Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yılanlar Hakkında Muhtemelen Daha Önce Denk Gelmediğiniz 15 Ürkütücü Bilgi

-

Yılan.

Pek çok insanın ciddi anlamda fobisinin olduğu, görmeye bile dayanamadığı bir hayvan türü.

İçimizde yaşattığımız korkuların vücut bulmuş hali.

İşte bu canlılar hakkında muhtemelen ilk kez duyacağınız 15 ilginç bilgi!

1. Zehirli yılanların gözleri elips şekline daha yakındır, zehirsiz yılanların gözbebekleri ise yuvarlaktır.

2. İnanışın aksine yılanlar dilleriyle koku almazlar. Sadece çevredeki koku moleküllerini toplarlar ve bunları Jacobson organına iletirler. Yılanların koku olayında dil, sadece bir aracıdır.

3. Yılanlar, antik mitolojiden günümüze kadar olan dönemde hemen her din ve kültüre ait yaradılış efsanelerinde karşımıza çıkmıştır.

Gerek yaşam süreci ve yaşamını sürdürdüğü elverişsiz koşullar, gerek yer altından yeryüzüne açılan deliklerden yüzeye çıkması, gerek vücut dış yüzeyinden kansız bir şekilde sıyrılarak kendini yenilemesi nedeniyle insanlar tarafından sıklıkla ölüm ve yeniden doğuşun sırrına sahip bir hayvan olarak algılanmasına neden olmuş, zaman zaman da aynı nedenden ötürü tıp ile ilişkilendirilmiştir.

4. Öldürüldükten 1 dakika sonraya kadar, uzun bir çubukla ve mümkün mertebe uzakta tutulmalıdır. Çünkü, yılanlar öldü sanılmasına rağmen ani ve hızlı bir refleksle sokabilir, bir insanı öldürebilirler.

5. Zehirli yılanların boyun kısmı belirgin, üçgen şeklindedir. Zehirsiz yılanların başı daha oval yahut daha düzdür, boyunları ise neredeyse yok gibidir.

6. En zehirli olan İçbölge Taypanı'dır. Bir ısırmada salgıladığı zehirle 100 insanı ve 250.000 fareyi öldürebilir.

7. Ayrıca zehirli yılanların başlarında küçük pullar bulunur.

8. Yılanlar, gerektiği ve ortam şartları da uygun olduğu takdirde 3 yıla kadar uyuyabilirler.

9. Engerek yılanları zehirledikleri avının izini dilleriyle takip ederler ve ölüsünü bularak yutarlar.

10. Temiz bir cam üzerine konulan yılan hiçbir yere gitmeden, sadece olduğu yerde bile, istediği kadar kıvrılabilir.

11. Yılanların göz kapağı yoktur, gözün ön kısmında gözü tamamen örten saydam bir tabaka vardır, bu sebepten ötürü gözü sürekli açık görünür.

12. Yılan vücudunda, başındaki yumuşak kemikler haricinde kemik bulunmaz.

13. Zehirli yılanların ağzında bir çift zehir dişi vardır. Zehirsiz olanlarda ise yoktur.

14. Soğukkanlı hayvanlar olduklarından vücut sıcaklıkları arttığında dengeleri bozulmakta ve açlık, algılarında bozukluk gelişmesi ve bunun sonucunda kendi kendilerini yeme durumu görülmekte.

15. Yılanların dış kulakları yoktur ve sadece düşük frekanslı sesleri duyabilirler.

Peki, nasıl oluryor da müziğe ayak uydurarak, dans edebiliyorlar? Bu sorunun cevabı oynatıcının vücut hareketleri. Kısacası yılan sese gore değil oynatıcının vücuduna göre dans ediyor.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kahkahax

1. ve 6. Maddeye itirazim var admin... kara mamba karada! yasayan en zehirli yilan türüdür ve gözleri yuvarlatir , dünyanin en zehirli yilani ise deniz yilanlaridir!!!

niyazi-murat-avni

#10 u bi tek ben mi anlamadım?

mihail-ivanovic-kutuzov

#1 e inanıp yuvarlak göz bebeği olan yılanları zehirsiz zannederek tutmayın sakın.... Kobra ailesindeki yılanlar nörotoksik zehire sahiptir ve gözleri yuvarlaktır. Bakınız #6 daki taipan yılanı kobra ailesi üyesidir ve yuvarlak göz bebeklidir. Anadoluda da kobra ailesine ait bir yılan türü mevcuttur. Engerek ailesi üyesi yılanları göz bebekleri basık ve uzundur. #1 Yanlış bilgi yayalım! Ayrıca bu postu elvan dalton eşliğinde dinlemenizi öneriririm...

ankacisim

Çok güzel hayvanlar ya. Özellikle pitonlara hastayım ama her hayvan gibi onların da doğada yaşamaları gerektiğini savunuyorum.

gulnur-arali

Nefret ederim.

Görüş Bildir