Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yaşanan Toplumsal Felaketler Karşısında Özellikle Dikkat Etmemiz Gerekenler

 > -
Abone ol

Son dönemde artan terör olayları, ülkemizde pek çok can kaybına ve çok fazla sayıda insanın yara almasına sebep oldu. Bir daha yaşanmamasını umduğumuz saldırılar, her seferinde daha büyük kayıplarla maalesef ki yaşanıyor. Biz yine, "umarız bir daha yaşanmaz" düşüncemizi koruyalım, ancak bu gibi durumlarda paniğe ve kaosa sebebiyet vermemek için yapmamız gerekenleri ve elimizden gelenleri hatırlayalım.

Olay yerindeyseniz;

İlk yardım biliyorsanız müdahalede bulunabilirsiniz, ancak bilmiyorsanız hiçbir şekilde karışmamalı daha kötü şeyler yaşanmasına sebebiyet vermemelisiniz.

Olay anında etraftaki insanlara yardım etmek için, onları sağlık ekiplerine ulaştırabilir ve kişinin yakınlarına haber verebilirsiniz.

Olay anında etrafta bulunan kalabalığı sakin bir şekilde uzaklaştırarak, yeni bir arbede yaşanmasını engelleyebilirsiniz.

Kan ihtiyacı durumunda;

Kan ihtiyacı olduğunda, yakınlarda olup kan verebilecek kişilere ulaşmalı, hangi kan grubunun eksik olduğundan emin olup, öyle duyuruda bulunmalısınız.

Dikkat! Yakın zamanda ateşli hastalık geçirmiş, ilaç kullanan, 1 yıldan kısa süredir dövme ve piercing  sahibi olan, son 24 saat içerisinde alkol almış olan, 48 saat içerisinde antibiyotik kullanmış, son 1 yıl içerisinde ameliyat geçirmiş vb. kişilerin kan vermesi mümkün değildir.

Bir yakınınızı arıyorsanız;

Yetkililer tarafından açıklanan listeleri ve yaralıların gönderildiği hastanelerden açıklanan listeleri kontrol etmelisiniz.

Twitter, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde fotoğrafını paylaşarak binlerce kişiye ulaşabilirsiniz.

Yakınlarını kaybeden adli tıp önündeki kişilere ya da yaralılarını hastane önünde bekleyen kişilere destek olmak istiyorsanız;

Bulundukları yerlere giderek kaosa sebep olacak kalabalık yaratmamalısınız.

Yemek dağıtılması/gönderilmesi durumlarında koordine bir şekilde hareket etmeli, bireysel olarak yeni bir şey başlatmaktan kaçınmalı ve ihtiyaç fazlası bir gönderiye sebep olmamalısınız.

Kriz masaları tarafından oluşturulan ihtiyaç listelerinde bulunan şeyler dışında malzeme yardımında bulunmamalı, alandan gerçekten ihtiyacın ne olduğunu öğrenerek destek vermelisiniz.

Evde bilgisayar başındaysanız;

Olayla ilgili başlatılan sosyal medya hashtaglerini takip ederek, kriz masaları ve gönüllü sağlık ekiplerinin hesaplarına ulaşabilirsiniz.

Bilgi kirliliği yaratmamak adına, internette okuduğunuz bilgilerin doğruluğundan emin olmadan yaymamalısınız.

Kriz masalarından gelmeyen önemli bilgileri, sosyal medyada paylaşmamalısınız.

Sosyal medyada, yazdıklarımıza özen göstermeli, nefret söyleminde bulunan ve tartışmalara sebep olabilecek paylaşımlardan kaçınmalısınız.

Bu tarz paylaşımlar gördüğünüzde de tartışmalardan kaçınmalısınız.

İyilik sizin yol göstericinizdir, duygularınızın aklınızı yönetmesine izin vermeyin, sosyal medya ağları üzerinden kimseye faydası olmayan tartışmalara girmeyin. Nefret söylemi, ırkçılık, küfür gibi, hem insan hakları ihlallerinden hem de anayasal suçlardan uzak durun.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Veysel gözlerini bana dikmişken teröriste saygı duyamam. Bunu savunan da yapan kadar teröristtir. Sana zarar vermemiş 97 kişiyi öldürmek or*spu çocukluğundan öte bir şeydir. Amaçlarının da ideallerinin de yapanın da yaptıranında Allah belasını versin. Oldu mu canım ?

sheldoncooper

''Sosyal medyada, yazdıklarımıza özen göstermeli, nefret söyleminde bulunan ve tartışmalara sebep olabilecek paylaşımlardan kaçınmalısınız.'' bunu biraz başarabilsek, biraz olsun karşıt düşüncelere daha anlayışlı daha saygılı olabilsek keşke..

cherry

gereksiz bir galeri neden dersiniz zaten bilinçli bireyler olarak ırkçılık söylemlerinden uzak durulması gerektiğinin farkındayız lakin geri kalanlar için şöyle düşündüm, sanki suriye savaşı ve yokluklar yeriymişte yemek dağıtımları bilmem ne yapılıyormuş. en yakın kafeye gidip karnınızı doyurabilirsiniz. ayrıca kızılay kan ihtiyacı olmadığını dile getirdi ha tabi yardım olmalı ama bunu illa şimdi değil her an yapmalısınız yani hep kan bağışlamalısınız. fazla abartılı bir galeri. ilk yardım içinde, o kadar trafik kazasından can gidiyor o zaman da ilk yardım bilmelisiniz..

ogushan

"Bilgi kirliliği yaratmamak adına, internette okuduğunuz bilgilerin doğruluğundan emin olmadan yaymamalısınız.".... İşte bu; bizim milletin bir kulağından girip ötekinden çıktı gitti..

apollonia-corleone

Bir olay olduğunda internete ulaşım engellenmezse bu maddelerden bazılarını uygulayabiliriz hanımefendi/beyefendi

Görüş Bildir