Görüş Bildir
Haberler
15 Kişi, 40 Gün Boyunca Mağarada Yaşayacak; Amaç Başka Bir Gezegende Yaşam İçin Gerekli Verileri Toplamak

15 Kişi, 40 Gün Boyunca Mağarada Yaşayacak; Amaç Başka Bir Gezegende Yaşam İçin Gerekli Verileri Toplamak

R.G.
18.03.2021 - 16:31

Fransa’da bir grup gönüllü insanoğlunun sınırlarının test edileceği deney kapsamında mağaraya kapandı. Yaşları 27-50 arasında olan 15 kişi tam 40 gün boyunca burada yaşayacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Fransa’nın Ariege bölgesindeki yerin 45 metre altında bulunan mağarada yaşayacak olan ekip bu süre boyunca gün ışığı, akıllı telefon ve zamanı gösteren herhangi bir cihaza sahip olmayacak.

Farklı meslek ve yaştaki 15 kişi mağaraya görmeden önce birbirlerini tanımıyordu. Ekip, ‘Deep Time’ (Derin Zaman) isimli bu proje kapsamında tanıştı.

Deneyin amacı ise uzay seyahatleri veya başka bir gezegende yaşam için gerekli verileri toplamak. Başka bir deyişle ekip sosyal izolasyonun sınırlarını zorlayarak insanoğlunun bu gibi durumlara yaşamasının mümkün olup olmadığının belirlenmesini sağlayacak. Hürriyet'in haberine göre yemek ve suya erişebilen ekip mağarada kaldıkları süre boyunca egzersiz ekipmanlarından da faydalanabilecek.

30 KİŞİ TARAFINDAN İZLENECEKLER

Gönüllülerin psikolojik ve duygusal değişimlerinin mercek altına alındığı deney kapsamında 30 kişilik bir ekip mağaraya kapananları izleyecek. 30 kişilik bilim ekibi gönüllülere takılı olan sensörler ile onların durumunu anı anına takip edecek.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
16
4
2
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın