Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yenilebilir Jelatinsi Yapısıyla Bu Fütürist Su Şişesi Sizi Şaşkına Çevirecek

 > -

'The Ooho!' küreleri karbon salımını ve atık plastik sayısını azaltmak için ortaya çıkmış.

Kaynak: http://www.citylab.com/design/2015/03/th...

Gelecekte susuzluğunuzu, içerken çatır çutur ses çıkaran su şişesi ile değil uzay mekiğinden kopmuş gelmiş gibi duran jelatinsi yenilebilir su damlasıyla gidermeyi tercih edebilirsiniz.

Ya da Londra'daki Skipping Rocks Laboratuvarı'ndakiler böyle düşünüyor. Masaya konulan suyu farklı bir şekle sokan, yosuna dayalı bir jelden oluşan bir yöntem geliştirdiler. İnsanlar bu 'kımıl kımıl' damlaları, ısırarak ve içindeki sıvıyı emerek tüketiyor. (Heimlich manevrasını bilen bir arkadaşı yakınlarda tutmak önerimizdir.)

Bu küreler, belki de içen insanların küreyi patlattığında ve suyu üzerine döktüğünde çıkan sesten esinlenerek, Ooho! ismini almış, buyrunuz videosu:

Hemen kaşlar kalkmasın, bu damlalar büyük bir soruna çözüm olma özelliğine ve onurlu bir amaca sahip: Dünya çapında plastik kirliliği ile olan savaşa destek. 2015 'Hayatı Geliştirme Tasarımı' adayı olan 'Ooho!'ya biraz daha detaylı bakalım:

Su içtiğimizde plastik şişesini atıyoruz ve bu şişelerin %80'i geri dönüştürülmüyor. Ooho!  gastronomik bir terim olan küreselleştirme (sphereification) kullanarak yapılıyor, suyu çift jelatin kattan oluşan bir zar kapsıyor. Kahverengi yosundan alınmış sodyum aljinat (E-401) ile kalsiyum klorür'ü (E-509) suyun dış yüzünü oluşturmak için jelleştirmekten oluşuyor. Sonuçta ise, elimizde basit, ucuz, dayanıklı, hijyenik, geri dönüştürülebilir ve hatta yenilebilir bir şey oluyor. Ooho! insanların kendi mutfaklarında yapabilecekleri, istedikleri değişiklikleri ve yenilikleri getirebilecekleri bir 'tarif'e sahip.

Bunları evde hazırlamanın, şişe üretiminin fosil yakıt kullanma veya karbon salımı sürecini içermediği için çevreye de yararı çok. Bir denizanası ziyafeti çeken deniz kaplumbağası gibi görünmeyi umursamayacak biriyseniz, aljinatınızı ve kalsiyum tuzunuzu kapın, titreşen ve susuzluk gideren kürelerinize kavuşun.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
miss-simpson

ohoo değil ohaa olmalı adamlar yapmış

tnsrdr

Şimdi bir düşün. Markete giriyorsun bunlar böyle dolapta duruyor, dolabı açıyorsun bir tane alıyorsun bakıyorsun sıcak bırakıp soğuk olanı bulmak için hepsini tek tek elliyorsun sonunda soğuk olanı buluyorsun birden aklına geliyor senden önce soğuk olanı arayanlarda olmuştur. Tamam doğayı koruyalım ama doğayı korurken topluca ebola virüsüne tutulmuşuz. cıks tutmaz bu

gokhn-gzlglu

bu merve türk değil lan

Gizli Kullanıcı

5 gün önce gördüm yaptım başardım :D

simge217

yaaaaaaaaaaa ben deeeeeeeeeee

Görüş Bildir