Yağmur Yağsa da Gelse: 16 Maddede Hayaletleri Bile Sevmemizi Sağlayan Dizi Ruhsar

2.6bPAYLAŞIM

90'lı yılların sonunda 2000'li yılların başında ekranlara gelen Ruhsar dizisini bilmeyenimiz yoktur. Hande Ataizi'nin canlandırdığı Ruhsar karakteriyle Cem Davran'ın canlandırdığı Mazhar karakterinin fantastik aşklarını konu alan dizi yayınlandığı dönemde ve daha sonra isminden çokça söz ettirdi. Daha sonra uyarlamaları da yapılsa da hiçbir zaman eskisi kadar etkili olmadı.

İşte; "16 Maddede Yüzde Yüz Yerli Hayaletimiz Ruhsar". 😌

1. Mazhar'la Ruhsar ortalama bir aşkla birbirlerini severek ve belediyenin nikah memurlarına verdiği yetkiye dayanarak dünya evine girmişlerdir.

Bu evlilik başta Mazhar'la Ruhsar olmak üzere birçok kişiyi mutlu etmişti. 35 yıllık annesi Menkıbe Hanım'la 19 yıllık kız kardeşi Firdevs hariç elbette.

Girdikleri bu dünya evi, klasik Türk dünya eviydi. Zavallı Mazhar iki arada bir derede kalmıştı. Buna bir de Ruhsar'ın aşırı kıskanç karakteri eklenince Mazhar için bu dünya evi bir işkence evine dönüşmüştü...

2. Fakat trikotajla hiçbir ilgisi olmadığı halde sürekli ağ ören kader yine ağlarını örmüştü.

Zalim kader Ruhsar'ı bu dünyadan alıp tüm fanilerin gitmek zorunda kaldıkları ahiret evine çok erken göndermişti.

Ama bu göç hikayemizdeki bir sona değil aksine komik olayların başlamasına neden olacaktı. 👻😌

3. Ruhsar'ın başlangıcı tıpkı böyleydi. Yağmurlu bir günde ölen Ruhsar her yağmur yağdığında, yağmur taneleriyle birlikte yeryüzüne iner, Mazhar'ı görmeye gelirdi.

Her bölümün senaryosu kısmen aynı olsa da, alışık olmadığımız esprileri ilginç kelime oyunları ve göndermeleriyle Ruhsar yayınlandığı dönemde kendisini izletmeyi başarmıştı. Tabii bir de Hande Ataizi'nin çekiciliği vardı ki o gerçek de kesinlikle yadsınamaz. 😁

4. Ruhsar'la Mazhar'ın birbirlerine olan aşkı, Ruhsar'ın ta öbür dünyadan yeryüzüne dönmesine yetecek kadar gerçekti.

Mazhar'la evlilikleri kısa sürmüş ama sevgilerinin yoğunluğu sayesinde dünyaya dönüp Mazhar'ı tekrar görme hakkını elde etmişti. Mazhar, o zamanlar popüler olduğu gibi tabii ki bir reklam şirketinde çalışmaktaydı. Enteresan olmayan enteresan fikirler bulup reklamcılığa yeni soluklar getirirdi. 😁

5. Her bölüm dünyanın bir bölgesine yağan yağmur sayesinde yeryüzüne inen Ruhsar, hayalet sorunları yetmezmiş gibi bir de Mazhar'ın sorunlarıyla başa çıkmak zorunda kalıyordu.

Mazhar hafızasını mı kaybetti, koş Ruhsar. Mazhar'ı biriyle mi evlendiriyorlar yetiş Ruhsar, Mazhar'a büyü mü yapıldı ışınlan büyüyü boz Ruhsar... Sırf hala kocasını seviyor diye öbür tarafta bile rahat yoktu yani Ruhsar'a. Bir de üstüne üstlük Mazhar'ın "Ruhospu" gibi yaratıcı küfürleriyle başa çıkmaya çalışıyordu. 😁

6. Mazhar'ın annesi ve Ruhsar'ın kaynanası, soyları taaa 4. Mahmut'a (5. ya da 6. da olabilir.) kadar dayanan Menkıbe Hanım teyze Ruhsar'ı günahı kadar bile sevmiyordu.

