Yardımseverlikte Yaya Kaldık: Endonezyanın Birinci Olduğu Dünyanın En Cömert Ülkeleri Sıralamasında Kaçıncı Sıradayız?

1.6bPAYLAŞIM

Her fırsatta ne kadar yardımsever olduğumuzu över, diğer ülke halklarının 'soğukluğunu' vurgularız.

Araştırmacılar bu övünç meselesinin bir galatımeşhur olup olmadığını araştırdı, 146 ülkede bir çalışma gerçekleştirildi. Dünyanın En Cömert Ülkeleri araştırması, insanların tanımadıkları ihtiyaç sahiplerine maddi yardımda bulunma, zaman ayırarak yardım etme oranlarını ve isteklerini araştırıyor.

Bu verileri araştırırken de öyle basit gözlemlere başvurulmadı, kişilere üç soru soruldu.

  • Bir hayır kuruluşuna bağış yaptınız mı?

  • Bir kuruluşta gönüllü çalıştınız mı?

  • İhtiyacı olan bir yabancıya yardım ettiniz mi?

Katılımcıların neler dediğini bir kenara bırakın, sizin yanıtlarınız ne oldu?

1
2
Tümü

Kaç tanesini evet olarak yanıtladınız?

Kendi aramızda yapacağımız araştırmanın sonuçları bir yana, on binlerce kişinin katıldığı anketin şaşırtan sonuçlarına bakalım.

En koyu renk bu sorunun üçüne de evet yanıtını veren çoğunluğu, beyaza doğru evrilen renkler de iki, bir ve hiçbirini seçenleri gösteriyor. Haritaya şöyle bir bakınca görüyoruz ki yardımseverlikte ilk dört ülke Endonezya, Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD. Son üç sırada bembeyaz haritalarıyla Çin, Yunanistan ve Yemen var.

Müreffeh ülkeler ilk sıraları almış demek de zor, ilk sıralarda orta ve alt gelir sınıfındaki Myanmar ve Kenya da var.

Türkiye listeye 132. sıradan giriş yaptı.

Aslında 132. sırada neden olduğumuzu uzun uzun düşünmeye gerek yok, biraz kendimizi eleştirmek gerek.

Ayrıca ülkeleri geride bırakırsak dünya genelinde her 10 kişiden dördü ihtiyacı olan bir yabancıya ya da tanımadıkları birine yardımcı olduğunu belirtti, ayrıca yüzde 27’lik daha düşük bir oran para bağışı yaptığını, yüzde 18’i gönüllü çalıştığını belirtti.

Bakalım bizim anketimizde sonuçlar neler olacak? 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ulas-c.-cakmak

Bende size çok sevdiğim bir sözü söyleyeyim: "Ayranı yok içmeye, tahtırevan ile gider sıçmaya" bu gerzekçe içeriği ve Türkiye'nin sığınmacı fantezisini çok güzel açıklayan bir söz. Ulan kafasına sıçtıklarım, ülkede kaç milyon işsiz var, kaç milyon kişi açlık sınırındayken gelmiş burada yabancı yardımlarından söz ediyorsunuz. İnsanı çıldırtmak mı istiyorsunuz siz? bizim insanımız o paraya düşkün iken, gidip bunu aşağılık Orta Doğululara mı yedirmek istiyorsunuz? Size söylenecek bir söz yok. En iyisi mi hepiniz toplanıp şu Akdeniz ormanlarındaki hippi komünlerine siktir olup gidin de bir rahat nefes alalım. Ümmetçi çomarlar bir Hümanist liboşlar iki. içine ediyorsunuz bu ülkenin resmen. O kadar meraklıysanız terörist ve asalak doyurmaya gidin bireysel yardım yapın. Ya da hiç yoktan o çok üzüldüğünüz Arap sıçanlarını birkaç hafta evinize alın. Hiç bir toplum cömert olmak zorunda değildir. Hele ki kendi zor durumda ise.

nevisahsinamunhasirkadin

İşte aradığım yorum. G*tünde donu olmayan adamlar, yardım çağrısında bulunuyor. Refah seviyesi çok yüksek bir ülke olsak, tamam yardım edelim derim. Bizim halimiz ortada, kime, ne yardımı yapalım şu kaosta.

aycan-kavasoglu

Bırakın allah aşkına bizim verdiğimiz vergilerle yeterince yardım yapılıyor biz yardıma muhtaç kaldık

rizasyr

Bu liste hiçbir gerçeği göstermez malesef çünkü zaman=çaba demek türkiye'de üniversitelilerin çoğu hem okuyor hem çalışıyor maddi yetersizlikler içinde. Bunun yüzünden ise yardım kuruluşunda gönüllü çalışmaya vakti olmuyor. Diğer insanlar ise 12 saat çalışıyor haftasonu bir kere pazar izni var adam hangi ara yardım kuruluşuna yardım etsin ? Ortalık dolandırıcı kaynıyor kime güvenip benim zar zor kazandığım param bir hayra vesile oldu desin ? Bu soruların cevapları ışığında bence biz gayet yardımsever bir milletiz.

kubilay8507

Ankette sıkıntı var. Hiç vermeyenlerin oranı alınmamış. gerçeklik göstermez...

kendineassassin

O sorulara "evet" diyebilmek cesâret işi.. Yardım kuruluşlarının kime hizmet ettiği belirsiz, yapılacak bağışların bir "cemaat" ya da örgüte gideceğinden şüpheliyiz, bir yabancıya yardım ederken de mağdur edilebileceğimizden korkuyoruz; bizimki gibi onlarca parçaya bölünmüş bir halk kitlesinin yaşadığı ülkeler için doğal bir sonuç.. Herkes birbirini fişlemenin peşinde; kızan bir arkadaşınız sizi yok yere ihbâr ettiği için Silivri tâtili bile kazanabiliyorsunuz, o derece.. (:

Görüş Bildir