105 Yaşındaki Muazzez İlmiye Çığ'ın "Bir Yüzyıl Daha Yaşayıp Yanımızda Olur musunuz?" Sorusuna Verdiği Göz Yaşartan Cevap

921PAYLAŞIM

Ah be...

Sümerolog, bilim insanı, tarihçi... 105 yaşındaki Muazzez İlmiye Çığ'ın yaşayan bir efsane olduğunu söylesek, abartmış olmayız...

1914 yılında doğan ve Muallim Mektebi'ni bitirdikten sonra bir süre öğretmenlik yapan Muazzez İlmiye Çığ, Atatürk’ün emriyle kurulan Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nin Hititoloji Bölümü’ne 1936 senesinde girdi ve Sümer, Akad ve Hitit dilleri üzerine uzmanlaştı.

Bilgisine, kültürüne, tecrübesine doyum olmayan Muazzez İlmiye Çığ Ekşi Sözlük'ün konuğu oldu ve yazarların sorularını yanıtladı.

Tarihe dair merak ettiklerinin yanı sıra kişisel sorular da soran Ekşi Sözlük yazarları, Muazzez İlmiye Çığ hakkında merak ettikleri her şeyi öğrendiler.

Ama bir soru vardı ki... Muazzez İlmiye Çığ'ın engin bilgilerinden bir yüzyıl daha faydalanmayı isteyen bir yazar "Bir yüzyıl daha yanımızda olur musunuz?" diye sordu ve Muazzez Hanım'dan gözleri yaşartan bir cevap geldi.

"Vallahi belki isterdim ama sağlıklı olarak. Şimdi katiyen istemiyorum. Katiyen yaşamak istemiyorum artık" diyen yaşayan efsaneye sosyal medyadan da birbirinden hüzünlü tepkiler geldi.

👇

👇

👇

Ne diyelim... Allah Muazzez Hanım'a uzun ömür versin elbette ama kendisine de saygı duyuyoruz...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ibrahim-onedio

İbrahim ONEdio; "Muazzez İlmiye ÇIĞ Hanım'a, Allah RAHMET etsin." AMİN.

mehmet-sonkaya1

şu twitter'da ki yok ölmek istiyorum, hocam çok haklısınız, mood falan diye paylaşan ergenleri siker misiniz?

badcboy54

silkeriz :)

unique_r

İnşallah

yasink26

Şüphesiz ki herkes çok yaşamak ister. Ama sağlıklı isen uzun hayat güzeldir. Eskiler,büyüklerimiz katlanılması zor hastalıklara yakalandığında canımı alsa da kurtulsam dediklerini unutmayalım. Her şeyin başı sağlık... Velhasıl sağlıklı ömürler herkese.

asuman-kilic

Bir gün kayınvalidemlerde çocuklar ses yapınca alt komşu geldi.80 yaşında bir teyze. "Bizim çocuklar rahatsız oluyor sesten" dedi. Ben de "ders çalışan abilerinizi rahatsız ettiniz" diye kızdım benimkilere. Teyze demesin mi" Biri romatizmadan ayağa kalkamıyor diğeri zaten felçli." "Çocuklar" dediği kişiler hiç evlenmemiş 60 ve 65 yaşındaki kendi çocukları imiş. Bir an gülme geldi bana ama rahatsız iki yaşlı insana gülmüş olurum diye tuttum kendimi.

Görüş Bildir