Yaptıkları İşler Değersizleştirilip Emeklerinin Karşılığı Asla Verilmeyen Sanatçıların Aşırı Haklı İsyanlarına Hak Vereceksiniz

325PAYLAŞIM

Emek bu kadar değersiz olmamalı ya...

Ülkemizde sanata ve sanatçıya verilen değer malum...Sanat adı verilen her şey değersiz, sanatçılar da çoğu zaman ne iş yaptığı belli olmayan insanlar olarak görülüyor.

Hatta en çok yakındıkları konulardan birisi emek verdikleri işlerin bir hiç olarak görülmesi.

Mesela geçimini çizim yaparak sağlamaya çalışan insanlara değinelim. İnsanımız çizim konusunda emeğin önemini henüz kavrayamadığı için çoğu sanatçı eseri için bir ücret belirlemek istediğinde şu soruyla karşılaşıyor: Bir kalem kağıt kaç para ki?

twitter.com

Bir kağıt kalem kaç para...Sanıyor ki kırtasiyeden 2 liraya alınan bir kurşun kalemle A4 kağıda çizim yapılacak. Ne çizim kalemlerinin fiyatından haberleri var, ne diğer giderlerden.

HADİ TAMAM malzemeleri katmadık, bütün bunları geçtik. Saatler harcanıp verilen emek? Bunun değerini hangi hakla ve nasıl belirlemeye çalışır insan?

"Sanatçı değil misiniz siz kardeşim, ne var ki bizi de bi' çiziversen?" Yahu! Yazık değil mi bu insanın harcadığı vakte, verdiği emeğe?

Al kağıdı kalemi çiz bakalım çizebiliyorsan!

Öyle yerleşmiş ki bu düşünce yapısı insanların kafasına, sanatçılar çoğu zaman tanıdığı insanlara bile fiyat belirtmekten çekinir hale gelmiş.

Bak yine sinirlendim, hangi hakla birinin emeğinin fiyatını kendin belirlemeye çalışırsın ya? Neyse sakinim.

İçimize işlemiş: Hazıra konmak, emek hırsızlığı...

Kusura bakmayın emek hırsızlığı diyeceğim çünkü emek harcamadığımız bir şeyi elde etme alışkanlığı edinmişiz.

twitter.com

Bir de rica minnet, tanıdık işin içine girdi mi yandık. Dövme tasarımcısından tasarım istemek, vaktini harcamasına neden olmak ve bunun ücretini ödemeyi reddetmek de aynı kapıya çıkıyor. Her türlü emek hırsızlığı.

twitter.com

Bu ritüellerden uzaklaşıp her işte olduğu gibi sanatçıların da işlerini ortaya çıkarırken yaşadığı zor ve sancılı süreci artık bi' benimseyelim!

👇

👇

👇

twitter.com

👇

twitter.com

Böyle gelmiş böyle gitmesin, fikir ve emek görsün artık.

twitter.com

O günleri görebileceğimiz zamanlar olması dileğiyle...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

'Türkiye'de Sanat Yapmak ve Sanatçı Olmak Neden Zor?' Sorularına Verilebilecek 15 Cevap - onedio.com
'Türkiye'de Sanat Yapmak ve Sanatçı Olmak Neden Zor?' Sorularına Verilebilecek 15 Cevap - onedio.com
Sanat Tarihine Damgasını Vurmuş Ünlü Ressamların Başyapıtları Arkasındaki İlginç Hikayeleri Biliyor muydunuz? - onedio.com
Sanat Tarihine Damgasını Vurmuş Ünlü Ressamların Başyapıtları Arkasındaki İlginç Hikayeleri Biliyor muydunuz? - onedio.com
Dünyaca Ünlü Tabloların Küçük Ayrıntılarında Gizli Kalmış Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız Bilgiler - onedio.com
Dünyaca Ünlü Tabloların Küçük Ayrıntılarında Gizli Kalmış Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız Bilgiler - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kendineassassin

Aklıma Picasso'nun "10 dakika değil, 40 yıl artı 10 dakika." kıssası geliyor, sanata biçilen değeri pahalı bulan bir insana bunu anlatsak "eee yâni?" der.. İlle eğitim, ille eğitim!!

efenditoranaga

Sanat sanat için midir? Sanat halk için midir? Ben onu bilmem AMAAAA Sanat mallar için değildir. Bunu bilirim.

