Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

12 Madde ile Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde Türkiye'deki Duruma Bakış

34PAYLAŞIM

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla dünyada ve Türkiye'de basın mensuplarının durumunu, en güncel veriler ışığında sizler için derledik.

1. Basın özgürlüğü, Anayasa'da düzenlenen en önemli maddelerden biri olmakla beraber insanların haber alma hakkı ve ifade özgürlüğü gibi konularla da yakından ilgilidir

Md 28. "Basın hürdür, sansür edilemez. Basımevi kurmak izin alma ve malî teminat yatırma şartına bağlanamaz. Devlet, basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır."

Elbette bu ilk fıkralardan sonra gayet geniş bir biçimde tanımlanmış, devletin bütünlüğü ve terör konularındaki istisnalara değinilmiştir. Birçok ülke anayasasında geçen bu tip istisnai uygulamalar, Türkiye'de istisna olmaktan çok genel uygulanış halini almıştır.

2. Freedom House'un 2016 değerlendirmesine göre Türkiye basın özgürlüğü sıralamasında dünyada 156. sıraya düştü.

Freedom House: 'Türkiye’de Basın Özgürlüğündeki Gerileme Korkutucu Seviyede' - onedio.com
Freedom House: 'Türkiye’de Basın Özgürlüğündeki Gerileme Korkutucu Seviyede' - onedio.com

3. RSF'ye göre ise Türkiye 151. sırada.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) 2016 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde Türkiye iki sıra gerileyerek 151. sırada yer aldı. Endekste Güney Sudan, Meksika, Pakistan ve Rusya, Türkiye'nin önünde yer aldı.

4. Türkiye Gazeteciler Sendikası'na göre şu an cezaevlerinde 33 gazeteci bulunmakta

Bunların önemli bir kısmının kesinleşmiş cezası olmayıp davaları devam etmektedir. Bu 33 tutuklunun hepsi siyasi davalardan tutuklu olup, adi suçlar dolayısıyla cezaevine girmemişlerdir.

5. Kendilerini, işlerini yaparken özgür hissetmiyorlar

Şu da gerçektir ki son 10 yıl içinde basın mensuplarının kafasında Ahmet Şık'ın zihnimize nakşettiği "Dokunan yanar!" cümlesi sürekli dolaşıyor.

6. Bu baskılar dışında medya mensuplarının doğrudan maruz kaldığı fiziksel şiddet konusu da, ne yazık ki basın özgürlüğü denince akla geliyor

7. Gazeteci Ahmet Hakan evinin önünde saldırıya uğradı

Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan, İstanbul'daki evinin önünde 4 kişinin saldırısına uğradı. Hastaneye kaldırılan Ahmet Hakan'ın vücudunda kırıklar olduğu tespit edildi. Saldırganlardan biri tutuklandı ancak sonra serbest bırakıldı. 

Yaklaşık bir ay önce de Hürriyet Gazetesi'ni yaklaşık 200 kişilik bir grup bastı ve binaya zarar verdi. AKP Gençlik Kolları Başkanı, İstanbul Milletvekili Abdurrahim Boynukalın'ın kalabalığa hitap eden bir konuşma yaptı.

8. Medyadaki otosansür dışında, son yıllarda sıklıkla başvurulan yayın yasağı yöntemi de dikkat çekici

9 Maddede Günlük Hayatımızın Bir Parçası Olan Yayın Yasağı Nasıl Uygulanır? - onedio.com
9 Maddede Günlük Hayatımızın Bir Parçası Olan Yayın Yasağı Nasıl Uygulanır? - onedio.com

9. Büyük medya gruplarının bağlı oldukları holdinglere TMSF'nin el koyması sonrasında yaşanan işte çıkarmalar da dikkat çekti

TMSF, el koyduğu medya organlarının sağlıklı bir şekilde yayın yapmasını sağlama ve çalışanların iş güvenliğini sağlama gibi misyonlar üstlenmek yerine birçok gazetecinin işine son verilmesi yolunu seçiyor.

10. MİT TIR'ları haberi nedeniyle Can Dündar ve Erdem Gül tutuklandı

MİT tırlarıyla ilgili Cumhuriyet Gazetesi'nde yapılan haberin ardından iki gazeteci tutuklandı ve ağırlaştırılmış müebbet talebiyle yargılanıyor. Casusluk ve paralel yapıyla ortak hareket etmekle suçlanan gazetecilerin tutukluluk hali Anayasa Mahkemesi tarafından bozulmuştu.

11. Türkiye'de durum böyleyken dünyanın geri kalanı da günlük güneşlik değil

Freedom House'ın 2016 verilerine göre dünyanın sadece %40'lık bölümünde basın özgürlüğü sağlanmış durumda. İçinde Türkiye'nin de bulunduğu %24'lük kısım ise kısmen özgür sayılıyor. Geri kalan %36'lık bölümünde ise basın özgürlüğü mevcut değil.

12. 2015'te dünyada 110 gazeteci öldürüldü. Öldürme vakalarının üçte ikisi savaş bölgelerinin dışında gerçekleşti

Gazetecilerin görev başında öldürüldüğü ülkelerin başında Irak, Suriye, Fransa ve Yemen geliyor. Örgütün raporuna göre en az 67 gazeteci habercilik faaliyetlerinden ötürü öldürüldü.

Sizce ülkemizde basın özgür mü?

Evet
Hayır

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
seval-keskin

paylasim sonunda seyirci jokerini kullanan onedio.. IQ seviyemizi mi olcmeye calisiyorsun ? ayyysss evet, tabi ki Turkiye'de basin oz.. :@

cahilteper

Ulan terör saldırılarını izleyemeyenler ne kadar da sıkılmış. İlla ceset, kan görecekler, teröristlere istihbarat verecekler illa.

prenses-adora

Freedomhouse'un 2016 Türkiye Raporu, Türk basınının geldiği noktayı çok güzel özetlemiş. Eksiği var fazlası yok... Türkiye'de öldürülen Suriyeli 3 aktivist gazeteci, internet sansürüyle halkın haber alma özgürlüğünün kısıtlanması, MİT tırları davası gibi bir çok olaya değinerek ayrıntılı ve tarafsız bir rapor yazılmış... Türk medyasında bulamazsınız bunları. Tam metin

itsasin

alo fatih? bu ne amk :)

Görüş Bildir