Ruhsar'la Mazhar evlendiklerinde siyahlara bürünmüş, Ruhsar öldüğünde zil takıp oynamıştı. Sürekli Mazhar'a 'helal süt emmiş' güzel bir kız bulmak için çalışmalar yürütür, sütünü ona helal etmezdi. Kızı da Firdevs'i bu çalışmalarında yancısı olarak kullanırdı.

7. Gençliğinin baharında, abisinin mürüvveti için her şeyini ortaya koyup annesi ile birlikte seferber olan kız kardeş Firdevs.

Menkıbe hanımın 'Abin evlenmeden evlenemezsin!" kanununa takılmış, evlenmek için önce abisini evlendirmesinin gerekliliğini kabul etmiş kız kardeş, Firdevs. Ruhsar'la tam bir görümce-gelin ilişkisi yürütseler de özünde iyi biri. Abisinin arkadaşı Müfit'e yangın.

8. En yakın arkadaşının kız kardeşine yan gözle bakan "kanka" kelimesini lügatımıza taşıyan yancı arkadaş: Müfit.

Gerek hınzırlığı gerek beleşçiliği olsun gerekse Mazhar'ın kız kardeşi Firdevs'le gizli gizli işleri pişirmeleri olsun tam bir sinsidir Müfit. O da Mazhar gibi reklamcı. Aynı zamanda kapı komşusu. Göbekleri birlikte kesilmiş sanki. Her daim Mazhar'ın yanında.

9. En büyük hayali Mazhar'la yuva kurmak olan, Menkıbe Hanım'ın joker elemanı Reyhan.

İlk bölümlerde kısmen bir miktar aklı olsa da ilerleyen bölümlerde onu da kaybetmiştir. Mazhar'la evlenip Menkıbe hanım teyzesine bir torun vermek bu dünyadaki tek gayesidir. Zekası bir istavritin zekasıyla yarışır. Menkıbe Hanım teyzelerin can simididir. Mazhar'la evlenecek kız bulamadıklarında hemen Reyhan seçeneğine başvururlar.

10. Mazhar'ın çalıştığı reklam şirketinin sahibi, eski devrimci Önder Bey.

68 kuşağı burnunda tüter. Sürekli Karlı kayın ormanında türküsünü söyleyerek bölüme giriş yapar Önder Bey. Odasında Che Guevara'nın kocaman posteri vardır. Yaratıcılığının ve patronluğunun sembolü piposunu elinden hiç bırakmaz. Menkıbe hanıma fena halde abayı yakmış durumda. Sırf bu yüzden hiç iş yapmayan Mazhar'a bile hayvan yükü kadar maaş veriyor.

11. 2000'li yılların başında stalk kavramını bize öğretmiş isim, Ruhsar'ın dert ortağı Gözüm Abla

Kocası Saadettin'i bir şekilde öldürüp akraba kontenjanından yanına aldırmak isteyen Gözüm ablamızın diziye girdiği ilk günden bu yana bir türlü yüzü gülmedi. O Saadettin'in sürekli ölümün ucuna gelmesi, her bölümde ahirette belirip belirip yine bir şekilde hayata tutunmayı becermesi Gözüm ablayı çileden çıkardı. Bir de üstüne üstlük Ruhsar'ın dertlerini dinleyip ona çözüm arıyordu, ahiretin Türkiye şubesine bakan Gözüm ablamız.

