Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yaşadığı Evreni Merak Edenlere: 30 Ufuk Açıcı Fotoğraf ile Samanyolu Galaksisi

 > 
363PAYLAŞIM

Çoğu kaynakta Samanyolu Galaksisinin çekilmiş en iyi fotoğrafları olarak geçse de aslında 'çekilmiş' ifadesini kullanmak ne kadar doğru bilemiyorum. Şöyle düşünün, bizler henüz kendi galaksimizi tam keşfedememişken nasıl olur da fotoğrafını çekiyoruz? 

Aslında, çekmiyoruz. Sadece en yakın hallerini tahmin ederek, görselleri birleştiriyor ve aşağıda göreceğiniz mükemmel fotoğrafları elde ediyoruz.

Çok garip, değil mi?..

#1

#2

#3

#4

#5

#6

#7

#8

#9

#10

#11

#12

#13

#14

#15

#16

#17

#18

#19

#20

#21

#22

#23

#24

#25

#26

#27

#28

#29

#30

Not: Görseller Ekşisözlük yazarı fazlaejderhasiolanvarmi'nın #50797508 no'lu entrysinden alınmıştır..

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hulker

Tamam o zaman artık gidip zuhal topalın izdivaç programını izleyebilirim

huzunkovan-kusu

kutuplara yakın yerlerde görülüyordu sanırım bu kadar net

hsynzgrztrk

çünkü oralarda ışık kirliliği yok.

ozdemri

kendisi demememi yada hiç şehir dışına çıkmamış ,yerleşim yerlerinden uzakta gece kalmamış , kamp yapmamış insanlar için muhtemelen bu görüntüler yalan gibi durmakta. ama üzülerek belirtiyorum maalesef gerçek , üzülüyorum çünkü şimdiye kadar böyle güzel bir görüntüyü kendi gözlerinizle görmemişsiniz. yerleşimden , şehir ışıklarından uzak gecelerde , eğer bulut durumu , nem ve ay uygun ise çıplak gözle de çok güzel bir şekilde gözükmektedir . ama en güzeli geniş açılı lens ve pozlama ile çekilen fotolar yukarıdakiler gibi hayret verici olmakta . nasıl çekilire gelirsek buyrun : kendinize zaman ayırıp , havalar soğumadan bence haftasonu güzel bir yerde kamp yapın

Gizli Kullanıcı

kısacası at yalanı skim inanını....

ufukdiyo

Samanyolunun fotoğrafının dışarıdan ve gerçek olarak çekilmesi önümüzdeki birkaç yüz bin yıl daha mümkün olmayacak. 100 ila 180 bin ışık yılı genişlikte ve 200 ila 400 milyar yıldız olduğu tahmin edilen bir sistem. Hatta yıldız sayısının neden 1 trilyon olmadığını dahi belirleyemiyoruz. Hakkındaki bilgiler bu kadar az. Çünkü herhangi bir anda gökyüzüne bakınca samanyolunun ortalama bir milyonda dörtlük bir parçası incelenebiliyor. Peki o sarmal fotoğraflar? Biraz hayalgücü biraz photoshop. Diğer galaksilere bakıp tahmin ediyoruz.

Görüş Bildir