Görüş Bildir
Haberler
Vergi İndirimi İle Nasıl Emekli Olunur?

Vergi İndirimi İle Nasıl Emekli Olunur?

Müge Kakşi
25.10.2021 - 13:10

4A (SSK), 4B(BAĞKUR) ve 4C (Emekli Sandığı) gibi sigorta sistemlerinden herhangi birinde çalışan her sigortalının emeklilik hakkı bulunuyor. Emekli olabilmek için ise prim günü, sigortalılık tarihi ve yaş gibi çeşitli kriterler bulunuyor. İlgili kanunlarca belirlenen bu kriterleri yerine getiren ve ilgili kurumlara başvuruda bulunmuş tüm vatandaşlar emekli olmaya hak kazanıyor. Fakat bazı durumlarda devlet erken emeklilik hakkı sağlıyor. Örneğin çalışmaya engel olacak bir sağlık durumu olan sigortalılar erken emekli olabiliyor. Fakat bunun için önce vergi indirimine başvurmaları şartı konulmuştur. Birçok vatandaş vergi indirimi ile erken emeklilik şartlarını merak ediyor. Peki, vergi indirimi ile emekli nasıl olunur? Sorunun cevabını haberimizde sizler için derledik...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Ülkemizde bulunan 4A, 4B ve 4C gibi sigorta sistemleri çalışan kişilerin çeşitli hizmetlerden yararlanmasına ve emekli olabilmesine imkan tanıyor. Belirtilen bu sigorta sistemlerinde çalışan tüm vatandaşlar belirli sigorta, prim ve yaş gibi şartları yerine getirerek emekli olabiliyor. Fakat bazı vatandaşların emeklilik zamanını geriye çekmesi mümkün. Bu durum ise vergi indirimiyle erken emeklilik olarak sayılmaktadır. Çeşitli sağlık probleminden dolayı çalışmakta zorlanan kişiler vergi indirimden yararlanarak emeklilik zamanını erkene çekiyor. Fakat bunun için ilgili kanunlarca gerekli şartlar ve değerlendirmeler mevcuttur. Vergi indirimi ile erken emekliliğe dair tüm detaylara içeriğimizden ulaşabilirsiniz...

Vergi İndirimi İle Emekli Nasıl Olunur?

Vergi İndirimi İle Emekli Nasıl Olunur?

Ülkemizde milyonlarca sigortalı çalışan ilgili kanunlarca belirlenmiş şartları sağladığında emekli olmaya hak kazanıyor. Fakat bazı vatandaşların erken emekli olabilme hakkı da bulunuyor. Bu vatandaşlar çeşitli sağlık sorunlarından dolayı iş gücünü kaybeden ve vergi indiriminden yararlanıyor olan kişilerden. Sosyal Güvenlik Kurumu erken emeklilik ve vergi indirimi arasında ilişkili bir düzenlemede bulunmuştur. Buna göre vergi indirimi alan vatandaşlar erken emekli olmaya hak kazanıyorlar.

Bunun için öncelikle sağlık probleminizin olduğuna ve bundan dolayı iş gücünüzün azaldığına dair devlet hastanesinden hastalığınızı ispatlayan bir rapor almanız gerekmektedir. Engellilik düzeyleri ise %80 ve üzeri engelli raporu olanlar birinci derecede; %60 - %79 arasında engelli raporu olanlar ikinci derecede; %40 - %59 arasında engelli raporu olanlar üçüncü derecede engelli olarak kabul edilmektedir. Buna göre en az %40 engelli raporu olan vatandaşlar raporlarıyla birlikte Vergi Daire'sine giderek erken emeklilik için vergi indirimine başvuruda bulunmalıdırlar. Ardından vergi indirimi almaya hak kazandığınız taktirde SGK'ya giderek erken emeklilik başvurusunda bulunabilirsiniz. Taşıdığınız şartların uygun görülmesi durumunda erken emekli olmaya hak kazanırsınız.

Vergi indirimi ile erken emekli olabilmek için bir yaş sınırı olmamakla birlikte Sigortalılık süresi15-20 yıl arası, prim gün sayısı ise 3600 ile 4400 arasında değişiklik göstermektedir. Vergi indirimi ile emeklilik şartları kısaca şu şekildedir; engellilik oranının en az %40 olması, SSK'lı veya memur olarak çalışması ve vergi indiriminden yararlanması gerekmektedir.

Aşağıdaki Haberler De İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın