Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Uzayın En Sevimli Misafirleri! Test Amaçlı Uzaya Gidip Tarihe Adını Yazdırmış 15 Astronot Hayvan

-

Tarihte birçok hayvan deneme amaçlı uzaya gönderilirken, bunlardan bazıları dakikalar içerisinde hayatını kaybederken bazıları ise hayatta kalmayı başardı. İşte uzay yolculuğuna çıkan ve astronot olan hayvanlar...

1. Uzaya çıkan ilk hayvan bir meyve sineğiydi.

Sene 1947. Atmosferde 109 km’ye kadar yükselerek 100 km olarak belirlenen uzay sınırını aştılar. Ölmeden yere döndüler.

2. Uzaya çıkan ilk maymun ise Albert II isimli bir Hint şebeğiydi.

Albert II isimli bu maymun 1949 yılında 134 km yukarıya çıkarak hayvan astronotlar kervanına katıldı. Fakat ne yazık ki paraşütte sorun çıkınca maymun iniş esnasında öldü.

3. 1957 yılında uzayı köpekler ziyaret etti. 'Laika' isimli köpek bir uzay aracı ile Dünya etrafında bir yörüngeye gönderilen ilk hayvan oldu.

Sovyet Sputnik 2 (tarihte yörüngeye oturmuş ikinci uzay aracı) Laika isimli bir köpek taşıyordu. 1957 yılında Laika bir uzay aracı ile Dünya etrafında bir yörüngeye gönderilen ilk hayvan oldu. Laika uçuş esnasında öldü. Maalesef Laika’nın bileti tek yönlü kesilmişti. Sovyetler onun yaşamasını beklemiyordu çünkü uzay aracını yörüngeden Dünya’ya getirecek teknoloji henüz geliştirilmemişti.

4. 1958 yılında adı Gordo olan minik bir 'sincap maymunu' uzayın bir diğer ziyaretçisiydi.

Gordo’dan uçuş esnasında alınan veriler onun inanılmaz bir dayanıklılığa sahip olduğunu gösterdi. Gordo kalkış esnasındaki 10G’ye dayanmakla kalmadı atmosfere saatte 16.000 km’lik giriş esnasında ortaya çıkan 40G’ye de dayandı. Ancak basit bir paraşüt hatası nedeniyle öldü. Normal bir insan için 10G ölümcül risk taşır. Yani 40G’ye maruz kalırsanız muhtemelen feleğiniz şaşar.

5. 1959'da uzaya gidip sağ salim dönen ilk maymun Baker ise burada diplomasını alıyor.

Uzaya gidip sağ salim dönen maymunlar 1959’da 579 km yukarıya çıkan (Uluslararası Uzay İstasyonu 400km’de bulunur!) Hint Şebeği Abel ile Sincap Maymunu Baker oldu. 38G’lik kütle çekimine dayandılar. 1961 yılında ise Enos isim şempanze uzaya giden ilk şempanze oldu.

6. Belka ve Strelka adlı köpekler Dünya etrafında bir yörüngede dolanıp sağ salim yere dönen ilk canlılar oldular.

Yine 1959’da Sovyetler iki köpeği 212 km’ye çıkardı. 1960 yılında Sovyetler tarafından gönderilen köpekler.

7. 1961 yılında Sovyetler uzaya ilk kez kobay (Gine domuzu) gönderdiler ve onlar da sağ salim geri döndü.

8. Uzaya gitmek için eğitim alan ve yörünge etrafında kısa süren yolculuğundan sonra kameralar karşısına geçen şempanze Ham :)

Yuri Gagarin'in Nisan ayında yörüngeye fırlatılmasından birkaç ay önce 1961 kışında NASA, Mercury programının eksiklerini gidermek için şempanzeleri kullanıyordu. Bu şempanzelerden yaklaşık 20 tanesi New Mexico eyaletinde bulunan Holloman Hava Kuvvetleri Üssü'nde uzay uçuşu ekipmanlarının simülasyonlarında kullanıldı. Holloman programı kapsamında eğitilen şempanzelerden iki tanesi başarıyla yörüngeye yerleştirildi. Ham isimli şempanzenin Ocak 1961'de yaptığı yolculuk 16 dakika 59 saniye sürdü. Ham, yörüngedeki kısa süren yolculuğunun ardından kapsülüyle birlikte Atlantik Okyanusu'na düştü. Kurtarma ekibi tarafından denizden çıkarılan Ham'in vücudundaki tek hasar burnundaki küçük bir çürüktü.

