Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yıldızlararası Bir Ziyaretçimiz Var! Tuhaf Şekliyle Güneş Sistemi'mize Giriş Yapan Gizemli Asteroit: 'Oumuamua'

-

Astronomlar geçtiğimiz ay Güneş Sistemi'mize giren 'yıldızlararası' gök cismiyle ilgili derinlemesine araştırmalarının ilk sonuçlarını paylaştı. Buldukları ise daha önce karşılaştıklarından oldukça farklı!

Kaynak: http://www.iflscience.com/space/that-int...

Yıldızlararası ziyaretçimiz ilk kez geçtiğimiz ay Hawai'deki 'Pan-STARRS 1' isimli teleskop tarafından saptanmıştı.

Güneş'in etrafında gezindikten sonra Güneş Sistemi'ni terk edecek cisim için astronomlar bir an önce veri toplamaya çalıştılar. Şili'deki Avrupa Güney Gözlemevi'nin (ESO) en güçlü teleskoplarından olan 'VLT''yi de kullanarak yaptıkları birçok gözlemden sonra objenin büyüklüğü, rengi, şekli ve dokusu hakkında bilgi sahibi oldular.

'1I/2017 U1 (`Oumuamua)' olarak bilinen bu gök cismi; tuhaf uzun bir şekle sahip, öyle ki uzunluğu genişliğinden tam 10 kat daha büyük.

'Oumuamua' Hawaii dilinde 'bir ilke ulaşmak' anlamına geliyor. İsmi verilirken bu gök cisminin tarihimizde gözlemlenebilen ilk yıldızlararası ziyaretçimiz olduğu göz önüne alınmış.

En az 400 metrelik bir uzunluğa sahip olduğu düşünülen cismin çapının sadece 40 metre olduğu biliniyor.

Kendi ekseninde 7.3 saatte bir dönen asteroit, değişen parlaklığı sayesinde garip şeklini açığa vuruyor. Ayrıca milyonlarca yıldır uzay boşluğunda seyahat eden bu objenin, kozmik ışınlara maruz kalmasından dolayı koyu kırmızımsı bir renkte olduğu da gözlenmiş.

Oumuamua'nın oldukça yoğun bir yapıya sahip olduğu görülmüş, daha çok bir kaya görünümünde ya da içinde epeyce metal barındıran bir cisim olduğu düşünülüyor.

Ayrıca bu ilginç objenin önemli miktarda su buzundan da yoksun olduğu saptanmış.

"Bulduğumuz şey, hızla dönen, en azından bir futbol sahası boyutunda, parlaklığı oldukça dramatik bir şekilde değişen bir nesne idi."

Araştırmanın baş yazarı Hawaii Üniversitesi Astronomi Enstitüsü'nden Karen Meech buldukları sonuçları böyle paylaştı. "Parlaklığındaki bu değişim, Oumuamua'nın çok uzun ve ince bir yapıya sahip olduğuna işaret ediyor ki böylesiyle ilk kez karşılaşıyoruz." (Fotoğraf: Oumuamua'nın Güneş Sistemi'nde izlediği yol.)

Astronomlar bu gök cismini, hakkında daha fazla bilgi edinme umuduyla, gözlemlemeye devam ediyorlar. Özellikle de nereden geldiği en çok merak edilen konu.

200 ışık yılı uzaktaki bir yıldız kümesinden geldiğini savunanlar olsa da, henüz kesin bir bilgiye sahip değiliz. (Görselin ortasındaki küçük beyaz nokta `Oumuamua'nın ta kendisi.)

Her yıl en az bir tane 'yıldızlararası' gök cismi Güneş Sistemi'mize uğrasa da onları saptayabilmek epey zor.

İşte bu nedenle bu keşif bir ilk ve oldukça heyecan verici. Belki de bir başka gezegensel sistemden ta buralara, bizim sistemimize gelen yıldızlararası bir gezgin...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
efedemir95

e bundan sonra da hala uzaylılara inanmayan varsa haber versin de adak adayalım onları.

tetragrammaton

taşın içine gizlenmiş uzay gemisidir o

tilki_scully

nasıl telaffuz ediyoruz 😂

greejin

Tamam işte bildiğin Komuta Gemisi şekli cidden buna benziyorsa. Ayın üzerinde yarın öbürgün; "Vader was here" yazmasında ahahahah.

xeamon

Rotasına bakılırsa Güneşin çekim kuvvetinden yararlanıp başka yere gitmeye çalışan bir uzay aracı gibi şeklide tam bir muamma :)

Başlıklar

Uzayfutbolgezgin
Görüş Bildir