Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yozgat İle İlgili Pek Bilinmeyen 10 Çarpıcı Bilgi

192PAYLAŞIM

1. Yozgat Türkiye'nin tam ortasındadır.

Sosyal medyada "Yozgat nere" diye sorarak cool göründüğünü sanan ergenler olmasına rağmen coğrafya dersi görmüş hemen herkes Yozgat'ın konumunu çok iyi bilir. Yozgat güzel ülkemizin tam ortasındadır.

2. Yozgat'a tarih boyunca düşman ayağı değmemiştir.

Kurtuluş Savaşında İngilizler, İtalyanlar, Fransızlar, Yunanlar ülkemizi bölge bölge bölüşürken Yozgat'ın olduğu bölge bize bırakılmış; düşman Ankara Polatlı'ya kadar gelmiş olmasına rağmen ayağı Yozgat'a hiç değmemiştir. Bu yüzden Yozgat'ın ne bir kalesi, ne de bir kurtuluş günü vardır.

3. Atatürk Yozgat'ı başkent olarak düşünüyordu!

www.haberturk.com

Halk arasında Atatürk'ün Yozgat'a -kimine göre 50, kimine göre 100 sene- ceza verdiği inancı var olsa da; Atatürk Yozgat'a ceza falan vermemiştir! Aksine Yozgat'ı başkent olarak düşünüyordu. Bu beyanı meclis tutanaklarında ve 1920 yılında ABD'li gazeteci Clarence K. Streit ile yaptığı röportajda açıkça görülmektedir.

4. Türkiye'nin ilk milli parkı Yozgat Çamlığı'dır.

Yozgat il merkezinden geçen E-88 karayolundan 2 kilometrelik asfalt yolla ulaşılabilen Yozgat Çamlığı, tarihi çok eskilere dayanan ve türü sadece Kafkaslarda bulunan bir karaçam ormanlığıdır. Halen tescilli olarak 264 hektar olan Yozgat Çamlık Milli Parkı, 1958 yılında ilan edilen Türkiye'nin ilk milli parkıdır.

5. İlk özel gazeteyi ve ilk posta pulunu Yozgatlı Agâh Efendi çıkarmıştır.

1860 yılında çıkarılan ilk özel Türk gazetesi Tercüman-ı Ahval, Yozgatlı Çapanzade Agâh Efendi tarafından çıkarılmıştır. Agâh Efendi, gazetesi yayımlanırken devlet görevlerini sürdürüyordu. 1861'de Posta Nazırlığı'na (genel müdürlüğüne) getirildi ve Türkiye'de ilk posta pulu onun bu görevi sırasında basıldı.

6. Türkiye'de ilk evlilik sözleşmesi Yozgat'ta yapılmıştır.

www.diken.com.tr

Günümüzde halen tartışılan ‘Evlilik Sözleşmesi’, Yozgat’ta 1943 yılında kayıt altına alınmış. Bu tarihte evlenen Neziha hanım nikah defterinin itiraz muamelesi bölümüne kendi el yazısıyla; “Eğer, tartışma esnasında şiddet görüp, evden kovulursam kocam bana 500 lira tazminat ödeyecektir” notunu düşmüş, taraflar bu şartı kabul edip, şahitler huzurunda da kayıt altına almış.

7. Anadolu'da ilk futbol takımı Yozgat'ta kurulmuştur.

1907 yılında Osmanlı Devletinin Payitahtı İstanbul’da Fenerbahçe kulübünün kurulmasından sadece 3 yıl sonra Yozgat Mektebi Sultani öğrencileri tarafından kurulan “Yozgat Mektebi Sultani Futbol Takımı” Anadolu'da kurulan ilk Futbol Takımı olarak tarihte yerini almıştır.

8. Yozgatlı bürokratlar Türkiye'yi yönetiyor!

Bunun adı resmen Yozgat Cumhuriyeti! TBMM eski Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ,  Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Taner Yıldız, Cumhurbaşkanı Çatı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Haşim Kılıç ve şimdiki başkanı Zühtü Arslan, Emniyet eski Genel Müdürü Celalettin Lekesiz ve çok sayıda ilin valisi Yozgatlıdır.

9. Berlin Duvarı'na gecekondu yaparak tapu alan Türk Yozgatlıdır!

www.radikal.com.tr

Berlin'i ikiye ayıran duvarın ortasında bulduğu boş arazinin etrafını çevirip bahçe haline getiren ve duvarın yıkılmasının ardından bahçeyi genişleten Yozgatlı Osman Kalın, zamanla burayı dünyanın dört bir yanından turist çeken ünlü bir gecekondu haline getirdi.

10. Dünya genelinde 2 milyondan fazla Yozgatlı yaşamaktadır.

Türkiye'de en çok göç veren illerin başında gelen Yozgat’ın il geneli nüfusu 420.000+ olmasına rağmen Yozgat dışında 1 milyon 300 bin (Ankara'da 400 bin, İstanbul'da 150 bin, Kayseri'de 50 bin, İzmir'de 50 bin Yozgatlı ikamet ediyor.), yurtdışında da 250.000 Yozgatlı yaşıyor. Yani dünya genelinde 2 milyondan fazla Yozgatlı var! 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hassein

Bu yazıda belirtilen şeyler güzel de yozgat'a gidince bi çingen şehrine gitmiş gibi oluyorsun ya. her yerde sokak düğünleri, gecekondular, sefillik diz boyu cafer getir peçete.

ahmet-wish

Sana açık ve net söyleyim dostum , malesef öyle. Dogma buyume ankaralıyım babam yozgatlı lakin hiç sevmem memleketi. insanını zaten kötülüyorlar orası ayrı konu ama her memleketin iyisi kötüsü var orası da ayrı bir hesap. Ama nedense hiç ısınamıyorum; ınsanı olsun , memleketi olsun. zaten kendimi dogdugum yere göre resetledim o taraf ile alakam bilene yok.

enes-simsek8

o zaman kardeşim bende sana birşey söyleyim ankarada yaşayan bir yozgatlı olarak , hani ankaralısın ya senin şu sözüde iyi bilmen lazımdı ömer faruk bostancıdan ^aslını inkar edip söylemeyen na'merttir ` benden sana gelsin ;) hadi eyvallah

Görüş Bildir