Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yabancı Kuralı Tartışması Sürüyor! Türkiye'de Futbol Kamuoyu Yabancı Sınırını Tartışıyor

240PAYLAŞIM

Dünya Kupasına katılamayan A Milli Futbol takımımızın Teknik Direktörü Mircea Lucescu'nun "Süper Lig maçlarında izleyecek Türk futbolcu bulamıyorum" sözlerinin ardından bazı yerli oyuncular ve teknik adamlar, kurala yeniden kısıtlama getirilmesi yönünde açıklamalar yapmıştı. Ülke futbolunda son dönemde en çok konuşulan konularından biri olan futboldaki yabancı serbestliği tartışma konusu oldu. Bir kısım yabancı futbolcuya sınırlama getirilmesini isterken bir kısım da buna kesinlikle karşı çıkıyor.

TFF, 2015 yılında yabancı kontenjanında yeni bir düzenlemeye gitmişti. Mevcut kurala göre Süper Lig'de yer alan kulüpler, 14 yabancı futbolcuya lisans çıkartabiliyor.

Mevcut kurala göre kulüpler 28 kişilik oyuncu kadrosunda 14 yerli 14 yabancı oyuncu bulundurulabiliyor. Kulüpler 21 kişilik maç kadrosunda ise 12 yabancı 9 yerli futbolcuya yer verebiliyor. 9 yerli futbolculardan birisi ise alt yapılardan çıkmak zorunda ve 11 yabancı futbolcuyla sahaya çıkılabiliyor.

Dünya Kupasına gidemeyen A Milli Futbol Takımı teknik direktörü Lucescu da, "Federasyonla yabancı sayısına limit koyacağız. Doğu ülkelerinde bunu yapmadan olmaz." açıklamasıyla tepki çekmişti.

Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği ise "Yabancı oyuncu sayısının serbest bırakılmasına karşı değiliz.Bizler yabancı oyuncu sayısının sınırlanmasının değil, özgür bir ortamda, fırsat ve rekabet eşitliğinin sağlanmasının yanındayız."

Açıklamanın tamamı.

DİĞER AÇIKLAMALAR;

Mesut Bakkal: "14 değil 28 tane yabancı olsun. Alt yapıdan çıkmıyor ki dışarıdan oyuncu getiriyoruz."

Yekta Kurtuluş: "Yabancı kuralı yüzünden Dünya Kupası'na gidemiyoruz."

Emrah Başsan: "Yabancılarla oynamak bizi geliştiriyor."

Burak Yılmaz: "Yabancı kuralının böyle olmasına saygı duyuyorum ama karşıyım. Bu kural nedeniyle benim yaşımdaki 30-31 yaşındaki birçok Türk futbolcu futbolu bırakmak zorunda kaldı”

Karabükspor Başkanı Ferudun Tankut: “Yabancı kuralıyla ilgili gereksiz tartışmalar yapılıyor. 25 Türk oyuncuyla oynamak serbest. Bu kurallardan rahatsız olanlar 25 Türk oyuncuyu kullanabilir."

Emre Belözoğlu: “Yabancı sınırlandırmasına karşıyım, oyun artık globalleşti. Bu bütçeler ile Türk futbolcularının da artık şapkayı önüne koyma zamanı geldi. Aralarında bu mesleği profesyonel olarak görmeyenler var."

Rıdvan Dilmen: "İstiklal Marşı bilen kaç kişi var? Lig zıvanadan çıktı. Türk ebenin doğurduğu oyuncu kalmadı. Sınır kalkmalı."

Semiha Yıldırım'dan Binali Yıldırım'a yabancı kuralı tepkisi: “Değiştir kanalı, bunların arasında hiçbir Türk ismi yok, başkasının maçından bize ne.”

Binali Yıldırım'dan yabancı kuralı açıklaması

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan: "Sınırsız yabancı oyuncu transferine katılmıyorum. Biz kendi altyapımızı iyi bir şekilde oluşturmalıyız."

TFF Başkanı Yıldırım Demirören: "Cumhurbaşkanına katılıyorum. Yerli artmalı. Kulüpler Birliği kabul ederse, yabancı kuralına sınırlandırma getiririz."

