Ülkemizin Cadılar Bayramı Olan Bocuk Gecesi'nde Korkuyu İliklerinize Kadar Hissedeceksiniz!

-

Kabakları pişiriyoruz, Bocukları eve almıyoruz! 

Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca beldesinde her yıl 6 Ocak’ta ‘Bocuk Gecesi’ kutlanıyor.

Tıpkı Cadılar Bayramı’nda olduğu gibi gençler ve çocuklar yüzlerini boyayıp, maskeler takıp birbirlerini korkutuyor ve eğleniyorlar.

‘Bocuk’ aslında kışın en sert, en soğuk gecesi anlamına geliyor. O gece herkes bir araya gelip ateş yakarak pişirdikleri şeyleri yiyor. Mutlaka kabak pişiriliyor. “Uyuyanın ya da topluluğa katılmayanın üzerine bocuk biner” inanışı hakim.

Bu gecede her evde mutlaka kabak pişiriliyor. Ayrıca geleneksel olarak akıtma, kar suyunda haşlanmış mısır, armut, ayva, çekirdek, badem, kuzinede fırınlanmış yer fıstığı, ceviz gibi yiyecekler yeniyor.

Bocuk’u varlık olarak temsil eden gençler yüzlerini boyayıp Bocuk dansı yapmalarının ardından beyaz çarşaflar içinde dolaşarak kurbanlarının sırtına çıkıyor. “Bocuk geliyor” şeklinde bağırıp evlerin camlarına vurarak içeridekileri korkutuyor.

En sonunda Bocuk korteji meşalelerle beldenin merkezine yürüyor ve burada yakılan ateşin etrafında korku hikayeleri anlatılıyor.

İnanışa göre kabak pişen evlere Bocuk giremiyor.

Ayrıca Bocuk gecesinde su birikintilerine tahta parçaları atılıyor. Tahta sabah suyun üzerinde donmuş olarak bulunursa o evdeki kişilerin o yıl boyunca sağlıklı, dayanıklı ve güçlü olacağına inanılıyor.

Her ne kadar Cadılar Bayramı’na benzerlik gösterse de, Bocuk tamamen Türk halk kültürünün bir parçası.

Sümerler’de de benzer bir adete rastlamak mümkün. Ancak Balkan Hıristiyanlarının ‘Bojic’ geleneği ile bir ilgisi bulunmuyor.

Bu gecede asıl vurgulanan hayatta hem iyiliğin hem kötülüğün bir arada var olması...

İnsanın temel mücadelesinin iyilikleri kötülüklerden korumak olduğuna inanılıyor. Kışın en soğuk gecesinin bereketsizlikle beraber getireceği kötülüklerden Bocuk gecesi ritüeli ile korunuluyor.

Herkese Bocuksuz, kötülüklerden uzak, sağlıklı, bereketli geceler dilerken geçmiş yıllarda Bocuk Gecesi'den paylaşılan anlara bakalım...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alpagut-han

bizim çok zengin bir kültürümüzün olduğuna hep inanmışımdır ama kültürde yazı ile aktarılır bizde yazı kültüür pek olmadığı için bugün kaybolmuş çok kültürel mirasımız var..şimdi dinci köpekler bunada hristyan adeti derler....unutmayın yılbaşı kutlama,çam ağacı süsleme ilk türklerde vardı...

mustafa-yazicioglu

Yakında insanlar diyanetin sitesini bırakıp onedio ne diyo lan bi bakalım diyecekler. Hali hazırda diyanet saçmalığın zirvesini yaşarken güzel bir fırsat olabilir onedio, değerlendir bunu. Her başlık oralara gidiyor istemsizce. Yada istemsizce mi? Karar veremedim, neyse. Sen bunlara bakma Metin, bunlar Hara'm. Aha subliminali de çaktım, aç kollarını gel sarılalım hadi.

hakan.k

Haberde izledim de Allah akıl fikir versin :D

witcher

Bizim oranın insanı bambaşka oluyor :))

lectermanson

Fotograflar guzel

Görüş Bildir