9. 1963 yılında ise ilk kez bir kedi uzaya gönderildi. Felix isimli bu kedi döndükten sonra zamanın en meşhur kedisi oldu.

Felix isimli kedi sağ salim yere ulaştı. Fransız hükümeti kendisini Paris sokaklarında dolaşırken yakalayıp, Cezayir’deki fırlatma üssüne göndermiş.

10. Veterok ve Ugolyok isimli iki köpek 1966 yılında 22 gün uzayda kaldıktan sonra sorunsuz bir şekilde yere ulaştılar. Uzayda geçirilen bu süre rekoru insanlar tarafından ancak 1974 yılında kırılabildi.

1966 yılında Sovyetlerin uzaya gönderdiği iki köpek (Veterok ve Ugolyok) 22 gün uzayda kaldıktan sonra sorunsuz bir şekilde yere ulaştılar. Uzayda geçirilen bu süre rekoru insanlar tarafından ancak 1974 yılında kırılabildi. Köpekler arasında ise uzayda en uzun süre kalma rekoru hala bu iki köpeğe ait. Ay’a insanlı iniş gerçekleştirilen 6 Apollo görevinden hiçbiri bile bu kadar uzun sürmemişti.

11. Uzayın ilk örümcekleri 1973 yılında uzaya gönderilen Arabella ve Anita isimli iki örümcekti. Bu örümceklerden Arabella yörüngede ilk örümcek ağını örerek tarihe geçti.

Örümcekler inanılmaz!

12. Kaplumbağalar 1975 yılında 90.5 gün uzayda kalarak uzayda en uzun süre kalan hayvan rekorunun sahibi oldular.

Kara kaplumbağaları Sovyetler tarafından ilk kez 1968’de uzaya gönderilmişti.

13. Şimdi de uzayda doğum yapan ilk Dünyalı ile tanışın! Bu hamam böceğinin uzay ortamında tam 33 tane yavrusu oldu.

Ruslar tarafından uzaya gönderilen hamam böceği 33 miniği uzayda doğurarak uzay ortamında doğum yapan ilk Dünyalı canlı oldu. 33 yavru hamam böceği bir anda Dünya vatandaşı oldular.

14. NASA 2006 yılında binlerce solucanı uzaya gönderdi. Uzay şartlarına adapte olan solucanlar uzayda kendi başlarına üreyebildi.

15. Sırada doğuştan radyasyon kalkanına sahip 'su ayıları' var. Bu muhteşem canlı 10 gün boyunca hiçbir dış koruma olmadan açık uzayda hayatta kalmayı başardı.

İnanılmaz su ayıları Tardigrada! 2007’de Avrupa Uzay Ajansı’nın FOTON-M3 görevi ile uzaya çıkmakla kalmadı, 10 gün boyunca hiçbir dış koruma olmadan açık uzayda hayatta kalmayı başardı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pofuudk19

yazık bunlara kıyabilen orospu çocukları kendileri gitselermiş keşke bu canlar çok daha değerli tabikide

yori

isin ilginc kismi sovet genelde kopek diyerleri coku maymun tercih etmis

cent

Araşdırmaların bir çoxunda Sovet höküməti adətən deyəsən itlərdən istifadə edib. Pavlovun araşdırmaları belə itlər üzərinə idi.

bademlicikolatta

gözden kalp çıkartacak bir durum değil. plana göre sağ kalanlar iyi şansa sahiplerdi. adı felix olmuş,laika olmuş farketmeden tümü taş parçası gibi değersiz görülüyordu ve çoğu öldü.

r2d2

Tardigrada mikroskop ile görülebilen bir canlı yalnız. Cosmos belgeseli sağolsun bir su damlasında koca bir kent nüfusu kadar olabiliyorlar :D

cent

Bize bunlarla gel Onedio. Yoksa swinger böyle geldi, eskort böyle gitdi, tabuları yıkalım filan olmasın ) ) )

Başlıklar

MaymunUzaymeyve
Görüş Bildir