Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

1 Mayıs'ta İçinizi Devrim Ateşiyle Yakıp Kavuracak 8 Şarkı

 > 
1.2bPAYLAŞIM

Meydanlara çıkamasanız da dayanışmayı güçlendirecek şarkılar.

1. 1 Mayıs Marşı

1 Mayıs Marşı Sarper Özsan tarafından Bertolt Brecht'in Gorki'nin Ana romanından uyarladığı oyunun Türkiye'de perdelenmesi sırasında bestelenmiş ve zamanla Türkiye işçi sınıfının sembol şarkısı haline gelmiştir.

2. El Pueblo Unido Jamás Será Vencido

Şili'deki 1973 askeri darbesinden sonra Fransa'ya kaçan Sergio Ortega tarafından bestelenmiştir. Şarkı Şilili direnişçilerin Pinoche rejimine karşı meydan okuduğu marş haline gelmiştir.

3. L'internationale

Fransızca orijinali 1870 yılında Eugene Pottier tarafından yazılmış ve Pierre Degeyter tarafından 1888 yılında bestelenmiştir. Marş, Komünist Enternasyonel'de işçi sınıfının marşı olarak kabul edilmiştir.

4. Arbeiter von Wien

Sözleri Fritz Brügel'e ait olan, müziği Samuel Pokrass'ın 1920 yılında bestelediği Sovyet marşı Beyaz Ordu, Kara Baron'dan uyarlanmış olan bu marş ilk defa 1929 yılında Viyana'da 2. Uluslararası Genç İşçiler Günü'nde seslendirilmiştir.

5. Bella Ciao

Bestecisi ve söz yazarı bilinmeyen bu halk şarkısı, 2. Dünya Savaşı sırasında İtalyan partizanların sözlerini değiştirerek marş şeklinde söylemeye başlamasıyla direnişin sembolü olmuştur.

6. Andonis

Cunta karşıtı Yunan Mikis Theodorakis'in yaptığı, rejime karşı direnen işçilerin grev şarkısı.

7. Polyushka Polye

Rus bestekar Lev Knipper'e ait olan bu şarkı 2. Dünya Savaşı'nda Sovyetlerin yürüttüğü Büyük Vatanseverlik Savaşı sırasında öne çıkan şarkılardan biri olmuştur.

8. Hasta siempre

Kübalı sanatçı Carlos Puebla tarafından 1965 yılında Ernesto Che Guevara'nın veda mektubundan sonra yazılmıştır. Şarkı Che'nin Afrikaya gitmek üzere Küba'dan ayrılışından bahseder.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tolstoy

bir tane de benden gelsin ayrıca bu da iyidir

alikemalocalan

Şunları playlist yapın plssss

Görüş Bildir