Yüz Yüze Eğitim, Sokağa Çıkma Kısıtlamaları... Erdoğan Kontrollü Normalleşme Sürecini Açıkladı

 > 
59PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sona erdi. Toplantı sonrası kameraların karşısına geçen Erdoğan kademeli normalleşme planını açıkladı. 

Türkiye'nin şehirlere göre risk haritası👇

Erdoğan açıklamasında risk haritasına değinerek "100 bin nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere çeşitli kriterlere göre illerimizi sınıflandırdık. 81 vilayetimizi renklere ayırdık. Her hafta risk durumuna göre değerlendirilecek. Valiliklerimiz başkanlığındaki il hıfzıssıha kurumuzu yeni düzenlemeler girecektir.

İlleri mavi-sarı-turuncu-kırmızı diye sınıflandırdık. Tedbirlerin sıkılaştırılması veya gevşetilmesi kararı iyileşme veya kötüleşme durumuna göre verilecek" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

  • Tedbirlerin sıkılaştırılması da gevşetilmesi de tamamen salgının seyriyle ilgilidir. Salgın artış eğilimine girdiği yerlerde kısıtlamalar yeniden sıkılaşabilecek.

  • Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha devam edecek.

Ülkenin tamamında süren 21.00 ile sabah 05.00 arası sokağa çıkma kısıtlaması sürecek.

Restoran ve kafeler açılıyor

  • Okullar tüm okul öncesi eğitim kurumları ilkokullarda 8. 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacaktır. Düşük ve orta riskli şehirlerde eğitim, öğretime başlanacak. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde sadece liselerde yüzyüze sınav yapılacak.

  • Restoranlar, kafeler, çok yüksek riskli iller dışında, sabah 07.00 ile 19.00 arasında yüzde 50 kapasite ile faaliyetlerini sürdürebilecektir.

  • 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımız için düşük ve orta riskli illerimizde düzenleme kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde sokağa çıkma süresi artırılacaktır.

Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri benzeri tesisler düşük ve orta riskli bölgelerde 9 ila 19 arası faaliyet gösterecek.

Nikah ve nikah merasimleri düşük ve orta riskli illerde 100 diğer illerde 50 kişilik katılımla 1 saat olarak yapılacak.

www.dw.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir