Üniversite Mezunlarının Ağzından Gençlerin İş Ararken Yaşadıkları Rezillikler

9.6bPAYLAŞIM

İşsizliğin, genç işsizliğin hatta eğitimli işsizliğinin tavan yaptığı şu dönemde açıklanan sayılar sadece bir takım rakamlardan ibaret değil. O sayıların içinde geri dönüş alınamayan başvurular, uzun beklemeler, ne yazık ki araya adam sokmalar ve saçma sapan teklifler var. Ya genç çalışanlar? Onlar da işsiz arkadaşlarına ve yaşıtlarına nazaran biraz daha şanslı hissetseler de çoğunluklar hak etmedikleri ücretler ve gasp edilen özlük haklarıyla yaşamak zorundalar. Dün bunu yanıtlarını birinci ağızdan almak için Twitter'da bir soru soruldu. Gelen yanıtlar inanılır gibi değil.

Soru şu şekilde...

1. Ayrımcılık en çok karşılaşılan durumlardan biri.

2. Taciz de pek çok kadının iş ararken sık olarak rastladığı bir durum.

3. Teklif edilenler hakaret düzeyinde.

4. Ve herkesin dilinde bir kelime; torpil!

5. Asgarinin kelime anlamı neydi?

6. Şaşıramıyoruz.

7. İnsanlar bu kadar hor görülmeyi hak etmiyorlar.

8. Ve iş arama süreleri de anladığımız kadarıyla gittikçe uzuyor.

9. Öğretmene verilen değer...

10. İş beğenmiyorlar diyenlere gelsin.

11. Deneyim...

12. Piyasa bu şekilde.

13. Asgari ücret falan hak getire.

14. Sağ olsunlar...

15. Dibin dibi yok.

16. Devlet kapısı mı? O da ne?

17. Gerçekler bunlar!

18. Akademide durumlar böyle.

19. Yurt dışında çalışan bir arkadaşla bu iç karartıcı içeriğimizi kapatalım. Allah kolaylık versin demekten başka bir şey gelmiyor elden...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
duhan-kucuk

üniversite bitirdikten sonra işsiz kalmak Türk gencinin %80inin kaderi oluyor maalesef çünkü hiçbir şey yapılmıyor bu konuyla alakalı. en iyi üniversiteden mezun olsan bile yine bir ihtimalin var işsiz kalmak için. doğru tercih yapmak üniversite için çok önemli iyi araştırmak gerekiyor. belki okuyup gören olur diye tavsiyede bulunacağım. ben bu siteye göre tercih yapmıştım doğru yanlış üniversite bölüm kayırmadan net olarak ifade ediyorlar her şeyi.

pelipeli

4 sene oldu mesleğe başlayalı. Mühendisim. İşe başlarken maaş dahi konuşmadık. Ben de ne bileyim saf kandırdılar beni en az 2.500 vermek zorundalar da bilmemne de. 1.000 tl maaşla 6 ay çalıştım. İş buldum ayrıldım, ayrılırken istifa dilekçem suratıma atılıp ,600 tl zamn yapmışlardı, "Zam da yaptık sana da iş verdik yaranamadık. Edemezsin istifa falan!" dendi. Maruz kaldığım "Sen okudun da noldu? Bak bana milyonlar kazanıyorum." egosu da cabası.

pelipeli

Meslekten de soğudum zaten. Mühendis olacak arkadaşlara Türkiye'de başarılar diliyorum :D

cigdem-degirmenci

ilk okudugum üniversiteden mezun oldugumda bi is gorusmesinde adam bana ev tutacagini aylik 1000 lira para verecegini ve calismak zorunda olmadigimi soylemişti.ikinci üniversiteden mezun oldugumda smmm is gorusmesine cagirdi getir gotur isi yapacagimi, yol ve yemegin bana ait oldugunu, istersem maaş olarak 350 lira vereceğini ya da yalnizca sigortami yatiracagini söylemişti. Son görüsmelerimden birinde de sekreterlik için iş başvurusunda bulundum görüsmeye cagirdilar. gittigimde "aa siz üniversite mezunuymuşsunuz biz lise mezunu arıyoruz kusura bakmayin" dediler

metin-akalp

Adam kelepir metres arıyor kendine demek. Hayır filmlerde baya zengin insanların metresi olurdu. Ben de masraflı bir zevk zannediyordum. 1000 lira artı kira oldukça makul.

hilal992002

yemin ederim mezun olmaya korkuyorum

tolga-aydin12

evrimsel gelişmesini tamamlayamamış, öğrencileri potansiyel telekız, eşcinsel ve söğüşlenecek kerizden ibaret sanan insanımsıların oksijen tükettiği illere ilçelere bile üniversiteler açılırsa....bir anda piyasaya muazzam sayıda lisans ve önlisans mezunu pompalanırsa...bu duruma sebep veren, katkıda bulunan her kim varsa Allah belasını versin..içim acıdı vallahi billahi. yazık arkadaş..

Görüş Bildir