Yıllar Önce Soğuk Algınlığı Adı Altında Koronavirüsü Keşfetmeyi Başarmış Bir Kadın: Dr. June Almeida

-
Abone ol

Bilim dünyasının öncülerinden olan June Almeida, her şeye rağmen mesleğinde başarılı olmayı başaran güçlü kadınlardan birisiydi.

Bu içerikte National Geographic kaynak olarak kullanılmıştır.

5 Ekim 1930 Birleşik Krallık doğumlu İskoç June Almeida, bir otobüs şoförünün kızı olarak maddi imkansızlıklar yüzünden 16 yaşında okulu bırakmak zorunda kaldı.

Tüm imkansızlıklara rağmen insana bulaşabilen ilk Koronavirüsü keşfeden bilim insanı oldu. Bu buluşuyla dikkatleri üzerine çekince tanınan imkanlar dahilinde virüs görüntüleme alanında ilerleme katetti. Glasgow'un kuzeydoğusunda dünyaya geldiğinde adı June Hart'tı. 

Çocukluğunda uzun yıllar, 'Alexandra Park' civarındaki eski binalardan birinde yaşadı. Okulu bırakmak zorunda kaldığı için aldığı öğretim kısıtlı olsa da şans eseri Glasgow Kraliyet Reviri'ne ait 'histopatoloji' kısmında laboratuvar teknisyeni olarak çalışmaya başladı.

Koronavirüs salgınının ortaya çıkmasıyla Almeida ve çalışmaları yeniden odak noktası haline geldi.

Kariyeri için Londra'ya gitti ve 1954'te Venezuelalı ressam Enriques Almeida ile evlendi. Soğuk algınlığı araştırması için ailesiyle Kanada-Toronto'ya taşındı. Dr. Almeida'nın, elektron mikroskopuyla kendini geliştirme fırsatı yakaladığı yer Ontario Kanser Enstitüsü oldu. 

Antikor la virüslerin kümeler halinde gözlenmesini sağlayan yöntemin öncüsü oldu. Başarılarıyla adından söz ettirince 1964'te Birleşik Krallık'taki St. Thomas Tıp Okulu'nda çalışmak için davet edildi. Covid-19'a yakalanan Başbakan Boris Johnson günümüzde burada tedavi gördü.

Londra merkezli hastanenin dışında, Salisbury'de soğuk algınlığı ünitesinde araştırma yapan Dr. David Tyrrell ile çalışmalar yürüttü.

Dr.Tyrrell, gönüllülerden gelen mukoza dokularını inceleyerek soğuk algınlığıyla ilgili birkaç sabit virüs keşfetti. Dikkat çeken B814 kodlu virüs dikkat çekiciydi. Gönüllülere soğuk algınlığı belirtilerini aktarabilmiş olsa da hücre kültüründe büyüme sağlamayı henüz başaramamıştı. 

Belirtilerin büyümeye organ kültüründe devam ettiğini gözlemledi. Bunun üzerine elektron mikroskopundaki görüntüsünü merak etti. Virüs partiküllerini numune şeklinde Dr. Almeida'ya gönderdi. Almeida, bu numuneleri ufak farklılıklar dışında grip virüsü gibi niteledi.

Almeida, 1964'te bu numunelerle birlikte 'ilk İnsan Koronavirüsü' olarak tanınan virüsü keşfetmiş oldu.

Önceleri fare ve tavuklarda bulaşıcı hastalık incelemesi yaparken benzer gözlemleri olmuştu. Bu çalışmasına ait makale yüksek akademisyenlerin incelemesine tabi bir dergide reddedildi. Görüntülerin yalnızca grip virüsüne ait kötü görüntüler olduğunu söylediler. 

B814 kodlu virüs keşfi, 1965'te British Medical Journal'da yayınlandı. İlk görüntüler, iki yıl sonra General Virology Journal'da yayınlandı. Koronavirüs adını, Tony Waterson, Dr. Tyrrell ve Dr. Almeida koydular. Dr. Almeida Londra'daki Lisansüstü Tıp Fakültesi'nde çalıştı.

Görüntüleme virüsleriyle ilgili birden fazla patentin sahibi oldu.

Kariyerini Wellcome Enstitüsü'nde noktaladıktan sonra yoga eğitmeni oldu. 1980'lerde HIV virüsü alanındaki çalışmalarda danışman olarak mesleğe dönüş yaptı. 2007'de 77 yaşında dünyaya gözlerini yumdu.

