Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

12 Madde ile 'Enlerin' ve 'İlklerin' Antik Kenti Patara

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Bazen tesadüfen görürsünüz yol tabelalarını bazen de günlerce araştırırsınız gideceğiniz yeri. Şimdiye kadar yaptığım gezilerden öğrendiğim “Burası nasıl bir yer acaba?” deyip rotayı o yöne çevirdiğim yerlerin gizli kalmış cennetler olması.

1. Yeşilçam filmlerin çöl sahnelerinin çekildiği Patara Plajı, dünyanın en güzeli plajı seçilerek adından övgüyle söz ettiren bir plaj.

Bir İngiliz gazetesinin yüzden fazla seyahat acentesi arasında yaptığı araştırmada Patara tam sayfa olarak yayımlandı. 

Fransa, Yunanistan, Tayland, Karayipler, Kenya ve Avustralya’daki bir çok sahili geride bırakan Patara aynı zamanda ilklerin ve enlerin olduğu antik kent. Dünyanın en güzel plajı, Akdeniz’in en temiz noktası, dünyanın ilk meclis binasının içinde bulunduran yer, dünyanın en eski deniz fenerinin bulunduğu yer, Türkiye’nin en uzun plajı gibi…

2. Antalya’dan Fethiye’ye doğru yol alırken, Kalkan’ı geçtikten 10 km. sonra Patara Sapağı çıkıyor karşınıza.

Asfalt yolu takip ederek önce yerleşim yeri ile karşılaşıyorsunuz. Burada görebileceğiniz en güzel şey, yerleşim yerinin antik kent kalıntılarının arasında sıkışmış olması. Doğal güzellikler hiç bozulmamış. Ardından Roma Zafer Takını, kutsal alanları ve eski hamamları görürsünüz sırasıyla. Yamaca doğru yaklaştıkça Patara tiyatrosu karşılar sizi. 10.000 kişilik tiyatronun birçok bölümü kumlar altında kalmıştır ve bölgede kazı çalışmaları halen devam etmektedir. Hristiyanlarca önemli sayılan yerlerden biri olan Patara, Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas’ın da doğduğu yer olarak biliniyor.

3. Dünya’nın ender rastlanan canlılarından caretta carettalara ev sahipliği yapan plajda alınan önlemler övülmeye değer.

Öyle ki tabelalarda bile “19.00-08.00 saatleri arasında kaplumbağaların kullanım alanıdır, plaja girilmez” yazısı esprili olduğu kadar da önemli.

4. Güneşin battığı saatler…

Ben planlamadan gittiğim için çok fazla zaman geçiremedim Patara’da. Ama en önemli saatlerini yakalamış olmam büyük şanstı. Güneşin battığı saatler…

5. Ağaçların arasından sahile doğru yürüdüğümde hiç bu kadar büyüleyici olabileceğini düşünmemiştim.

Beyaz lüle taşlarıyla dolu kum tepecikleri insanın içini kıpır kıpır yapıyor. Nereye gideceğini bilmeden koşmak istiyorsun.

6. Düşünsenize olabildiğine ince kumda sessizliğin en çok çığlık attığı saatlerde çıplak ayakla kumun ve rüzgarın gücünü içinizde hissediyorsunuz.

Pudra üzerinde, yer çekimsiz ortamda yürümek gibi bir şey.

7. Muhteşem doğa harikası

İlkbaharda bile denize girebileceğiniz, çevre kirliliğiyle henüz tanışmamış ( ki umarım hiçbir zaman tanışmaz) bu huzurlu yer, çocuklarınızın da keyifle oynayıp, eski roma kalıntılarının üzerine kumdan kaleler yapabileceği muhteşem doğa harikası.

8. Orada yapılabilecek en güzel şeylerden biri, şarabınızı açıp, kum tepesinin en ucunda sonsuzluğun gücünü hissetmek.

Sessizlikte, gerçekleşemeyecek hayallerinizin bile olabileceğini hissedeceksiniz.