Gizli Kullanıcı

4-5 sene önce 1k istedim diye logoya dayak yiyordum az kalsın , adam logoyu koluna yaptırmış şimdi :D

camoranesi

mevzu para değil de beleşçilik, bu da memleketin kanına işlemiş... Sıcak bir memleketteyiz, yaylacılık deniz var... Yaylası olmayan, deniz evi olmayan olan akrabalara gidiyor... Ve sürekli başka başka akrabalar, her hafta sonu gidip oralarda kalmalar... Ya adamlar dinlenmek için almış, sürekli misafire hizmet, ev temizle, yemek yap, onlar gidip yatıyor, ev sahibi yemek yapıyor... Babam terzi, tüm tanıdıklar gelir, pantolon alır, daraltmaya, paçaya para vermemek için babama gelir,çocukluğumdan beri böyle öğretmenim, sürekli bizim çocuğa ders çalıştır diyen komşular... marangoz tanıdık var mesleği bıraktı, internetten alıyor, kurmak için adamı çağırıyorlar, ucuza aldık diyor bide... İnsanların emeklerini, zamanlarını çalmayın, paradan daha değerli...

haralagurele

Grafik tasarımcıyım. Bu ülkenin en kötü mesleği falan olabilir. Küçümsemek haddim değil, bir temizlikçi, çöpçü, kağıt toplayıcısı meslek bizden daha fazla saygı görüyor. İt gibi muamele görürürüz. Reklam nasıl yapılır, fikir nedir, hedef kitleni hangi tasarım hangi sözcük kaldırır, rengin ne, dilin ne bunları bilmeden sadece program bilen operatör muamelesi görürsün. 'Ne olacak ya bir ölçü değiştireceksiniz, videoda şurayı değiştireceksiniz alt tarafı, şunu da ekleyelim,bunu da koyalım, böyle bir tasarım düşünüyorum' HEEEEERRR GÜN BUNLARLA YAŞIYORUM. Stresten gün sonunda bitmiş oluyorum. Laf anlatmaktan, doğru olanı yapmaya ikna etmekten yoruluyorum. Adamlara para kazandırmak istiyorum adam kendi önüne taş kokuyor! Mücadele ediyor benimle. Yemin ediyorum elim kalem tuttuğundan beri tek yapabildiğim bu iş. Çizmek, üretmek... Ama bir 'beğendim' demekten bile acizler. Adama 3 gün uğraşır bir sunum atarsın adam en kötü 'OK' der. Buna bile şükredersin.

haralagurele

Bir de onca çabaya, pahalı malzemelere, istediğin sanat çalışmalarına ulaşmak için yeterli paran olmaz. Tek isteğin eve gidip yatmaktır. Ekran görmek, film bile izlemek içinden gelmez. İçinden yalvarırsın ne olur 3 gün telefonu ekranı kapatıp kaçayım buralardan. Büyüemezsin, gelişemezsin gücün olmaz. Offf bir çırpıda yazdım. Çok zor bir gün geçirdim. İçimi döktüm....

heineken

Hacı ben ''bi tık'' kelimesinden ölesiye tiksiniyorum. Artık dayanamıyorum, bi tık diyene ''öyle bir ölçü birimi mi var?'' diyorum.

Gizli Kullanıcı

Yurt dışına iş yapıp altında araba görünce yanaşamıyorlar sana çok zevkli oluyor

haralagurele

yurt dışında alakasız bir işte çalışırken küçük karalamalar yapar bizim panoya asardım. İnanır mısın o kadar gelen giden bana övgüler yağdırdı ki. Sanatçıyla tanışmak istiyorum diyen mi dersin, harika iş çıkarmışsın diyen mi... 33 yaşıma geldim. orda aldığım takdir kadar takdir almadım. keşke yurtdışıyla çalışabilsem. araba hayal benim için. her şeyimi ortaya koyup ajanslaşmaya çalışacağım bu yüzden. millete para kazandırmaktan çok sıkıldım. şans dile.

Gizli Kullanıcı

Bol şanslar yardımcı olabilirim sana bu konuda

Görüş Bildir