'Ayaz'ın Dünyası Aydınlandı! Mardin'de Bir Köpeğe Katarakt Ameliyatı Yapıldı

343PAYLAŞIM

Mardin'de gözleri görmeyen köpeğe katarakt ameliyatı yapıldı. İki gözüne de lens takılan ve "Ayaz" adı verilen köpeğin gözleri başarılı operasyonun ardından açıldı. 

Mardin Büyükşehir Belediyesine bağlı Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi ekipleri, Artuklu ilçesinde bir sokak köpeğinin dengesiz hareketleri olduğu ihbarı üzerine hayvanı merkeze getirdi.

Merkez sorumlusu Nurettin Bozdağ, bir ihbar sonucu Artuklu Üniversitesi kampüsü civarından aldıkları 6-7 yaşlarındaki bir köpeğin gözlerinin görmediğini fark ettiklerini söyledi.

Yapılan muayenesinde köpeğin 2 gözünde de ileri derecede katarakt olduğu tespit edildi.

Durumun iletilmesi üzerine göz doktorları Gülistan Oyur, Leyla Hazar ve Şule Barman Kakil, veteriner hekimlerle birlikte merkezdeki hayvan hastanesinde "Ayaz" ismi verilen köpeğin gözlerini ameliyat etti.

Operasyon yaklaşık 1 saat sürdü ve başarılı geçti.

Köpeğin sağlık açısından herhangi bir sorunun bulunmadığını, sadece gözlerinden bir sıkıntı yaşadığını belirlediklerini kaydeden  Nurettin Bozdağ, "Burada ameliyat edildi. Göz doktorları köpeğin 2 gözüne de lens yerleştirdi." dedi.

Doktor Leyla Hazar ilk kez bir köpeğin katarakt ameliyatına katıldığını dile getirdi.

Göz doktoru Gülistan Oyur ise daha önce böyle bir deneyiminin olmadığına işaret ederek, "İnsanlarda yapılan operasyonun bir benzeri. Her 2 gözde ileri seviyede katarakt vardı." ifadesini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir