15 İşçinin Öldüğü 'Ölüm Yolu' Hakkında 7 Soru Önergesi Verilmiş

 > -

MHP Manisa milletvekili Erkan Akçay, Gölmarmara'da 15 kişinin öldüğü Salihli-Gölmarmara-Akhisar Karayolu ile ilgili açıklama yaptı. 59 km’lik bu yolun yeterli ödenek ayrılmadığı için yıllarca bitirilemediğini savunan Akçay, konuyla ilgili 7 soru önergesi vermesine rağmen AKP hükümetinin kendisine kulak asmadığını söyledi.

Kazanın yaşandığı yolun ‘Ölüm Yolu’ olarak tabir edildiğine dikkat çeken Akçay, şunları söyledi; 

“Salihli-Gölmarmara-Akhisar Karayolu’nda son bir yıl içinde meydana gelen kazalarda 35’ten fazla vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Bu yolun yapımına 1994 yılında başlanmıştır. Kalkınma Bakanlığı 2014 yılı Kamu Yatırımları Programına göre; proje değeri 105 milyon 538 bin lira olan 59 km’lik bu yol, 12.5 yıllık AKP iktidarları döneminde ise ödenek yetersizlikleri nedeniyle bitirilememiştir. Salihli-Gölmarmara- Akhisar yolundan her gün on binin üzerinde araç geçmektedir. Buradaki bölünmüş yol çalışması 1994 yılında başlamış olsa da 2013 yılında 2 milyon lira, 2014 yılında ise sadece 1 milyon lira kaynak aktarılmıştır. Projenin başlangıcından beri aktarılan kaynak ise 51 milyon liradır.”

7 soru önergesi

Salihli-Gölmarmara-Akhisar yoluna ilişkin yedi soru önergesi verdiğini söyleyen MHP’li Akçay

"İlk önergemi 9 Ekim 2009’da dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a vermiştim. Binali Yıldırım önergeme verdiği cevabında ‘Salihli-Gölmarmara-Akhisar yolunun 2012 yılında bitirileceğini’ ifade etmişti. Son önergemi ise 9 Ocak 2015’te yine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın cevaplaması istemiyle vermiştim. Yine 18 Nisan 2012’de genel kurulda yaptığım bir konuşmada bu yolu gündeme getirmiştim. Maalesef AKP hükümeti uyarılarımıza ve önergelerimize kulak asmamıştır. Bugün yine söylüyorum: Salihli-Gölmarmara- Akhisar yolundaki kazaların en önemli nedeni yolların bozuk olması ve yol çalışmalarının 20 yıldır bitirilememiş olmasıdır."

DİSK basın toplantısı düzenleyecek

DİSK, tarım işçilerinin yaşadıkları sorunlar ve iş cinayetleri ile ilgili olarak DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun Salı günü saat 11.00’de DİSK Genel Merkez binasında bir basın toplantısı düzenleyeceğini duyurdu. 

DHA

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAkçayBinali YıldırımManisaMilliyetçi Hareket Partisi
Görüş Bildir