13 Popüler Oyun Firmasının Hatırlamak Dahi İstemedikleri En Kötü Yapımları

1PAYLAŞIM

Günümüzde oyun dünyasını domine eden dev şirketlerin geçmişlerinde öyle yapımlar var ki insan gerçekten hayret ediyor.

1. Naughty Dog - Jak X: Combat Racing (Metascore: 76)

Bugün daha çok The Last of Us ve Uncharted gibi serilerle adını bildiğimiz Naughty Dog takvimler 2005 yılını gösterirken bir de yarış oyunları konusunda şansını denemek istedi ve ortaya Jak X: Combat Racing çıktı. PlayStation 2 için çıkış yapan oyun kötü olmasa da unutulmaz bir klasik olmaktan da çok uzaktı.

2. Valve - Speedball 2 (Metascore: 62)

Half-Life ve Portal gibi yapımlarla oyun değil neredeyse sanat eserleri yaratan Valve'ın bile hataları oluyor. Bunlardan biri de Speedball 2, 2326 yılında geçen ve futbol benzeri bir oyun olarak tanımlayabileceğimiz yapım hakkında eminiz ki Valve yetkilileri bile kendilerine ''ne gerek vardı'' diye soruyorlardır.

3. Remedy Entertainment - Death Rally (Metascore: 62)

Bizlere hala unutamadığımız Max Payne'i veren, yakın geçmişte ise Control ile bir kez daha karşımıza çıkan Remedy Entertainment şansını yarış oyunlarında da denesiyse de pek başarılı olamadı. 2012 yılında çıkış yapan Death Rally bir felaket olmasa da bir daha dönüp yüzüne bakılacak bir yapım da değildi.

4. IO Interactive - Kane & Lynch 2: Dog Days (Metascore: 62)

Adını daha çok Hitman oyunları ile bildiğimiz firmanın bir diğer oyun serisi de Kane & Lynch. Kendine has bir mizah anlayışına sahip olan serininin Kane & Lynch 2: Dog Days adlı yapımı listedeki çoğu oyundan epey iyi olsa da firmanın kariyerinin en kötüsü. Puan ise PlayStation 3 incelemelerinden.

5. Blizzard Entertainment - Warcraft III: Reforged (Metascore: 59)

Oyun dünyasına World of Warcraft, Diablo ve Overwatch gibi oyunları armağan eden firmanın tökezlediği nokta ise henüz geçtiğimiz sene yaşandı. 2002 yılında karşımıza çıkan ve oyuncuların hala unutamadıkları Warcraft III: Reign of Chaos ve Warcraft III: The Frozen Throne yapımlarının remake'i olan bu sürüm oyunculara istediklerini vermekten çok uzaktı. Yapımın Metascore'u 59 olsa da kullanıcı puanı 0.6.

6. CD Projekt Red - Cyberpunk 2077 (Metascore: 57)

Cyberpunk 2077'ye kadar oyuncuların belki de en güvendikleri ve oyuncu dostu olarak tanımladıkları firmaların başında gelen CD Projekt Red karşımıza tam bitmemiş ve vadedilenlerden öylesine uzak bir oyunla çıktı ki yarattığı güveni yerle bir etti. Eski nesil konsollarda neredeyse oynanmaz halde olan yapım PlayStation 4 cephesinde 57 Metascore'a sahip.

7. Rockstar Games - Smugglers Run (Metascore: 41)

GTA serisi ve Red Dead Redemption 2 ile sektörde açık dünyanın standartlarını belirleyen firma olan Rockstar Games'in de kötü işleri oldu elbette. Farklı araçlarla çeşitli görevleri yerine getirdiğimiz aksiyon ve hız dolu Smugglers Run'ın Game Boy Advance sürümü oyuncuların yanı sıra firmanın da ağzında epey acı bir tat bırakmış olmalı.