9. Kim bilir belki doğanın gücü hayallerinizi gerçekleştirir. Siz kurmaktan vazgeçmediğiniz sürece!

10. Rahatlıkla, otel, pansiyon, çadır kampı bulabileceğiniz gibi, muhteşem yöresel yemeklerin yapıldığı restoranlar da bulunmakta.

Çadır kamplarının keyifli yanlarından biri akşamları sıcak şarap partilerine ev
sahipliği yapması.

11. Size tavsiyem, bahar aylarında yapacağınız gezilerin en başında olmalı Patara.

On beş bin yıllık kayaların kum taneciğine dönüşürken sabrını ve sırrını, uçsuz
bucaksız sahilini, sessizliğin aslında çığlık attığını görmeden, duymadan dönmeyin!

12. Gitmişken Saklıkent’i, Kaputaş Plajı’nı, Kaş’ı, Kalkan’ı gezmeden tatilinizi bitirmeyin!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nebusimdi

"Kaplumbağ" değil kaplumbağa, "teşekürler" değil, teşekkürler.

nebusimdi

essssst ;)

omer-ciftcioglu

antik kent baslığı olmamıs aslında deniz kum günes olmus yine ama süper yerdir orası doğru ;)

ogatech_

kabul dünyanın en güzel sahillerinden gösteriliyor ama denizi hep dalgalı

gbaykus

İfşa etmeyin şöyle yerleri, sonra b*kunu çıkarıyorlar mk

corpse-bride

hikayeside boldur buranın zamanında kleopatranın buraları ziyaret ettiği, çok beğendiği, bu begenıyı gostermek ıcın mısırdan özellikle kum gönderdiği söylenir mitolojik hikayeler tam buralar için biçilmişöğeler :)

goofy

ben bizzat buranın 40 dakika uzağında yaşıyorum ve işim doğa sporları rehberliği ve yukarıda yazılanların yarısını yapmanız bile mümkün değil :D hayal satmış hazırlayan arkadaş

secil-basoglu

Bizzat bütün bu yazılanları yapan biri olarak..sen keyif yapmayı bilmiyorsun arkadaş.biz de çalışıyoruz 11 ay. 1 ay dolu dolu yaşamayı öğrenmek gerek ;)

goofy

gece kumsala girip ateş şarap kamp vs yapmışsan zaten illegal iş yapmışsın demektir ve kaplumbağa türünü tehlikeye atmışsın demektir malum 1. dereceden doğal sit alanı dahası 1. dereceden arkeolojik sit alanını tahrip etmişsiniz demektir. senden sonraya da kalması için sınırları bilmek gerekir, biz bu güzellikler sayesinde ekmek yiyoruz size bir ay bize bir ömür lazım bunlar

secil-basoglu

sen yanlış anladın arkadaşım ateş kampta şarap tepede içildi :) inan tahmin ettiğinden daha çok çevreciyim. Ekmeğinize engel olmak gibi bir niyetimizin olması mümkün değil. Hepimize bir ömür lazım oralar. Yerli ve yabancı turistler olmalı ki ekmeğimize ekmek katalım. ben de turizm bölgesinde yaşıyorum ve seni iyi anlıyorum. Ama tahmin ettiğin gezginlerden değilim emin ol. Kusurumuz olduysa affola ;)

goofy

kusur varsa hepimizde o başka ama malumun sadece kendi milletimiz değil dünyanın geneli olarak ciddi bir tüketici grubuyuz her şeyi hızlıca anında tüketelim derdimiz ve bunu da en çok doğaya ve doğal kaynaklarımıza yapıyoruz, caretta fotosu çekmek için hayvanın etrafını sarıp çembere alıp kaçmasın diye uğraşanlar mı istersin? kabuğu sert mi diye denemek için taş atanlar mı? yavruların yumurtadan çıkışını gözlemleyeceğiz diye kumsalda ateş yakanlar mı yoksa tarihi eserlerin üzerine reklam yazanlar mı?

FACEBOOK YORUMLARI

Başlıklar

AntalyaFransaİngiltereKaşŞarapYunanistan
Görüş Bildir