Fatih Terim: "Biz bu kuralı açıklarken, '4 sene' diye açıkladık. Kurallar öyle hemen uygulanıp hemen kaldırılamaz!"

Diğer ülkelerde yabancı kuralı nasıl işliyor?

  • Almanya: Yabancı sınırlaması yok. Tüm yabancılar ilk 11'de sahaya çıkabilir. En az 12 Alman futbolcu kadroda bulunması şartı var. En az 8 futbolcu ise altyapıdan yetiştirilmeli.

  • Belçika: Yabancı sınırlaması yok. Tüm yabancılar ilk 11'de sahaya çıkabilir. En az 6 futbolcu altyapıdan yetiştirilmelidir.

  • Fransa: Avrupa Birliği futbolcuları + 4 yabancı futbolcu kadroda bulundurulabilir. En fazla 4 yabancı futbolcu ilk 11'de sahaya çıkabilir.

  • Hollanda: Yabancı sınırlaması yok. Tüm yabancılar ilk 11'de sahaya çıkabilir. 18-19 ve 20 yaş futbolcular için asgari maaş şartı vardır.

  • İngiltere: Yabancı sınırlaması yok. Tüm yabancılar ilk 11'de sahaya çıkabilir. İngiltere'de alınan yabancı oyuncuların milli takımlarında oynama sayılarına bakılmaktadır.

  • İspanya: Avrupa Birliği futbolcuları + 3 yabancı futbolcu kadroda bulundurulabilir. AB futbolcuları + 3 yabancı futbolcu ilk 11'de sahaya çıkabilir.

  • İtalya: Avrupa Birliği futbolcuları + 5 yabancı futbolcu kadroda bulundurulabilir. AB futbolcuları + 5 yabancı futbolcu ilk 11'de sahaya çıkabilir.

  • Portekiz: Yabancı sınırlaması yok. Tüm yabancılar ilk 11'de sahaya çıkabilir.

Siz yabancı kuralı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sınırsız olmalı
Sınırlama gelmeli

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tekinnem

tarık çamdalın 4.7 milyon euro ettiği bir ülkede burakında türk futbolcu çıkmasın taşra takımları kıçı kırık bir futbolcu için büyük takımlardan milyonlar istiyorsa büyük takımda gidip yabancı alıyor bu arada yabancı futbolcuların çoğu parasını sonuna kadar hak ediyor bizim yerli oyuncu dediğimiz oyuncular gibi takıma kök salmıyor yada oturduğu yerden para kazanıyor burda düşünülmesi gereken şey yerli yada yabancı değil bu bir iş ve işini iyi yapan her adam o formayı hak eder

portlekgoz

Sorun sahiden yabancılar mı eğer yabancılara verilen fahiş fiyatlar yüzünden altyapı gelişmiyo deseler anlarım ama kendileri de aynı parayı alıyo onların sorun yabancılarla rekabet istemiyolar yatıp para kazanmak istiyolar ama bu olmayacak

tamer-ucer

Mehmet Demirkol'un açıklaması mantıklı geldi. Oynattığın yabancı sayısı 3'ü 5'i 8'i falan geçerse (neyse işte) para verirsin. Veriğin para da yabancısı olmayan (az olan) takıma gider olur biter.

sariseksin

Türk futbolunun yabancı oyuncu sorunu yok, futbola yabancı olan insanlar sorunu vardır!

kojirohyuga

Sadece "sınırlama gelsin" diyen adamların futbol bilgi ve yeteneklerine bakarak bile, yabancı sınırlamasının ne kadar saçma bir kural olduğu ortada. Tabi alıştılar yeniçeriliğe, göbekli göbekli gezip bol milyon eurolu sözleşmelere imza atmaya. 32 yaşındaki Gomis, 33 yaşındaki Wagner Love, 36 yaşındaki Eto'nun yardırmalarını görünce korkudan 3,5 attılar tabi. Paşalarımız daha fazla çalışmak zorunda kalıyorlar artık. Bu yüzden yabancının sınırsız olmasına karşılar.

Görüş Bildir