Görüş Bildir
Haberler
11 Yaşındaki Çocuklara İyi Gelin Olma Eğitimi!

11 Yaşındaki Çocuklara İyi Gelin Olma Eğitimi!

adem kara
13.06.2014 - 14:46

Sosyal Bilgiler dersi için öğretmenlere rehber olmak üzere hazırlanan Pasifik Yayınlarına ait Öğretmen Kılavuz Kitabında, 'Kınanın gelin olacak kızın yeni evine bağlı kalacağını sembolize etmek üzere yakıldığını, gelinin evinin ve kocasının yoluna gerekirse kurban olacağının vurgulandığını söyleyiniz' deniliyor.

4+4+4 Eğitim Yasasının ardından kamuoyunda 'küçük gelin' tartışması yaşanmış, yeni sistemin 'küçük gelinler' yaratacağı iddiaları uzun süre gündemi meşgul etmişti.

Bu görsel Hürriyet'ten alınmıştır.

Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulunun 2011 tarihli kararıyla 2012-2013 öğretim yılından itibaren 5 yıl süreyle 'ders kitabı' olarak kabul edilen ve Pasifik Yayınlarına ait olan Sosyal Bilgiler Öğretmen Kılavuz Kitabı'nın 'Adım Adım Türkiye' başlıklı ünitesi öğretmenlerin tepkisini çekti.

İkinci  ünitede 'Kültürümüz Zenginliğimizdir' konu başlığı altında öğrencilere Anadolu'da Gelin Kına Gecesi etkinliği yaptırılması isteniyor. Okula 6 yaşında başladığı varsayılan bir kız çocuğu, 11 yaşında 5.sınıf öğrencisi oluyor. İşte kitapta 11 yaşındaki kız çocuğuna bu etkinliğin şu şekilde yaptırılması öneriliyor:

  • Kız öğrencilerinizden birine gelin rolü veriniz.

  • Diğer kız öğrencileriniz, bölgenize ait ya da ders kitabındaki (s.40) kına türküsünü seslendirsinler.

  • Gelin olan öğrencinizin başına kırmızı yazma örtünüz. Öğrencilerinizden kına türküsü söylenirken gelinin eline kına yakılmasını canlandırılmasını isteyiniz.

  • Kına gecelerinin genellikle gelin olacak kızın evinde kaldığı son gece yapıldığını, bu gecelerde yöresel kıyafetler giyildiğini belirtiniz.

  • Erkek evinde de erkek kınası yakıldığını söyleyiniz.

  • Öğrencilerinize, kınanın gelin olacak kızın yeni evine bağlı kalacağını sembolize etmek üzere yakıldığını, gelinin evinin ve kocasının yoluna gerekirse kurban olacağının vurgulandığını söyleyiniz.

  • Öğrencilerinizden katıldıkları kına geceleri hakkında bilgi vermelerini isteyiniz.

Öğretmenler, bu etkinlikle küçücük kız çocukları gelin olmaya özendirilirken, bir yandan da evinin ve kocasının yoluna ölmeleri gerektiği mesajı verildiğini söylediler.

Aysel Alp | Hürriyet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
108
80
44
10
3
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ELİF:)

ben burada kültür ile bir bağ kuramadım. sosyal bilgiler dersinde küçük yaştaki çocuğa evlilik dersi mi verilir.neye teşvik bu eğitime mi cehalete mi?

GrayRuby

Kültür 11 yaşındaki kız çocuğuna evlilik hakkında bilgi verip kocasının yolunda gerekirse ölmesini mi söyler ? bir kız çocuğunu evliliğe özendirip ve yetm... Devamını Gör

Beyza Sezer

kültürümüzle ilgili bilgi verilmiş ne var bunda anlamadım? bizim biyoloji kitaplarında da kurbağa kesip inceleyin diyordu yaptık mı sanki okunup geçiliyor

koraytkz

kesinlikle haklısın. Zaten her kız çocuğu büyüyüp gelin olmak için doğar.Evinin kocasının yolunda ölmek için büyütülür.Nede olsa bu bizim kültürümüzde var. 1... Devamını Gör