Görüş Bildir
Haberler
YouTube'a ‘Öde İzle’ Özelliği Geliyor

etiket YouTube'a ‘Öde İzle’ Özelliği Geliyor

Onedio Medya
18.10.2015 - 17:44 Son Güncelleme: 19.10.2015 - 12:34

En büyük video izleme platformu YouTube, yayıncıları ve kendisi için yeni bir para kazanma modeli üzerinde çalışıyor. YouTube’da  yayınlanan bazı videolar artık belli bir ücret ödenerek izlenebilecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Yayıncıların video yükleyerek videoda gösterilen reklamlardan para kazandığı, internetin önemli mecralarından YouTube gelir modellerini çeşitlendirmek istiyor. Daha önceden kullanıcıların belli bir ücret ödeyerek videolarda reklam görmeyeceği haberinden sonra da şimdi YouTube’da yüklenecek bazı videoları izleyebilmek için ücret ödememiz gerekebileceği gündeme geldi. 

Örneğin X dizisi televizyonda yayınlandı ancak izleyemediniz ve daha sonra o dizinin tekrarını hiçbir ücret ödemeden YouTube’dan izliyorsunuz ancak YouTube reklamlarıyla karşılaşıyorsunuz. Eğer diziyi yayınlayan kuruluş isterse bu dizinin tekrarını belli ücretlerle YouTube’da yayınlayabilecek. Yani X dizisini izlemek için örneğin 3TL ödeme yapacaksınız. Ya da takip ettiğiniz bir YouTuber 30 dakikalık özel bir video çekti, bu videoyu izleyebilmeniz için sizden belli bir ücret talep edebilecek.

Herkes ücretli video yayınlayabilecek mi? 

Hayır, sadece yüksek aboneye sahip ve YouTube’un kaliteli içerik ürettiğini düşündüğü YouTube yayıncıları ücretli video yayınlayabilecekler. Ancak bu yayıncıların tüm videolarını ücretli yapacağı anlamına gelmez. YouTuberların bu model için üreteceği birkaç video olacaktır ancak sanatçılar ve televizyonda yayınlan programlar yayınlarından gelir elde etmek için böyle bir yönteme başvurabilirler. 

Bu özelliğin resmi olarak 21 Ekim’de gerçekleştirilecek olan YouTube etkinliğinde duyurulması bekleniyor. Özellikle ülkemizde diğer ülkelere göre reklam gelirleri çok düşük olduğu için bu ‘Pay to watch’ yani ‘Öde izle’ mantığının yayıncılara maddi olarak iyi bir destek olacağını söyleyebiliriz.

Teknolog

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
532
193
136
17
5
4
0