Ölümünden 13 yıl sonra bile Koronavirüs salgınını önlemek için yaptığı çalışmalar öncü nitelik taşımakta.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zafer43471598

Hayattayken yaptığı çalışmaları anlaşılmayan insanları görünce hep içim burkuluyo nedense. Çok dramatik değil mi lan

paladin61

Dramtik değil olağan. çünkü öldükten sonra çalışmaları anlaşılan insanlar ortala insanlardan ve zeki insanlardan daha gayretli ve çalışkan insanlardır. idealist oldukları için yaptıkları çalışmalar yeni ve geleceğe yöneliktir. İnsanlık tarihi boyunca yeni bir şeylerin peşinden koşanlar deli yada aptal olarak nitelendirilir. ancak onlar öldükten çok sonra yaptıkları realite kazandığında vay be doğru söylemiş denilir. bu yüzden dramatik olan onların sonradan anlaşılması değil bizlerin onları sonradan anlamasıdır...

zararli

Bizde imam hatipleri artırarak nazar duasıyla koronayı aşmaya çalışan kadınlar yetiştiriyoruz .. Az mı?

paladin61

yalnız kadın kendini yetiştirdi... sistem kadını değil. o yıllarda kadınların neredeyse hiç bir hakkı yoktu Avrupada... kısacası konuyu imamhatiplere bağlaman senin bağnazlığının acınası bir sonucu :D

zararli

ONLAR BİLİMDE İLERLEMEYİ HER ZORLUĞA RAĞMEN BAŞARMIŞLAR DESTEKLEMİŞLER. BİZDE ÖNÜMÜZDE HER İMKAN VARKEN İMAM HATİPLERİ ÇOĞALTIYORUZ. BİLİM İNSANINA DEĞİL İMAMLARA İHTİYACIMIZ VAR NE GÜZEL İŞTE . NEDEN KIZDIN K İ?

paladin61

neden İmam hatipler bilimin önünde engel mi? İmam Hatipler sadece İmam yetiştiriyor olsaydı İmamhatipli mühendislerin, doktorların varlığını inkar etmiş olmuyor musun? İmam Hatip dediğin okullar sadece imam yetiştirmiyorlar. yani görevleri yada müfredatları sadece imam yetiştirmeye yönelik olsa matematik biyoloji kimya yada fizik öğretiliyor olması bir tezat oluşturmaz mı? nasıl bir mantıkla hareket ediyorsunuz? ben karanlık zihniyetinize kızıyorum. VE EVET BU ÜLKENİN BU MİLLETİN EN ÇOK İSTİSMARA UĞRADIĞI YER DİN. VE BUNUN SEBEBİ DİNİNİ BAŞKALARINDAN ÖĞRENİYOR OLMASI BU ÜLKENİN ÖĞRETMENLER VE BİLİM İNSANLARI KADAR DİNİNİ BİLEN BİR NESİL YETİŞTİRMEYE ŞİDDETLE İHTİYACI VAR. Kİ KANDIRILAMASINLAR. zorunuza giden bu mu? en çok şikayet ettiğiniz cemaatler değil mi? cemaatlerin önünü almak için imam hatipler bu kadar yaygınlaştırılıyor olabilir mi? daha sayar da sayar tıpkı senin sayabileceğin gibi...

paladin61

ANCAK ŞUNA ANLAM VEREMİYORUM DİN İLE ZORUNUZ NE? dini kullananlara savaş açın dine değil... ( pardon insan kendi kendine savaş açamaz.... )

zararli

normal lisede okumak imam olmaya da engel değil o halde .. eee imam hatip açmanın ne gereği var.. ?? bunu bi düşünün lütfen. normal liseler sadece fetöcülere değil tüm cemaatlere karşıdır. biraz araştırın bakın imam hatiplerde kimlerin devrede olduğunu anlarsınız zaten.

paladin61

ancak normal lise müfredatında DİN DERSİ ZORUNLU OLAMAZ DİYE YAYGARA NEDEN KOPARIYORSUNUZ O HALDE ? bunu bir düşün sende... İmam olman için Arapça alman lazım hangi normal lisede Arapça var? Kur_an vermen lazım Hangi normal lise müfredatında Kur_an var? bir saysana örnek versene :D yahu söylediklerini 3-5 kere düşün sonra söyle lutfen. cevap vermiş olmak için yazma...

paladin61

derdin islam dini ise bunu açıkça yaz değilse dini eğitimden neden rahatsız olduğunu da yaz. ona göre cevap vereyim...

paladin61

“kıyamet günü Allah babalardan dolayı çocukları sorguya çekmeden önce, evlatlardan ötürü babaları sorguya çeker” "Bizi, anamız, babamız cahil bıraktı. Haram lokma yedirdi. Haram elbise giydirdi. Biz, bunları bilmiyorduk. Hakkımızı onlardan al." bunlar hadis. Bu da ayet “Ey iman edenler! Kendinizi ve çoluk-çocuğunuzu ateşten koruyun” (Tahrim, 66/6) kısaca sana ayet diyor ki İslama inanıyorsan evlatlarını yetiştirmekten mesulsün. nasıl anlarsan anla... gerisi senin düşüncelerine ve tavırlarına kalmış.

Görüş Bildir