Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

12 Bin Yıllık Kültürel Miras: AİHM, Hasankeyf Başvurusunu Reddetti

 > 
133PAYLAŞIM

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Batman'ın Hasankeyf ilçesindeki Ilısu Barajı inşasının kültürel mirasa zarar verdiği gerekçesiyle yapılan başvuruyu reddetti. 13 yıl sonra açıklanan kararda, başvurunun “kabul edilemez” olduğu bildirildi.

Strazburg merkezli mahkeme, Prof. Dr. Oluş Arık, Prof. Dr. Metin Ahunbay, Dr. Zeynep Ahunbay, Özcan Yüksek ve Murat Cano tarafından 22 Şubat 2006'da "Hasankeyf'te Ilısu Barajı'nın inşasının kültüler mirasa zarar vereceği" şikayetiyle AİHM’ye yaptığı başvuruyu karara bağladı. 

Kararda, başvurunun, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hükümlerine uygun olmadığı belirtilirken, üye ülkeler arasında evrensel kültür mirasının korunmasının AİHS'nin hükümlerine dahil edilmesi konusunda şu ana kadar fikir birliği ve ortak eğilim olmadığı kaydedildi.

Dünya üzerindeki en eski yerleşim alanlarından biri olma özelliğini taşıyor. Onlarca medeniyetin izlerini taşıyor.

Hasankeyf, kireçtaşından kayalara oyulmuş evlere, Neolitik dönemden kalma mağaralara, Roma döneminden bir kaleye, Artuklular ve Osmanlılar zamanından yapılara sahip.

Tarihi 12 bin yıl öncesine kadar uzanan arkeolojik bulgulara ev sahipliği yapan Hasankeyf, 1981 yılında bütünüyle SİT alanı ilan ederek koruma altına alınmıştı.

GAP kapsamında inşa edilen Ilısu barajı nedeniyle sular altında kalacak olan Hasankeyf'ten çeşitli kültür varlıklarının taşınma süreci başlamıştı.

1.500 ton ağırlığındaki Artuklu Hamamı, 3 günlük çalışma ile 3 kilometre uzaklıkta Arkeopark'taki yeni yerine taşınmıştı.

12 Bin Yıllık Hasankeyf'ten Kalan Son Eserler: Tarihi Artuklu Hamamı Taşındı - onedio.com
12 Bin Yıllık Hasankeyf'ten Kalan Son Eserler: Tarihi Artuklu Hamamı Taşındı - onedio.com

"Kapak kapatılmaya hazır"

Devlet Su İşleri'nden (DSİ) Ocak ayı sonunda yapılan açıklamada teknik çalışmaların tamamlandığı ve su tutma için bir engel kalmadığı bildirilmiş, DSİ 16. Bölge Müdürü Ali Naci Kösalı, "Su tutma aşamasında sadece kapağı kapatacağız. Kapağı şu anda askıda bekletiyoruz" açıklamasını yapmıştı.

Hasankeyf Yaşatma Girişimi Sözcüsü Rıdvan Ayhan"Buraya kazı fırçalarıyla girilmesi gerekirken kepçelerle girilmesini doğru bulmuyoruz" demişti. 🎥

Anadolu Ajansı, Euronews ve DW

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir