Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

12 Madde ile İnsanı En İyi Gerilim Filmlerinden Bile Daha Çok Geren Adet Düzensizliği

-

Zaman zaman her kadın adet düzensizliği yaşar. Kimi zaman erken, kimi zaman geç olabilen adet, stres gibi sebeplerden düzensizleşebilir. Bazı durumlarda ise ciddi hastalıkların habercisi niteliğinde olabilen regl düzensizliğinin nedenleri ve tedavisi bu listede.

1. Normal adet düzeni

Menstruation: Adet Dönemi
Ovulation: Yumurtlama Dönemi
Follicular Phase: Foliküler Evre
Luteal Phase: Luteal Evre

Öncelikle adetinizin düzensiz olup olmadığını bilmeniz gerekiyor. Normal seyreden bir adet düzeninde bir döngünün başlangıcından diğerinin başlangıcına kadar geçen sürenin 21 ile 35 gün arasında olması gerekir. Yani regl olunan ilk günden sonraki 21. ve 35. gün arasında, bir sonraki regl başlamış olmalı.

2. Adet yoğunluğu

Regl döngünüzün zamanında olmasının yanında kanamaların kaç gün sürdüğü de önemli. Normal adet kanamaları 8 günü geçmemeli. Ayrıca günde 2-3 ped ya da 4-5 tampondan fazla kan geliyorsa şüphelenmekte fayda var.

3. Sık sık erken adet görme

Bir önceki reglinizin başlangıcından sonraki 21 gün içerisinde adet görmeye başlıyorsanız bu durum polimenore olarak adlandırılır. Bu durum yıllık adet görme sayısını arttırır ve kesinlikle nedeni araştırılması gereken bir konudur. Erken adet görmenin hormonal nedenlerden, guatra kadar uzanan birçok nedeni olabilir. Bu durum sadece bir kere yaşandıysa stres, üzüntü ya da ani duygu değişimleri bunun nedeni olabilir.

4. Geç ve seyrek adet görme

Bir önceki regl döneminin başlangıcından sonraki 35 gün içerisinde adet olmadıysanız, genel olarak adet döngünüz 35 günü aşıyorsa bu duruma oligomenore adı verilir. Adet gecikmesi ve seyrek adet olma, adetin sürekli erken gelmesine kıyasla daha sık karşılaşılan bir durumdur. Hormonların etkisinin büyük olduğu bu durum da tıpkı sık sık adet görme gibi stres ve duygu değişimlerinden dolayı meydana gelebilir.

5. Bir diğer problem adet süresi

Adet kanamasının yoğunluğu ve uzunluğu kadının yaşına göre değişiklik gösterir. İlerleyen yaşla beraber adet döneminin süresi kısalır. Uzun süreler boyunca yoğun adet görmek ya da adet kanamasının çok kısa sürede bitmesi bir sorun teşkil ediyor olabilir. Her iki durumda da bir kadın hastalıkları uzmanına danışmak gerekir.

6. Hiç adet görmeme

Adet düzensizliğinin en son noktalarından biri de hiç adet görmemedir. Bu durum amenore olarak adlandırılır ve sadece gebelik dönemi, ergenlik öncesi, menopoz sonrasında normal kabul edilir. Sebepleri araştırılması gereken amenore farklı nedenlerden ortaya çıkabilir ve ciddi bir durumdur. Özellikle 15- 16 yaşına gelmiş ama hala adet olmamış genç kızlar en kısa sürede bir kadın hastalıkları uzmanına muayene olmalıdır.

7. Adet düzensizliğinin sebebi

Adet düzensizliğinin ana nedeni genellikle stres, endişe ve kişiyi sarsacak birtakım olayların vuku bulmasıdır. Adet düzensizliği için kadın hastalıkları uzmanına giden kişilerin çoğunluğunda herhangi bir soruna rastlanmaz. Diğer bir ihtimal ise hormonlarda ortaya çıkan bozukluklar ya da kadın üreme organının doğal yapısındaki değişiklikler olabilir.

8. Baş belası myomlar

Adet gecikmelerinde en büyük rolü genellikle myomlar oynar. İyi huylu birer tümör gibi düşünebileceğiniz myomlar adet düzensizliğine neden olabilir. Ayrıca rahim duvarının kalınlaşması ya da polipler gibi kadın üreme organında ortaya çıkan değişiklikler de adet düzensizliği yapabilir.

9. Doğum kontrol yöntemlerini de unutmamak lazım

Bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılan spiraller kimi zaman adet düzensizliğine neden olabilir. Bir diğer doğum kontrol yöntemi olan gebelik önceleyici haplar içerdikleri hormonlar nedeniyle doğru kullanılmadıklarında adet düzensizliğinin kaynağı olabilirler.

10. Adet gecikmesinin tedavisi

Adet gecikmesi yaşıyorsanız, tedavi olabilmek için öncelikle bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmalısınız. Adet düzensizliğinizin sebebini bulmak için doktorunuz jinekolojik ve ultrasonografik muayenelerin yanında hormon düzeylerini kontrol etmek adına kan testleri yapabilir. Fakat hormon ölçümlerinin reglin 2. ve 4. günlerinde yapılabildiğini hatırlatmak isteriz.

Adet düzensizliğinin sebebi ortaya çıktıktan ve tanı konulduktan sonra doktorunuz size uygun bir tedavi yöntemi belirleyecektir. Bu tedavi adet düzenleyici ilaç kullanımı, cerrahi müdahele ya da farklı bir yöntem olabilir.

11. Adet düzensizliğinin gebeliğe etkisi

Adet düzensizliği temelde bir yumurtlama problemi olduğu için hamile kalmaya çalışan kadınlar için belli başlı zorluklar çıkartabilir. Bu nedenle hamile kalmadan önce mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına muayene olmalı, regl düzensizliğini tedavi ettirip öyle hamile kalmaya çalışmalısınız.

12. Jinekolojiden korkmayın

Adet düzensizliğinizin sebebi sadece stres, hatta hava değişimi bile olabilir. Yine de tedbirli olmakta fayda var. Her kadın düzenli bir adet takvimi tutmalı, adet döngüsündeki değişiklikleri gözlemlemeli ve bu değişiklikler bir kereye mahsus değilse en kısa sürede bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanını ziyaret etmelidir. Özellikle aktif bir cinsel hayatı olan her kadının her 6 ayda bir, genel muayene için kadın hastalıkları ve doğum uzmanına gitmelidir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Yapmayın şöyle gifler

Görüş Bildir