Görüş Bildir

10 Büyükelçi 29 Ekim Resepsiyonuna Davet Edilmedi

Anasayfa > Gündem

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna, Osman Kavala'nın serbest bırakılması için çağrı yapan 10 ülkenin büyükelçisi davet edilmedi. Törene davet edilmeyeceklerinin, büyükelçilere önceden tebliğ edildiği öğrenildi.

Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için Anıtkabir’de düzenlenen resmi törenin ardından, Cumhurbaşkanlığı’nda bayram tebriklerini kabul etti.

Başta TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM başkanvekilleri, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri olmak üzere üst düzey bürokrasi, bayram tebriklerini Erdoğan'a iletti.

Kavala için çağrı yapan büyükelçilere davet yok

Kavala için çağrı yapan büyükelçilere davet yok

İş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması için ortak çağrı yapan ABD Büyükelçisi David M. Satterfield, Almanya Büyükelçisi Jürgen Schulz, Fransa Büyükelçisi Herve Magro, Kanada Büyükelçisi Jamal Khokhar, Hollanda Büyükelçisi Merjanne de Kwaasteniet, İsveç Büyükelçisi Staffan Herrström, Norveç Büyükelçisi Erling Skjonsberg, Yeni Zelanda Büyükelçisi Wendy Hinton, Finlandiya Büyükelçisi Ari Maki ve Danimarka Büyükelçisi Danny Annan, Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen tebrik törenine davet edilmedi.

ANKA'nın aktardığı habere göre, bu ülkeler hiçbir seviyede tebrik töreninde temsil edilmedi. Büyükelçilere, bu programa davet edilmeyeceklerinin önceden tebliğ edildiği öğrenildi.

10 büyükelçinin Kavala ile ilgili çağrısının ardından başlayan krizin ABD Büyükelçiliği’nin başlattığı Viyana Sözleşmesi’nde yer alan “ülkelerin içişlerine karışmama” taahhüdünün hatırlatıldığı açıklama ile çözülmesine karşın, elçilerin tebrik törenine çağrılmamasının Cumhurbaşkanlığı’nın tavrı olduğu belirtildi. 10 büyükelçinin bir süre daha Cumhurbaşkanlığı programlarına davet edilmesi beklenmiyor.

Öte yandan tebrik törenine, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da katılmadı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
9
4
4
4
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
countess-rain

Çocuk oyuncağı değil bunak oyuncağı gibi.

bmod1

Devlet aklı yok olmuş bitmiş, kişilerin hesabı kini pazarlığı olur devletin değil.

Halil Değerli

Reis illa kaşınıyo.... .... 🤪😡😠