Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Üniversiteyi Bitirdikten Sonra Sudan Çıkmış Balığa Dönenlerin Çok İyi Bildiği 21 Durum

 > -

Okul bittikten sonra tam olarak bunları yaşadınız, biliyoruz. Çünkü biz de yaşadık. Öyle bir dönemdir, geçiyor, geçer...

1. Geleceğe dair hiçbir plan yapmadan üniversiteyi nasıl bitirebildiğinizi düşünür, "gençlik işte..." dersiniz.

2. Fakat sizin dışınızda herkesin bir planı var gibi görünmektedir.

3. Etrafınızdaki insanlar "E kriz dönemi tabi, şu seçim bir geçsin de..." gibi moral konuşmaları yaparlar.

4. Ve siz de bazen bunları düşünmek için daha çok vaktinizin olduğunu düşünürsünüz.

5. Fakat insanlar ne yapmayı planladığınızı sordukça tekrar kaygı moduna dönüş yaparsınız.

6. Gergef gibi gerildiğiniz birkaç iş görüşmesi yakalarsınız.

7. Fakat görüşmeden çıktıktan sonra, "Çok garip cevaplar verdim, kesin beni almazlar." diye düşünürsünüz.

8. Bazı aile büyükleri, "Senin niteliklerine sahip genci havada kaparlar, merak etme." gibi yanlış cümleler kurar.

9. Siz de direkt, "Ağbi denk gelmedi ama çıkar yakında bir şey." rahatlığına girersiniz.

10. Arkadaşlarınız, "E ağbi sen bu bölüme ne için girmiştin?" gibi sorular sorduğunda uzun sessizlik anları yaşarsınız.

11. Neticede bir süre çalışıp denemeden nereden bileceksinizdir ki ne istediğinizi?

12. Sizin için durmaksızın endişelenen anne baba, daha fazla gerilmenize ve...

13. Aile toplantıları, muhtemel sorulardan köşe bucak kaçmanıza sebep olacaktır.

14. Yakalandığınız zamanlarda ise, konu hakkında bir fikri olmayan akrabalardan kariyer tavsiyeleri alırsınız.

15. Bir süre sonra, gelecekle ilgili en ufak planlar bile sizi huzursuz etmeye başlar.

16. Ve en sonunda kaçmak yerine savaşmaya karar verip mümkün olan her işe başvurmaya başlarsınız.

17. Fakat alacağınız olumsuz geri dönüşler sebebiyle tekrar kaygı denizlerinin derinliklerine dalarsınız.

18. İzlediğiniz dizi ve filmlerdeki muhteşem yaşamları görmek bile sizi perişan etmeye başlar.

19. Artık tek yolun lotoyu tutturmak gibi şans işlerine kaldığını düşünürsünüz...

20. Ve tüm tırmalamaları bıraktığınız bir döneme girersiniz.

21. En sonunda dört mevsimin bir arada yaşandığı güzide ülkemizde yetişkin olmanın tam bir delilik yaşamı olduğunu fark edip siz de kendinizi deliliğe vurursunuz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dude123

1)Okulda okurken yaptığım planların tam tersi oldu( kendimce mantıklı planlar yapmıştım) 2)Sınavlarda karşılaştığım 'napalım geldik yeae' tarzında adamlar o sınavları geçip işe girdiler 3)Bunu 1.5 yıldır istisnasız herkesten duyuyorum,ama nedense hayatı boyunca 2'yle 2'yi çarpması için özel hocalar tutulup üniversite sınavlarında 2 matematik 3 türkçe sorusu yapıp yılda 20-25 bin liralar ödeyip ittire kaktıra okuyan adamlar amca dayı teyzeleri vasıtasıyla bu yazıyı okuyan bir çok insanın ziyaretçi olarak bile giremeyeceği yerlere işe girdiler.(bir kısmı yabancı bir dil bilmiyordu)(bu arada iyi derecede İngilizce biliyorum fakat bunu ispatlamam için 185$ dolar verip toefl vb sınavlara girmezsem çoğu zaman yabancı dil bilmenin bir geçerliliği olmuyor)

dude123

4)Vakit daralıyor yaş ilerliyor. 5)Planları anlatmamak en iyisi farklı tecrübelere aynı sonucu bekleyerek öneriler geliyor. 6)Bir İş görüşmesinde hangi ibadetleri yapıyorsunuz,adet gibi yazılı bir soru soruldu. 7)Genelde tecrübem olmadığı için elendiğimi düşünüyorum.(Tecrübeyi de nerde edinecez bunu da anlamış değilim) 8)Aile büyükleri ya da akrabalar ilerlememizi istemediği için genel de otobüste dolmuşta konuştuğum insanlar söylüyor bunu. 9)Zaman zaman bu rahatlığa giriyorum ama 10 dk sonra geçiyor.

dude123

10)Arkadaşlar işe girdikten sonra bu soruları sormayı bırakıyor genelde çünkü yeni arkadaşları oluyor. 11)Hiç bir içerik bilmeden iş tanımını anlamak ya da tecrübe etmeden neyi istediğinize karar vermek bence zor çünkü iş hayatındaki işleyiş okulda öğrendiklerinizle epeyce alakasız(kimi bölümler için farklı olabilir),sonradan alan değiştirme lüks gibi bir şey. 12)Gerilmiyorlar da üzülüyorlar haliye. 13)Niye giremedin ya iş mi beğenmiyon? Bunu sık sık duyarsınız. 14)Özel okulda ana baba parasıyla okuyup dayısını iş yerinde işe başlamış akrabanız iş beğenmemezlik etme gir bir yerden başla der,sen de bu tavsiyeyi vermek sana mı kaldın lan diye içinden geçirirsin ama ayıp olur diye bir şey diyemezsin.(bu arada ülkenin en başarılı okullarından birinin iyi bir bölümünden mezunum,ukalalık yapmıyorum adaletsizliğe vurgu yapmaya çalışıyorum) 15)İşiniz olmadığının farkına varınca ufacık planlar amaan şeklinde bir tepkiyle saçma gelir.

dude123

16)Her yere başvurursunuz ama çağırırsa %1'i falan görüşmeye çağırır görüşme iş tanımının size uymadığı anlaşılır. 17) 16'da ne olduğunu söyledik zaten. 18)Kendi yaşıtın ya da senden küçük birinin 55 yaşındaki babanın binemediği bir arabayla gezişini gün içinde bir çok kez görmek ne için okuduk lan biz hala dolmuşa biniyoruz tribine sokar. 19)Ben yemedim sen ye mantığı işlerle pek alakam yok,emek harcanmamış ya da alınteri dökülmemiş şekilde gelen paranın bir şeye yaramayacağını düşünüyorum. 20)Bir dönem evde tek başımayken kendi kendime sohbet ettiğim olmuştur. 21)Hakkaten delilik zor yoldan bunun farkına vardım.

mavi061

1-Kimse sizi işe almayacak. 2- Bulduğunuz iş hayal ettiğiniz gibi çıkmayacak. 3- İşe ara verilecek. 4- Ben ne yapmak istiyorum? bunalımlarına girilecek. 5'i henüz bitirmedim lakin muhtemelen mecburiyetten bok gibi bir işe tamah etmek zorunda kalınacak çünkü para lazım olacak.

Başlıklar

annedizi
Görüş Bildir