8. 2K Games - WWE 2K18 (Metascore 35)

Bioshock, Borderlands ve daha pek çok sevilen seri ile tanıdığımız 2K Games'in unutmak istediği yapım ise henüz 2018 yılında piyasaya sürülen WWE 2K18 oldu. Oyunculara WWE deneyimi yaşatması hedeflenen oyunun öylesine komik hataları ve bug'ları vardı ki insan oyunu ciddiye bile alamıyordu. Nintendo Switch sürümü ise felaketin bir adım daha ötesindeydi.

9. EA Games - Superman Returns (Metascore: 33)

Her yıl çıkarttıkları FIFA oyunları ile adeta para basan EA Games 2006 yılında oyunculara Superman Returns oyununu çıkarttılar. Bir süper kahraman oyunu nasıl yapılmaz sorusunun cevabı niteliğindeki yapımın her sürümü ayrı bir facia olsa da şirketin kariyerine kara çalacak olan esas fiyasko Nintendo DS cihazı için geliştirilen versiyondu.

10. Konami - Beat'n Groovy (Metascore: 29)

Bünyesinden oyun dünyasını kökünden değiştiren seriler çıkartan Japon geliştiricinin unutmak istediği yapım ise Beat'n Groovy. Yapı olarak Guitar Hero'ya benzetebileceğimiz oyunda amacımız müziğin ritmine göre gelen notalar karşısında doğru tuşa zamanında basma. Oyunun Xbox 3601 sürümü ise en düşük puana sahip olan sürümü.

11. Bethesda - Rogue Warrior (Metascore: 27)

RPG türünün başarılı örneklerini sunan ve yeni dünyalar yaratmak konusunda oldukça başarılı olan Bethesda 2009 yılında Rogue Warrior adlı yapımı tanıttı ve bunu pek çok farklı platformda oyuncularla paylaştırdı. Genel olarak iyi olmayan yorumlarla karşılanan oyunun PlayStation 3 sürümü ise ayrı bir felaket olarak firmanın geçmişindeki yerini aldı.

12. Square Enix - Final Fantasy: All The Bravest (Metascore: 25)

Bugün oyunlarla pek alakası olmayan çoğu kişinin bile adını muhakkak bir kez duymuş olduğu Final Fantasy serisi pek çok farklı türde yapımla karşımıza çıktı. Ancak bunlardan en kötüsü 2013 yılında piyasaya sürülen Final Fantasy: All The Bravest oldu. Markanın adeta suyunu sıkmak için yapıldığı her halinden belli olan mobil oyun elbette ki kötü yorumlardan da nasibini çokça aldı.

13. Ubisoft - Self-Defense Training Camp (Metascore: 21)

Bugünlerde Assassin's Creed serisi ile oyun dünyasını kasıp kavuran Ubisoft 2011 yılında Xbox 360 için Kinect destekli bir yapım olan Self-Defense Training Camp adlı oyunu çıkartmıştı. Oyunculardan çok formda kalmak ve dövüş sporları antrenmanları yapmak isteyen kişileri hedefleyen oyun bunu öylesine amatör bir biçimde yapıyordu ki yapıma katlanmak neredeyse imkansızdı. Üstüne bir de Kinect'in hareketleri algılamada zorlanması eklenince oyun adeta işkence halini alıyordu.

İlginizi Çekebilir

Yaktın Bizi! Metin2'nin Sinir Bozucu Demircisini Bir Türlü Unutamayan Gamer'lardan Gelen Tepkiler - onedio.com
Yaktın Bizi! Metin2'nin Sinir Bozucu Demircisini Bir Türlü Unutamayan Gamer'lardan Gelen Tepkiler - onedio.com
Sangal Esports, ESEA Premier Sezon 37'de İkinci Maçına Çıkıyor - onedio.com
Sangal Esports, ESEA Premier Sezon 37'de İkinci Maçına Çıkıyor - onedio.com
FIFA 22 Ne Zaman Çıkacak? Ne Kadar Olacak? Türkiye Ligi Olacak Mı? - onedio.com
FIFA 22 Ne Zaman Çıkacak? Ne Kadar Olacak? Türkiye Ligi Olacak Mı? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir