Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

15 Kişi, 40 Gün Boyunca Mağarada Yaşayacak; Amaç Başka Bir Gezegende Yaşam İçin Gerekli Verileri Toplamak

Anasayfa > Gündem

Fransa’da bir grup gönüllü insanoğlunun sınırlarının test edileceği deney kapsamında mağaraya kapandı. Yaşları 27-50 arasında olan 15 kişi tam 40 gün boyunca burada yaşayacak.

Fransa’nın Ariege bölgesindeki yerin 45 metre altında bulunan mağarada yaşayacak olan ekip bu süre boyunca gün ışığı, akıllı telefon ve zamanı gösteren herhangi bir cihaza sahip olmayacak.

Farklı meslek ve yaştaki 15 kişi mağaraya görmeden önce birbirlerini tanımıyordu. Ekip, ‘Deep Time’ (Derin Zaman) isimli bu proje kapsamında tanıştı.

Deneyin amacı ise uzay seyahatleri veya başka bir gezegende yaşam için gerekli verileri toplamak. Başka bir deyişle ekip sosyal izolasyonun sınırlarını zorlayarak insanoğlunun bu gibi durumlara yaşamasının mümkün olup olmadığının belirlenmesini sağlayacak. Hürriyet'in haberine göre yemek ve suya erişebilen ekip mağarada kaldıkları süre boyunca egzersiz ekipmanlarından da faydalanabilecek.

30 KİŞİ TARAFINDAN İZLENECEKLER

Gönüllülerin psikolojik ve duygusal değişimlerinin mercek altına alındığı deney kapsamında 30 kişilik bir ekip mağaraya kapananları izleyecek. 30 kişilik bilim ekibi gönüllülere takılı olan sensörler ile onların durumunu anı anına takip edecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
16
4
2
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Dark osman

ee buraya gelin amk..niye mağaraya giriyonuzki?