Görüş Bildir
Haberler
Yoldaşları Çipras'a Sırtını Döndü

Yoldaşları Çipras'a Sırtını Döndü

Yunanistan’da, muhtemelen 20 Eylül’de yapılacak erken seçimler öncesi, başbakanlıktan istifa eden Aleksis Çipras’ın lideri olduğu Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) partisinde “yoldaş savaşı” yaşanıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

SYRİZA parlamento grubundan ayrılan milletvekili sayısı dün 29’a yükselirken, Çipras’ın geçen 25 Ocak’da seçimleri kazanarak başbakan olmasında büyük rol oynayan ”ağır toplar” Yunan lidere ateş püskürdü.

Çipras’ın bir süre öncesine kadar en yakın adamları sayılan, Parlamento Başkanı Zoi Konstantopouolu, eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis ve eski Enerji Bakanı Panagiotis Lafazanis artık onun en ateşli rakipleri.

Aleksis Çipras, ‘yoldaşlarını’ yarım yüzyıl sonra Avrupa’da iktidara gelen ilk sol hükümeti istifaya mecbur etmekle suçlarken “SYRİZA’nın ilkelerini çiğnedi, halkın umutlarını boşa çıkardı” eleştirilerine maruz kaldı.

Konstantopouolu ile Lafazanis dün bir araya gelerek seçimlerde işbirliğini görüştü. Konstantopulu “Hükümet sinsice istifa etti. Önceden de parlamento yerine santajcı kreditörlere bilgi vermeyi tercih etti” dedi.

Kreditörler ile restleşmede pes ederek, geçen 5 Temmuz’daki referandumda yüzde 62 “Hayır” çıkmasına rağmen, büyük tavizlerde bulunarak 86 milyar euro’luk 3. Kurtarma Anlaşması’nı imzalaması üzerine Çipras ile yollarını ayıran ve önceki gün 25 milletvekili ile birlikte Halk Birliği partisini kuran Lafazanis de bugün ya da yarın Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos’dan hükümeti kurma çalışmaları için görevini alacak.

Varufakis ise seçimlerde SYRİZA’dan aday olmayacağını açıkladı.

Hürriyet

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
KaraHusO

solun özeti...

Tan

niye dönmüşler sırtlarını? sıvazı mı iyiymiş?