuste sosyal medyada engelli gununde paylasim yapan ama engelli icin yere oturmuş yer vermeyen arkadaş gördüm peki bunları nerden biliyorum bende bir engelliyim üniversite öğrencisiyim benim koltuk deyneklerime birgun carpmasinlar istanbulda sasarim

Görüş Bildir