12. Belediye'de değil dizide kadrolu eleman olmayı başarmış Nikah memuru

Neredeyse her bölümde Mazhar'ı nikah masasına oturtmayı başaran Menkıbe hanım teyzenin eve çağırttığı nikah memuru bu. Genellikle Reyhan'la Mazhar'ın nikahlarını kıymak için gelse de arada sırada Mazhar'ın yanında başka yüzler de gördüğü oluyordu. 5 sezon boyunca yılmadan usanmadan Mazhar'ı evlendirmeye çalıştı. Belediye'de başka nikah memuru yokmuş gibi her seferinde o geldi. Kıymadığı nikahlar için Mazhar'dan aldığı paralar sayesinde zengin oldu. Belki de şimdi çoktan kendi evlendirme dairesini açmıştır bile. 😁

13. Firdevs'e abayı yakan bakkal Muhteşem

Müfit'in can düşmanı. Kendi bakkalının kahramanı. En fazla Reyhan kadar akıllı olan yancısı Muhterem'in hamlelerini önceden görüp engelleyerek bakkalını ayakta tutmayı başarıyor. Ama bir de şu Müfit'i saf dışı bırakabilseydi... 😁

14. Mazhar'ın kayınpederi, Ruhsar'ın babası açgözlü Gazanfer Bey

O da Önder Bey gibi Menkıbe Hanım'a abayı yakmıştı. Yeri geldiğinde Ruhsar'ın anısını bile hiçe sayarak Menkıbe Hanım'a yaranmak için Mazhar'ı evlendirmiye çalışıyordu. Pintiliğin yeryüzündeki vücut bulmuş haliydi.

15. Herkesin hayatında olan ama aslında hiç tanımadığımız şahıs: Ruşen amcanın oğlu Sedat.

Her ne kadar Menkıbe hanım teyzenin dilinden düşmese de, her fırsatta Mazhar'a onu örnek gösterse de hepimiz çok yakından tanıyorduk o Sedat'ı. Biz sınavdan 70 alırken 90 alan, eve gidince mahalleye çıkıp top oynamak yerine ders çalışan, annesiyle babasının sözünden çıkmayan hayırlı evlattı Sedat. Menkıbe hanım teyze de Mazhar evlensin diye sürekli onu örnek gösterip duruyordu. Tıpkı bize de komşunun çocuğu ya da büyük halanın küçük oğlu örneklerinin gösterildiği gibi... 

Şimdi her neredeysen ve sesimizi duyuyorsan bil ki hiçbirimiz seni sevmiyoruz Sedat. Herkese örnek olmaktan vazgeç. 😒

Sevgiler... 😁

16. Ve Mazhar'ın evden her çıktığında yaptığı o hareketle de veda edelim. 😌

Bonus: Ruhsar - Jenerik

Sözlerini hala hatırlayanları ise şöyle alalım:

Ruhuna sağlık Ruhsarcığım ölmemiş
Elalem utansın o beni terk etmemiş
Gel şöyle otur Ruhsar yanı yanı başıma
Görsün millet 
Hayal gerçek yan yana

Şaştık kaldık afalladık
Vay canına şimdi yandık
Akıllara zarar valla
Ruhsar gitti ruhla kaldık... 😁

Bonus 2 - Bu da diziyi yeniden izlemek isteyenler için: Ruhsar 1. Bölüm 😌

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
elif-karaman4

Jeneriği dinleyince Caner Çalışır yanınızda beliriyor

the_war

Bir zamanlar izlerdik, şimdiki çoğu diziden daha eğlenceliydi.

polonyalimendil

Bacakları güzel, Hem de çok seksi, Seviyoruz seni, Hande Ataizi!...

taylan-okur

Şimdi olsa RTÜK başroldeki isim "Hande Atayizi" olduğundan "çocuklarımızı yanlış yönlendiriyor." deyip Hande Mümini olarak değiştirilirdi.

katilice

Ve biz bunu izlemiştik :) Eyy gidii,senaryoya gel

bayram18

Şimdiki dizilerden 1000 kat daha iyiydi En azından eğlenceli ve özgür bir diziydi

Görüş Bildir