Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Üzücü Bir İhtimal: Eğer Anksiyeteniz Varsa Alzheimer’a Sandığınızdan Daha Yakın Olabilirsiniz!

220PAYLAŞIM

Bu araştırma sayesinde tedavisi neredeyse mümkün olmayan Alzheimer hastalığına erken teşhis konulabilecek.

Kaynak: http://www.sciencealert.com/anxiety-earl...

Anksiyete, Alzheimer hastalığının teşhisinde bir uyarı işareti olabilir...

Yeni bir araştırmaya göre endişe artışı, Alzheimer hastalığının teşhisinde erken bir uyarı işareti olabilir. Araştırmacılar, depresyon gibi nöropsikiyatrik koşulların Alzheimer hastalığını geliştirmesi üzerinde uzun süredir çalışıyorlar. Bilim adamları aynı zamanda anksiyete belirtilerinin hastalığın ilk evrelerini belli eden bir yapısı olduğunu da söylemekte.

"Depresyonun genel etkilerine bakmaktansa, anksiyete gibi spesifik semptomlar üzerinde durduk"

Boston, Massachusetts Brignham ve Kadın Hastanesi psikiyatristi Nancy Donovan: "Depresyonun genel etkilerine bakmaktansa, anksiyete gibi spesifik semptomlar üzerinde durduk"

"Yorgunluk veya ilgi kaybı gibi diğer depresyon belirtilerindense anksiyete beyindeki amiloid beta (Alzheimer hastalığına sebep olan bir protein) seviyelerini daha çok artırdı"

" 10 yıl kadar önceden teşhis konulmasına yardımcı oluyor"

Bu bozukluğun Alzheimer hastalığının baş sebebi olarak görülmesiyle birlikte 10 yıl kadar önceden teşhis konulmasına da yardımcı oluyor.

Donovan ve diğer araştırmacılar, Harvard Aging Brain Study'nin aktif bir psikiyatrik rahatsızlıkları olmayan 62 ila 90 yaş arasındaki 270 sağlıklı erkek ve kadının araştırıldığı 5 senelik çalışanın verilerini inceledi.

Diğer testlerin yanı sıra, katılımcıların beyin taramaları geçirildiği ve yılda bir kez depresyon açısından analiz edildiği bu çalışma sayesinde anksiyete belirtilerinin beyindeki amiloid beta seviyesiyle ilişkili olduğu bulundu.

"Anksiyetenin Alzheimer hastalığının belirtisi olabileceğini düşünüyor"

Donovan:  "Anksiyete belirtilerinin, bilişsel bozukluğun başlangıcından önce Alzheimer hastalığının bir belirtisi olabileceğini düşündürüyorum"

"Ani kaygıyı erken bir gösterge olarak ortaya koyan daha fazla araştırma yapılması, insanları yalnızca hastalığa yakalanmaktan kurtarmayla kalmayıp aynı zamanda tedavi etmek ve erken dönemde hastalık sürecini yavaşlatmak veya önlemek içn önemli olacaktır " diyor...

Uzun süreli araştırmalar sayesinde bu gizem ortadan kalkabilir

Bu noktada araştırmacılar anksiyete ve Alzheimer arasındaki ilişki hakkında birçok şeyi bilmediklerinin farkındalar. Fakat daha uzun süreli araştırmalar sayesinde bu gizem ortadan kalkabilir...

"Bu kesin bir sonuç değil"

Donovan, Boston Herald'a "Bu kesin bir sonuç değil fakat nöropsikiyatrik değişikliklerin bu amiloidle ilişkili olabileceği argümanı gittikçe güçleniyor" diye açıkladı.

"Bir tarama mekanizması olarak, muhtemelen yeterince hassas değildir, ancak aynı kişilerde birden çok risk faktörü ölçebiliyorsanız bu onu daha kullanışlı bir hale getirir"...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kiymetlimis

iyide anksiyeteye sahip olmak tercih edilen bir şey değilki zararlarını öğrenince vazgeçeyim. şimdi bunu okuyunca daha çok stres yaptım. iyi mi oldu şimdi. ilerde başıma gelirde hatırlarsam sizden sorarım

cookielyon

arkadaşım bunu bana atmış geri zekalı siz sinir olun diye isminizi unutmuş gibi yapıyorum ben :D sevgiler

apollonia-corleone

şimdi bunu okuduğum için alzheimer oluyormuşum gibi gelecek

buket.bb.buki

tanı konulmuş anksiyete bozukluğuna sahibim.sıçtık !

alev-avci

Anksiyete hastasıyım, ailemde Alzheimer var; panik olup üzülmüştüm ; sıçtık ne be? :D

kenanelmaogullari

Töbe ya

Görüş Bildir