Görüş Bildir
Haberler
Yatırım Uzmanı Timothy Ash Türkiye'de Yaşananlara İnanamadı: 'Sapkın Bir Ekonomi Deneyi'

Yatırım Uzmanı Timothy Ash Türkiye'de Yaşananlara İnanamadı: 'Sapkın Bir Ekonomi Deneyi'

Batuhan
24.11.2021 - 13:18

Türkiye ekonomisine dair yorumlarıyla tanınan yatırım uzmanı Timothy Ash, TL'deki rekor düşüş sonrasında Merkez Bankası'nın niçin müdahale etmediğini sordu.

Türk Lirası'nda yaşanan rekor seviyedeki değer kaybı, finans uzmanlarının da gündeminde. Londra merkezli uluslararası yatırım kuruluşu Bluebay Portföy Yönetimi'nden yatırım uzmanı Timothy Ash, Türkiye ekonomisini 'freni patlamış' bir arabaya benzeterek TL'nin değerinin 'çılgınca' bir noktada olduğunu söyledi. Ash, Merkez Bankası'nın duruma niçin müdahale etmediğini sorguladı.

"Sapkın bir ekonomi deneyine tanıklık ediyoruz"

"Sapkın bir ekonomi deneyine tanıklık ediyoruz"

Ash, müşterilerine gönderdiği bir notta 'TL'nin olduğu nokta çılgınca ama bu, Türkiye'nin şu an uyguladığı çılgınca para politikası ortamının bir yansıması' dedi. Ash, 'Merkez Bankası'nın fiilen hiçbir para politikası uygulamadığı zaman ne olduğuna dair sapkın bir ekonomi deneyine tanıklık ediyoruz. Erdoğan, Türkiye Merkez Bankası'nın faiz artırımı becerisini elinden aldı' ifadelerini kullandı.

"Anlamadığım şey, niçin yine döviz satarak müdahale etmedikler"

"Anlamadığım şey, niçin yine döviz satarak müdahale etmedikler"

Twitter hesabından da Türkiye ekonomisine dair bir dizi paylaşım yapan yatırım uzmanı Ash, Merkez Bankası'nın niçin müdahale etmediğini şu sözlerle sorguladı: 'Anlamadığım şey, niçin yine döviz satarak müdahale etmedikleri. -Bu yöntemin sorunu nihai olarak çözmeyip Merkez Bankası'nı sadece negatif faiz oranı bölgesine daha derin şekilde ittiğini bilsem de- Eğer faiz artırmak istemiyorlarsa, TL'ye istikrar kazandırmak için en azından bir miktar dövizi kullanabilirler.'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
15
3
2
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Can_Can

Düşün bak sen sadece inanamiyorsun, biz yaşıyoruz bu gerçekle yıllardır..

Develop ER

Ohooo ooo harbi avrupa bizi kıskanıyo, adamlar bizde dolar rezervi var sanıyormuş ya la.