Yeni Zelandalılar, Terör Saldırısı Ardından Silahlarını Teslim Etmeye Başladı: 'Silahsız da Yaşayabiliriz'

 > 
306PAYLAŞIM

Yeni Zelanda'da, geçtiğimiz hafta cuma günü Christchurch kentinde bir camiye düzenlenen saldırıda 50 kişinin yaşamını yitirmesinin ardından bazı vatandaşlar silahını teslim etmeye başladı.

Şu ana kadar 37 kişi silahını teslim ederken, insanlar 'Silahsız da yaşayabiliriz' yorumunda bulundu.

Başbakan Jacinda Ardern, halka silahlarını polise teslim etme çağrısında bulunmuştu

Yeni Zelanda'da yaşanan terör saldırısının ardından, ülkedeki silah yasası tartışmaya açılmıştı.

Başbakan Jacinda Ardern'in birkaç gün içerisinde silah yasasındaki değişikliği açıklaması bekleniyor. Değişiklik kapsamında, yarı otomatik silahlara yasak gelebileceği ifade ediliyor.

Polise göre ülke genelinde 37 kişi silahlarını teslim etti

BBC Türkçe'nin haberine göre, başbakanın silahları teslim edin çağrısının ardından, Salı gününden bu yana ülke genelinde 37 kişi silahını polise teslim etti. 

Yeni Zelanda polisi tarafından, artırılan güvenlik önlemleri nedeniyle silahların kamusal alanda taşınmasının bir yanlış anlamaya yol açmaması için silah bırakacakların bunu önceden polise bildirmesi tavsiyesinde bulunuldu.

'Silahsız da yaşayabiliriz'

John Hart adlı bir çiftçi, polise silahını teslim ederken şu ifadeleri kullandı:

"Silah bulundurmak bazı açılardan iyi ancak çok tehlikeli. Benim rahatım mı, başka insanların hayatını tehlikeye atmamak mı önemli? Bu kıyas kaldırmaz. Yarı otomatik silahımızın olmamasıyla baş edebiliriz. Ama insanların canından olmasını kaldıramayız"

'Bu silahlar tek bir şey için; insanları öldürmek için geliştirilmiştir'

Fish and Game NZ adlı acvılık topluluğu da, askeri tip yarı otomatik silahların yasaklanmasına destek vereceklerini belirtti. 

Kurumun başkanı Martin Taylor, konuyla ilgili olarak "Kimsenin bu tür silahlara ihtiyacı yok. Bu silahlar tek bir şey için; insanları öldürmek için geliştirilmiştir" dedi.

Geçtiğimiz Cuma, iki camiye düzenlenen terör saldırısında 50 kişi hayatını kaybetmişti.

Yeni Zelanda'nın En Karanlık Günlerinden Biri: İki Camiye Düzenlenen Silahlı Saldırıda, Can Kaybı 50'ye Yükseldi - onedio.com
Yeni Zelanda'nın En Karanlık Günlerinden Biri: İki Camiye Düzenlenen Silahlı Saldırıda, Can Kaybı 50'ye Yükseldi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir