Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Vadi'de Heyecan Başlıyor! League of Legends Şampiyonluk Liginde Kurallar Değişti

6PAYLAŞIM

League of Legends'ın yeni sezonu 20 Ocak'da başlıyor. Takımlar, ligi şampiyonlukla bitirebilmek için kıyasıya mücadele edecek. Ancak bu sene, geçen yıldan farklılıklar var. LOL Şampiyonluk Ligi'nde bu sezon olacak değişikliklere bir göz atalım.

Kural değişiklikleri neden yapıldı?

Türkiye Ligi, Dünya'nın en büyük LOL espor bölgelerinden birisi olmak istiyor. Bunun için uygun alt yapı ve rekabetçi bir lig yapısı oluşturmayı amaçlıyor. Ligin yetenek havuzu, profesyonellik ve rekabetinin artması için, geçen yıldan kalan eksiklikler de bu yıl kapatılmak isteniyor.

Değişikliklere nasıl karar verildi?

Değişiklikler yapılırken, takımlar ile yapılan toplantılar, oyucular talep ve ihtiyaçlarının dinlenmesi, izleyici yorumları ve anketleri, diğer liglerdeki başarılı uygulamalar ve veriler göz önünde bulunduruldu.

Lig artık tek maç üzerinden oynanacak.

Maçların üç oyunluk seriler halinde oynanması, oyuncuların kazanma motivasyonunu ve izleyicinin seyir zevkini düşürdüğü için tek oyuna çekildi. Artık takımların hata yapma lüksü kalmadı diyebiliriz. Ancak bu takımların oynayacağı maç sayısını azaltmayacak. Artık her takım, rakipleriyle 4'er kez karşılaşacak.

Ligin bu sene kaç takımla oynanacağı büyük bir merak konusuydu.

Bu konuda bir değişiklik yapılmadı. Lig bu sene de 8 takım ile yapılacak. Ancak önümüzdeki sezon, ligdeki takım sayısı 10'a çıkartılacak. Bu süre zarfında da bunun hazırlıkları yapılacak.

Yedek oyuncular için de küçük değişiklikler yapıldı.

Takımların kadrolarında 2 yedek oyuncu bulundurma hakkı var. Bunun amacı, takımların maçlara göre strateji geliştirip, doğru oyuncuyu doğru maçta kullanmaları içindi. Ancak geçen sezon yedek oyuncular sadece zorunluk halinde dahil olan oyuncular olarak görüldü.

Yedek oyuncularda herhangi bir sınırlama olmaması, herhangi bir ismi yedek olarak yazabilmek anlamına geliyordu.Bu sezonla birlikte, gelecek vaat eden ve profesyonel seviyede yer almak için zamana ihtiyaç duyan oyuncuların yedek olmasına izin verilecek. Yedek oyuncu sayısı da 2'den 1'e düşürüldü.

Artık mevsim finaline yükselen takım ligden düşmeyecek.

Lig aşamasında ilk 6'ya kalan takımlar mevsim finallerine yükselecek ve sonraki mevsimde de ligde olmayı garantileyecek. 7. sıradaki takım Şampiyonluk Ligi Elemeleri'nde mücadele ederken, son sırada kalan takım doğrudan Yükselme Ligi'ne düşecek.

Şampiyonluk Ligi Elemleri de elden geçirildi.

Tek maçlık formatın, ligden düşme veya yükselme için yetersiz olduğunu düşünen yöneticiler, Şampiyonluk Ligi 7.si, Yükselme Ligi 3.sü ve 4.sünün katılacağı bir turnuva formatını geliştirdi. Maçlar çift eleme usulü ile oynanacak ve takımlara ikinci bir şans verilmiş olacak.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jubilation

Console MasterRace.

textn

Bu sezon tamamen paraya odaklanmışlar, esporun bu ülke de büyümesi için değil

azssa9896

Yok dostum aşağı yukarı tüm takımların bok gibi parası var. Geçtiğimiz senelerden birinde Faker için 10 Milyon $ teklif edilmiştir 1907 FB tarafından. Ha teklifi eden FB diye normal gelebilir belki ama, DP olsun, BAU SM olsun, Galacticos olsun, Team aurora olsun, Çilekler olsun, bunların hepsinin çok parası var zaten. O yüzden çok çekişmeli geçiyor lig. Amaçları gerçekten e-sporu ülkede büyütmek.

Görüş Bildir