14 Karşılaştırmayla Altmış Yıldan Uzun Süre Tahtta Kalan İki İngiltere Kraliçesi

 > -
Abone ol

9 Eylül 2015 tarihine kadar, İngiltere’nin tahtta en uzun süre kalan kraliçesi, Kraliçe Victoria’ydı. Ancak 63 yıllık bu süreyi Kraliçe 2. Elizabeth bu tarihten itibaren geride bıraktı ve tahtta en uzun süre kalan kraliyet mensubu unvanını ele geçirdi. 2. Elizabeth tahttaki 23.226’ncı gününü kutladı ve hala yoluna devam ediyor. İkisi de genç yaşta tahta çıkıp, burada yüzyıl atlayan kraliçe olarak anılmaya devam ediyor. 

İşte 60 yıldan uzun süre tahtta kalan iki kraliçenin belli başlı açılardan karşılaştırması ve ilkleri.

1. Kraliçe Elizabeth 21 Nisan 1926 tarihinde Londra’daki büyükbabasına ait evde doğmuştur, Victoria ise 24 Mayıs 1819’da Kensington Sarayı’nda dünyaya gelmiştir.

2. II. Elizabeth’in tam adı “Elizabeth Alexandra Mary”, Victoria’nın tam adı ise “Alexandrina Victoria”dır.

1952 yılında Elizabeth’in özel sekreteri kraliyet isminin ne olacağını sorunca, Kraliçe “tabii ki kendi ismim başka ne olabilir ki?” cevabını vermiştir. Victoria ise tahta çıkarken ilk ismini ardında bırakmıştır.

3. II. Elizabeth taht sırasında 3. sıradaydı, Victoria ise 5.

Elizabeth kraliçe olacağını hiç düşünmüyordu. Amcası, Galler prensi ve babasının ardından taht sırasında 4’üncüydü, ancak Babası kral olunca Galler prensinin feragat etmesiyle ilk sıraya yükseldi. Victoria ise önündeki 4 kişiden 3’ünün ölmesi neticesinde bir anda kendini ilk sırada buldu.

4. İngilizce dışında sadece Fransızca bilen Kraliçe Elizabeth 162 cm boya sahipken, Almanca, Hintçe ve Fransızca bilen Kraliçe Victoria 152 cm boyundaydı.

newshour-tc.pbs.org

5. 2 Temmuz 1953 yılında, 25 yaşındayken tahta çıkan Kraliçe Elizabeth’in, TV’den verilen taht giyme törenini yaklaşık 27 milyon kişi izledi, buna karşın 28 Haziran 1838 yılında, 18 yaşında tahta oturan Kraliçe Victoria’nın taht giyme törenini tahminen 400 bin kişi takip etti.

İkisinin taç giyme töreni de Webminister Abbey’de yapıldı.

6. 12 İngiltere başbakanı ve 12 ABD başkanı ile çalışma fırsatı bulan Kraliçe Elizabeth 63 yıl, 216 gündür tahtta ve hasla devam ediyor, 10 İngiliz başbakanı ve 17 ABD başkanı ile çalışan Kraliçe Victoria ise 63 yıl, 216 gün tahtta kaldı.

7. Kraliçe Elizabeth 16 bağımsız ülke, 14 denizaşırı bölge, 3 tahta bağlı bölge ve 2 eyalette toplamda 139,5 milyon insanın kraliçesi durumunda, Kraliçe Victoria ise döneminde dünya nüfusunun 4’te birine denk gelen 450 milyon kişinin kraliçesiydi.

8. Kraliçe Elizabeth 21 yaşında, şu an Edinburgh dükü olan prens Philip ile evlendi ve 4 çocuk, 8 torun sahibi oldu, Kraliçe Victoria ise 20 yaşında kuzeni Prens Albert ile evlendi ve 9 çocuk 42 torun sahibi oldu.

9. Kraliçe Elizabeth, taç giyme töreni TV’den verilen ilk kraliyet üyesiyken, Buckingham Sarayı’nda ikamet eden ilk kraliyet üyesi Victoria’dır.

10. Londra metrosunda yolculuk eden ilk kraliyet üyesi Elizabeth iken, bir pulun üzerine resmi basılan ilk kraliyet mensubu Victoria’dır.

11. E-posta yollama şerefine nail olan ilk kraliçe Elizabeth iken, fotoğrafı çekilen ilk kraliçe Victoria’dır.

12. Çin’i ziyaret eden ilk kraliçe Elizabeth’tir, telefon kullanan ilk kraliçe ise Victoria’dır.

13. Bir internet sitesine sahip ilk kraliçe Elizabeth iken, ses kaydı yapılan ve filme alınan ilk kraliçe Victoria’dır.

14. Ve son olarak ilk tweet’i atan kraliçe Elizabeth’tir, 60 yıldan uzun süre tahtta kalan ilk kraliçe ise Victoria’dır.

Bonus - Trenle ilk yolculuğu yapan, ilk defa anestezi uygulanan kraliçe Victoria’dır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

İkisinin ortak noktası: çirkin olmaları :)

supersamo481

en sonlar ne saçma karşılaştırma olmuş :D

vampirella

eee sonuç???

sirdavidsun

İkisini de dene tarafını seç :D

wednesday-addams

#8 prens harry bu fotoğrafta çok hoş çıkmış.

Görüş Bildir