Görüş Bildir
Haberler
Zürafa Sokak Kültür Sanat Merkezi Haline Getiriliyor!

Zürafa Sokak Kültür Sanat Merkezi Haline Getiriliyor!

GNS
20.12.2021 - 21:07

Beyoğlu'nun tarihi semti Karaköy'deki Zürafa Sokak'ın kültür sanat merkezi olacağı bildirildi. Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, sokağın dönüşümüyle ilgili düzenlenen basın toplantısında açıklamalar yaptı. Tarihi Zürafa Sokak'ın yıkım haline gelmesine üzülen Beyoğlu sakinlerini sevindiren haberi duyuran Yıldız konu hakkında detaylı bilgiler verdi. Dönüşümün tamamen hak sahiplerinin sorumluluğunda olduğunu da ifade etti. İşte detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, tarihi semt Karaköy'de harabeye dönmüş Zürafa, Kadem ve Alageyik Sokak'ın artık Kültür ve Sanat Merkezi haline getirileceğini duyurdu. İşte detaylar...

Zürafa Sokak Kültür Sanat Merkezi Oluyor

Zürafa Sokak Kültür Sanat Merkezi Oluyor

Düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan AKP'li Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız, “Pandemi nedeniyle iki yıldır kapalı olan ve genel evin bulunduğu Zürafa Sokak’taki evleri bugün itibariyle Kültür Sanat Merkezi haline getireceğimizi milletimizle paylaşıyorum. Bugün itibariyle Zürafa Sokak, Alageyik Sokak ve Kadem Sokak eski fonksiyonundan arındırılarak Kültür ve Sanat Merkezi olarak hizmet verecek. Buranın mülkiyet durumu ve hak sahipliğiyle ilgili bir çalışmamız yoktur. Türkiye, bir hukuk devletidir. Mülkiyet anayasa teminatı altındadır. Bu mekanın mahkeme süreçleriyle ilgili bizim çalışmalarımızın doğrudan veya dolaylı irtibatı yoktur. Biz Beyoğlu Belediyesi olarak sokağa yeni bir fonksiyon getiriyoruz” diye konuştu.

Kültür Sanat Merkezi’nin Önemli Noktalarından Biri

Kültür Sanat Merkezi’nin Önemli Noktalarından Biri

Başkan Yıldız, açıklamalarına şöyle devam etti:

Beyoğlu Kültür Yolu projemizi bugün Zürafa Sokak’ın Kültür ve Sanat Merkezi olarak dönüştürülmesiyle daha da büyütüyoruz. Bu dönüşümün en büyük destekçileri olarak Matild Manukyan’ın varislerine teşekkür ediyorum. Ekibimizle dünyadaki örneklerini araştırarak ve birçok kurumdan destek alarak bir kurul oluşturulacak. Bu proje hayata geçirdiğimiz en önemli çalışmalardan biri olacaktır. Bu sokaklar bundan sonra genel evlerin bulunduğu sokaklar olarak değil, Kültür Sanat Merkezi’nin önemli noktalarından biri olacak. Bu sokakların hak sahipleri çalışmalarımızın içinde yer alacaklar.”

Dönüşüm Hak Sahiplerinin Sorumluluğunda

Dönüşüm Hak Sahiplerinin Sorumluluğunda

Gelişen dünyayla beraber Zürafa Sokak’ın daha modern daha çağdaş bir şekilde dünyaya hitap edeceğini kaydeden Yıldız, sözlerini şöyle noktaladı:

“Belediye planlama ve ilgililerini bir araya getirme noktasında iradesini ortaya koyacak. Buranın fiziki dönüşümüyle ilgili de bir adımın atılması bugün çok daha zaruri hale gelmiş görünüyor. Buradaki binaların yenilenmesi, o sırada da bizim planlarımızı düzenlemiş olacağız. Gönül arzu eder ki bu ortam en kısa sürede arzu ettiğimiz seviyeye gelsin. Manukyan ailesinin varislerinin bize ulaştırmış oldukları buranın bu dönüşüme rıza gösterdikleri, bu şekilde olmasını istediklerine dönük iyi niyet mektupları var. Gönül arzu eder ki en kısa sürede bu sokak istediğimiz seviyeye gelsin. Biz sokağa fonksiyon yüklüyoruz. Herhangi oluşmuş bir proje yok. Kamulaştırma söz konusu değil. Buranın dönüşümü tamamen hak sahiplerinin sorumluluğunda.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
21
13
11
7
6
5
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın