Yaptıkları Müziklerden Öte İlginç İsimleriyle Dikkat Çekmeyi Başarmış 13 Türk Müzik Grubu

0PAYLAŞIM

Birçoğu "üçüncü yeniler" olarak anılan son birkaç senede müzik dünyasına yön veren gruplardır bunlar. Son dönem Türk müziğinde grup kurmak için "böyle grup ismi mi olur" dedirtecek tarzda ve alabildiğine uzun mümkünse isim tamlaması ya da sıfat tamlamasından oluşan isimler seçmek gerekiyor. Ne kadar marjinal o kadar "yeni" imajı veren grup isimlerini bugünkü listemizde sıraladık. 

Keyifli dinlemeler!

1. Dolu Kadehi Ters Tut

Dolu Kadehi Ters Tut grubu, 2014 yılında yakın arkadaş olan Uğurhan Özay ve Mürsel Oğulcan Ava tarafından kuruluyor. İsmi başta çok anlamsız ve saçma görünse de grup adını Ömer Hayyam'ın 27 Nolu Rubaisi'ndeki bir dizeden alıyor. Eğlenceli tarzları ve gündelik ruh hallerini aktardıkları şarkılarıyla son zamanların en popüler gruplarından olmayı şimdiden başarmışa benziyorlar. Geçtiğimiz günlerde çıkan yeni albümleri "dktt"yi de dinlemenizi şiddetle öneriyoruz.

2. Son Feci Bisiklet

Temelleri Arda Kemirgent ve Can Sürmen tarafından 2011 yılında Ankara'da atılan Son Feci Bisiklet grubunun galaksi, uzay, astronomi kelimelerinden yola çıkarak şarkı yapan birçok grup arasında en başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Farklı tarzları ve şarkı sözleriyle adının ilginçliğinin hakkını veriyorlar.

3. Yüzyüzeyken Konuşuruz

İsmi yanlış anlaşılmalara çok müsait olan Yüzyüzeyken Konuşuruz, 2011'de Engin Sevik ve Kaan Boşnak tarafından kurulan alternatif rock grubudur. Evde amatörce kaydettikleri şarkılarla yola başlayan grup şimdilerde oldukça popüler. İnsanı alıp götüren, yüzünü güldüren şarkılarıyla müzik listelerinde ön sıralarda yer almayı hak ediyor.

4. Büyük Ev Ablukada

2008 yılında kurulan Büyük Ev Ablukada için şekilli isimli grup furyasını başlatan ilk grup diyebiliriz. Grup adını Turgut Uyar'ın Büyük Ev Abluka'da şiirinden alıyor. İlk dinlediğinizde şaşırtan daha sonra da bağımlısı olunan şarkılara sahipler. Özellikle canlı performansları ayrı bir zevk veriyor bizden söylemesi...

5. Perdenin Ardındakiler

Özel sesiyle kendine hayran bırakan grubun vokalisti Doruk Ereşter bir röportajında "Perdenin önüne çıkmak uğruna yaptığı sanatı hiçe sayan onlarca insana karşılık biz, perdenin ardında durmalıydık. ‘’ diyerek grup isimlerinin nereden geldiğini açıklıyor.

6. İkiye On Kala

2014 yılında İzmir'de kurulan grup "Kafamda Kentsel Dönüşümler" şarkısıyla son dönemde adından sıkça söz ettiren gruplarından. ''Bazı Şeyler Telefonda Eksik Anlatılır, Üzgünüm Bu Defa Pek Hoş Değil Konu, Şimdi Nerden Çıktı Dünya Barışı, Gel Desem İşin Vardır Falan'' gibi ismi en az 4 kelimeden oluşan şarkılara sahip.

7. Yaşlı Amca

Grup 2012 yılında rock müzik tarzında olan kendi şarkılarıyla albüm yapmaya karar vermelerinin ardından müzik hayatlarına başlamış. En son 2020 yılında grubun kendi ismini taşıyan "Yaşlı Amca" isimli albümü ve "Kal Ki Adeta" isimli tekliyi yayımladılar.

8. Bağzıları

Bağzıları, dijital kayıtlarına 2016 yılında başlayan, vokalde Ömer Naldemir, elektro gitarda Ayhan Akbaş, davulda İsmail Ozan ve bas gitarda Emre Sargın'ın bulunduğu rock grubu. Sanırım çoğumuz onları "Zaten Kırılmış Bir Kızsın" parçasıyla tanıdık.

9. Multitap

Multitap, 2006 yılında Selim Siyami Sümer (vokal ve gitarlar), Sertaç Özgümüş (piyano ve tuşlu çalgılar), Taçkın Bilal (bas gitar) ve Ali Cihan (davullar) tarafından İstanbul'da kurulmuş olan müzik grubu. Multitap kelimesi tutkunu oldukları oyun konsolları dünyasına ait bir terimdir ve game-pad çoklayıcısı anlamına geliyor. Grup isimleri gibi şarkılarının isimleri de özeldir.

10. Yok Öyle Kararlı Şeyler

Yok Öyle Kararlı Şeyler'in ya da kısa adıyla YÖKŞ’ün hikayesi 2011’de İzmir'de başlıyor. Mottoları "mütevazi rock yapıyoruz ama tam tersi de olabilir" olan grup ismiyle ilgili de "Bolulu Hasan Usta'nın ismi uzun diye profiterolünden yemeyelim mi şimdi?" diye yaptıkları açıklamayla bize diyecek söz bırakmamış.

11. Madrigal

2007 yılında Kocaeli'de kurulan grup farklı tarzlarıyla dikkat çekiyor. Yeni albümleri "Neogazino"da ismi gibi hafif gazino hafif retro ezgiler ile elektronik ve rock müzik arasında bir uyum yakalamayı başarıyor.

12. Pentagram

Pentagram için ülkemizdeki alternatif müzik gruplarının başlangıcı diyebiliriz. Grubun temelleri, gitar ve vokalde Hakan Utangaç, davulda Cenk Ünnü ve bas gitarda Kaan Bozoğlu tarafından 1984 yılında Bursa'da kurulan "Thunders" adlı lise grubu ile atılmış ve zaman geçtikçe bir efsaneye dönüşmüş.

13. Nükleer Başlıklı Kız

2005 yılında Ankara'da kurulan rock müzik grubu Nükleer Başlıklı Kız, ne yazıkki 2015 yılında 10 yıllık müzik hayatlarına son vermişler.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

instagram.com/yuzdeyuzonline

twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir