Yok Artık! İlginç Takıntıları Olan Öncü Bilim İnsanı Nikola Tesla'nın Aşık Olduğu Güvercin

318PAYLAŞIM

Bu nasıl bir sevgiydi?

Kaynaklar: 1, 2, 3.

Elektronik ve robotik alanlarındaki öncü çalışmalarıyla bilinen Nikola Tesla, aslında oldukça garip bir adamdı.

Sırp mucit, çeşitli takıntılara ve ilginç davranışlara sahipti. Üç rakamına kafayı takmıştı, incilerden nefret ederdi, evliliğin bilimine gölge düşüreceğine inanırdı... Ve belki de en garibi ve anormali: Tesla bir güvercine aşıktı.

Hepimiz güvercinleri severiz.

Sessiz sakin hayvanlardır, başımıza çok dert açmazlar, saldırmazlar, ne bulurlarsa onu yerler. Bize bir zararları yoktur. Çoğumuz da parkta bahçede besleriz bu hayvanları. Kimimiz sahipleniriz.

Fakat Tesla, durması gereken yer olarak güvercinleri beslemeyi ya da sahiplenmeyi görmemişti.

Yaklaşık 30 yıl boyunca güvercinleri parklarda besleyen Tesla, gece yarısı New York parklarına gider, ıslık çalarak güvercinleri etrafına toplardı.

Güvercinlerin kimi kafasına, kimi kollarına konar, kimi de avucundaki yemlerden yerdi...

Aynı zamanda mikroplardan fobi seviyesinde korkan Tesla insanlarla el bile sıkışmazken, güvercinlerle sıkı bir bağ kurmuştu. Aslında güvercinlerle bağının bu kadar yakınlaşmasının nedeni de başka bir güvercindi...

New York'taki Hotel New Yorker'da hayatının son 10 yılını geçiren Tesla, 3327 numaralı odasına sokakta bulduğu hasta güvercinleri getiriyordu.

Tabii ki hasta güvercinleri iyileştirmeye çabalamak güzel bir şey... 

Fakat güvercinler de diğer hayvanlar gibi beslendikleri yerleri bilirler. Bu yüzden Tesla'nın baktığı güvercinlerden biri onu her gün ziyaret etmeyi alışkanlık haline getirmişti. Bu kanatlarında gri izler bulunan bu bembeyaz güvercin, ünlü mucit nereye giderse onu takip etmeye başlamış, takıntılara yatkın olan Tesla ise, bu güvercin hayatta olduğu sürece, başladığı her işi başarıyla bitireceğine inanmıştı.

Bu yüzden otel odasının camını hep açık bırakan Tesla, bir gün içeri giren güvercinin kendisinden adeta bir şey istediğini hissetti.

Kuş ölüyordu. İddia ettiğine göre güvercinin gözlerindeki ışık bunu yansıtacak kadar gerçekti.

Güvercin öldüğündeyse, Tesla'nın mutluluğu sönüp gitmişti.

Tesla'nın kuşa karşı beslediği hastalıklı ve sapkın bir aşk mıydı, yoksa bir evcil hayvan sahibinin evcil hayvanına beslediği türden bir sevgi miydi?

Fakat Tesla'nın kuş için yazdığı sözler şöyle: "O güvercini bir erkeğin bir kadını sevdiği gibi sevdim, o da beni sevdi. O benim oldukça, hayatımda bir anlam vardı." 

Biz biraz ürperdik açıkçası.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
countess-rain

Nasıl diyor yeni nesil... b.s.g editör.

Görüş Bildir