Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yıllar Önce Soğuk Algınlığı Adı Altında Koronavirüsü Keşfetmeyi Başarmış Bir Kadın: Dr. June Almeida

19PAYLAŞIM

Bilim dünyasının öncülerinden olan June Almeida, her şeye rağmen mesleğinde başarılı olmayı başaran güçlü kadınlardan birisiydi.

Bu içerikte National Geographic kaynak olarak kullanılmıştır.

5 Ekim 1930 Birleşik Krallık doğumlu İskoç June Almeida, bir otobüs şoförünün kızı olarak maddi imkansızlıklar yüzünden 16 yaşında okulu bırakmak zorunda kaldı.

Tüm imkansızlıklara rağmen insana bulaşabilen ilk Koronavirüsü keşfeden bilim insanı oldu. Bu buluşuyla dikkatleri üzerine çekince tanınan imkanlar dahilinde virüs görüntüleme alanında ilerleme katetti. Glasgow'un kuzeydoğusunda dünyaya geldiğinde adı June Hart'tı. 

Çocukluğunda uzun yıllar, 'Alexandra Park' civarındaki eski binalardan birinde yaşadı. Okulu bırakmak zorunda kaldığı için aldığı öğretim kısıtlı olsa da şans eseri Glasgow Kraliyet Reviri'ne ait 'histopatoloji' kısmında laboratuvar teknisyeni olarak çalışmaya başladı.

Koronavirüs salgınının ortaya çıkmasıyla Almeida ve çalışmaları yeniden odak noktası haline geldi.

Kariyeri için Londra'ya gitti ve 1954'te Venezuelalı ressam Enriques Almeida ile evlendi. Soğuk algınlığı araştırması için ailesiyle Kanada-Toronto'ya taşındı. Dr. Almeida'nın, elektron mikroskopuyla kendini geliştirme fırsatı yakaladığı yer Ontario Kanser Enstitüsü oldu. 

Antikor la virüslerin kümeler halinde gözlenmesini sağlayan yöntemin öncüsü oldu. Başarılarıyla adından söz ettirince 1964'te Birleşik Krallık'taki St. Thomas Tıp Okulu'nda çalışmak için davet edildi. Covid-19'a yakalanan Başbakan Boris Johnson günümüzde burada tedavi gördü.

Londra merkezli hastanenin dışında, Salisbury'de soğuk algınlığı ünitesinde araştırma yapan Dr. David Tyrrell ile çalışmalar yürüttü.

Dr.Tyrrell, gönüllülerden gelen mukoza dokularını inceleyerek soğuk algınlığıyla ilgili birkaç sabit virüs keşfetti. Dikkat çeken B814 kodlu virüs dikkat çekiciydi. Gönüllülere soğuk algınlığı belirtilerini aktarabilmiş olsa da hücre kültüründe büyüme sağlamayı henüz başaramamıştı. 

Belirtilerin büyümeye organ kültüründe devam ettiğini gözlemledi. Bunun üzerine elektron mikroskopundaki görüntüsünü merak etti. Virüs partiküllerini numune şeklinde Dr. Almeida'ya gönderdi. Almeida, bu numuneleri ufak farklılıklar dışında grip virüsü gibi niteledi.

Almeida, 1964'te bu numunelerle birlikte 'ilk İnsan Koronavirüsü' olarak tanınan virüsü keşfetmiş oldu.

Önceleri fare ve tavuklarda bulaşıcı hastalık incelemesi yaparken benzer gözlemleri olmuştu. Bu çalışmasına ait makale yüksek akademisyenlerin incelemesine tabi bir dergide reddedildi. Görüntülerin yalnızca grip virüsüne ait kötü görüntüler olduğunu söylediler. 

B814 kodlu virüs keşfi, 1965'te British Medical Journal'da yayınlandı. İlk görüntüler, iki yıl sonra General Virology Journal'da yayınlandı. Koronavirüs adını, Tony Waterson, Dr. Tyrrell ve Dr. Almeida koydular. Dr. Almeida Londra'daki Lisansüstü Tıp Fakültesi'nde çalıştı.

Görüntüleme virüsleriyle ilgili birden fazla patentin sahibi oldu.

Kariyerini Wellcome Enstitüsü'nde noktaladıktan sonra yoga eğitmeni oldu. 1980'lerde HIV virüsü alanındaki çalışmalarda danışman olarak mesleğe dönüş yaptı. 2007'de 77 yaşında dünyaya gözlerini yumdu.

Ölümünden 13 yıl sonra bile Koronavirüs salgınını önlemek için yaptığı çalışmalar öncü nitelik taşımakta.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zafer43471598

Hayattayken yaptığı çalışmaları anlaşılmayan insanları görünce hep içim burkuluyo nedense. Çok dramatik değil mi lan

Görüş Bildir