Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yetişkinlerde Basit Bir Durumken Henüz Kendinden Bile Haberi Olmayan Bebeklerde Burun Tıkanıklığı ve Olası Çözümleri

0PAYLAŞIM

Söz konusu bir bebekse burun tıkanıklığı kadar basit bir durum bile hayati önem taşır...

Lansinoh ve Memorial kaynak olarak kullanıldı.

Burun tıkanıklığı soğuk algınlığının ve alerjik reaksiyonlar sebebiyle bebeklerde sıklıkla görülen bir durum.

Bebekler sümkürmeyi bilmediği için bu durum daha zorlayıcıdır. Tıkanıklığı önlemek için yapılabilecek bir takım uygulamalar vardır. Düşünüldüğünden zor olsa da alınan önlemler sayesinde bebekleri bu durumdan kurtarmak mümkündür. Ebeveynlere bu noktada büyük bir sorumluluk düşüyor.

Burun tıkanıklığını çözebilmek için bu durumun nedenini bularak soruna odaklanmak önemlidir.

Bazı rahatsızlıklar nedeniyle sorunu evde çözmek mümkün olamayacağı için çocuğu alanında uzman bir doktora ya da KBB uzmanına götürmek daha faydalı olacaktır. Bebeğin burnunun neden tıkandığını öğrendikten sonra doktorun tavsiyesiyle beraber tedavi yoluna yönelmeniz en uygunudur.

Alerjik reaksiyonlar en sık rastlanan durumlardan birisidir ve tedavi edilmezse bebek için büyük bir sorun olabilir.

Alerjik sorunlarla beraber burun tıkanması gözlemlenmektedir. Bebeğin alerjisine neden olan durum sadece sağlık uzmanlarınca yapılan testlerle ve bebeği gözlemleyerek öğrenilmektedir. Alerji testleri, en güvenilir sonuçları 3 yaşından sonra verdiği için sınırın altındaki bebeklerde anlaşılması zordur.

Bebeklerde henüz yeni gelişmeye başlayan bağışıklık sistemi kolaylıkla soğuk algınlığı kapmalarına sebep olur.

Soğuk algınlığının, her yaştaki hasta için beraberinde getirdiği ve en belirgin özelliği burun tıkanıklığıdır. Bebeklerde bu durum uykusuzluğa, nefes alıp vermede güçlük çekmeye ve beslenirken nefes almayan bebeğin iştahsızlık yaşamasına neden olur. Böyle bir durumda yine bir uzmana başvurmak gerekir.

Kaloriferlerin ve diğer ısıtıcıların neden olduğu sıcak hava da bebeklerde burun tıkanıklığı yaratır.

Bebeğin uyuduğu odanın ve evin genel ortamının kuru olması da bebeğin nefes almasında güçlükler yaratır. Böyle durumlarda buhar makinesi, kaloriferlerin üzerine koyacağınız ıslak havlu ya da su kapları etkili olacaktır. Yinede siz bebeğinizi bir uzmana mutlaka götürün. Çünkü esas neden çok farklı olabilir.

Bebeğinizin geniz eti ya da bademcik sorunu da olabilir ve bu da burun tıkanıklığına sebebiyet verir.

Ortaya çıkabilmesi için yine bir uzmanın yolunu tutmakta fayda vardır. Bu gibi durumlarda bebeklerde çeşitli huysuzluklar, burundan nefes alamadıkları için boğaz yolunda oluşan hastalıkların oluşturduğu semptomlar gözlemlenir. Bebeğiniz durduk yere huysuzluk yapıyorsa bu şekilde bir sorun olabilir.

Her zaman bir rahatsızlık ya da hastalık olmak zorunda değil. Bazı durumlarda bebekler minik cisimleri burunlarına sokabilirler.

Bu durum, anında bir krize neden olabileceği cismin boyutuna göre bazen fark edilmez. Belirtileri hiç bitmeyen akıntı, bebeğin sesinde değişiklik, tek taraflı burun akıntısı ve ağız kokusudur. Böyle bir şeyden şüpheleniyorsa hiç vakit kaybetmeden bir KBB uzmanına gidilmelidir.

Burun tıkanıklığı durumunda bebeklerin burnunu temizlemek zor olduğundan, özellikle küçük bebekler için büyük bir panik yaşanır.

Panik yapmadan nedenin anlaşılması gerekir. Yapılması gerekenler şunlardır; 

1. Odada soğuk buhar uygulaması 

2. Tuzlu su ile burnunu açmak 

3.Bebeği dik pozisyonda tutmak

4. Susuz bırakmamak 

5. Uyumadan önce odayı havalandırmak

Yapılmaması gerekenlerse şöyledir;

1. Burnun tahriş edici sert bezle silmek

2. Hekime danışmadan ilaç kullanmak

3. Sigara ve benzeri şeylerin dumanını solumasına izin vermek

Bebeğin burun karıştırma eğilimi, 5 günden uzun süren burun tıkanıklığı, tek taraflı burun akıntısı ve yüksek ateş gibi durumlarda en kısa sürede bir uzman gitmenizde fayda var.

Tüm bunların yanı sıra evde çamaşır kurutulan odada bebeğinizin bulunmamasına özen göstermelisiniz. Deterjan kuruma sırasında havaya karışarak bebeğinizin solunum yollarına zarar verir.

Burun tıkanıklığı bebeklerde risk gözeten bir durumdur ve dikkat edilmelidir...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir