Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ufacık Bilgilerle Kendinizin ve Sevdiklerinizin Hayatını Koruma Yöntemi: Hayat Üçgeni

5.4bPAYLAŞIM

Çoğumuz şehirlerde ve betonarme yapılarda yaşadığımız için herhangi bir doğal ya da insan kaynaklı afet sırasında zarar görmemek adına bir şeyler bilmeliyiz. O durumlarda verilecek saniyelik kararlar sizin ve çevrenizin hayatıyla ilgili dönüm noktaları oluşturabilir. Olağanüstü durumlarda insanların kendini güvene alabileceği hayat üçgeni pozisyonunu dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

1. Kapalı alanda, herhangi bir çökme riski oluştuğunda açık alanda olmak ya da çömelmek zarar görme riskini artırıyor.

En zayıf noktalar olarak kabul edilen masaların merkez noktalarının altından ya da kapı kirişlerinden uzak durmak gerekir.

2. Vücudun küçük bir kısmının bile güvenli olmayan açıklıkta bırakılmaması için özen gösterilmesi gerek.

Dışarıda kalan bölgeniz zarar görebilir.

3. Hayat üçgeninin en basit şekilde böyle görülür.

4. En yakın korunaklı bölge tespit edilmeli ve hemen cenin pozisyonu alınmalı.

Güvenli bölge tespiti için ilk kriter, en az bir tarafınızın yükseltide kalacak şekilde olması çünkü oksijen girişi ve vücudunuzun yukarıdan gelecek baskılara dayanabilmesi gerekiyor.

5. Bir tarafınızda sabit bir cisim olmalı, sığabileceğiniz kadar bir boşluk bulunmalı.

Bu durumda üstünüze devrilebilecek herhangi bir cisim de çatı vazifesi görerek ağırlığı tutabilir.

6. İnsanların genelde masalara doğru hamle yaptığı biliniyor ancak doğru yerde olmak çok önemli.

7. Üstünüzden size karşı direkt gelebilecek moloz ya da eşya parçalarını engelleyecek bir korunak ihtimalini düşünmelisiniz.

Mümkünse üçgene girerken ince bir battaniye ya da çarşaf tarzı bir eşyayla vücudunuzun açık bölgelerini kapatmak, patlama ya da çökme halinde gelebilecek parçaların etkisin azaltabilir.

8. Elbette kendiniz için hayat üçgenini düşünürken evcil hayvanınız varsa onları da mümkün olan en yakın bölgenizde muhafaza etmeniz gerekir.

Evcil hayvan olarak en sık karşımıza çıkan kedi ve köpekler de genellikle içgüdüsel olarak böyle hallerde cenin pozisyonuna geçer. Geçmeseler bile yanınızdan ayırmamanız çok önemli.

9. Böyle bir risk doğduğunda ahşap yapılarda olanlar diğerlerine göre daha şanslıdır çünkü ahşap esnektir. herhangi bir çökme durumunda kendiliğinden çokça hayat üçgeni oluşabilir.

Ancak yine de hayat üçgeni oluşturmak ihmal edilmemeli.

10. Yataktayken böyle bir riskle karşılaştığınızda hemen yataktan sakince yuvarlanıp yatağa sırtınızı dayamanız ve cenin pozisyonuna girmeniz tavsiye edilir.

Hatta bu tavsiyeler otellerde de güvenlik talimatlarında ve odalarda gözle görülür yerlerde bulundurulur.

11. Çok hızlı bir şekilde binayı terk etmeniz mümkün değilse hayat üçgenine uyup en yakın yerde kalmanız gerekir. Panikle merdivenleri kullanmaya çalışmanız ciddi yaralanmalara yol açabilir.

Çünkü merdivenler binalardan farklı frekans ağırlığına sahiptir.

12. Üçgen oluşturmak için binanın dış duvarlarına en yakın bölgeyi seçmeye çalışın.

Çünkü yıkım olduktan sonra dışarı çıkabilmenizin en kolay yolunu buralar oluşturur.

13. Eğer mümkünse yanınızda cep telefonu, az bir miktar bile olsa su ve az güç harcayarak ses çıkarabileceğiniz düdük benzeri bir şey olsun.

14. Alacağınız bu basit önlemler arama kurtarma ekipleri tarafından en hızlı şekilde bulunmanızı sağlayabilir.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
samoa-tiger

Arkadaşlar ayda 1 kez evinizde ailenizle birlikte deprem tatbikatı yapın. Evde bir yaşam alanı oluşturun ve tıpkı deprem oluyormuş gibi oraya sığının. Mesela ben mutfakta oluşturdum bu alanı çünkü evin mimarisinde dışarıdan en kolay ulaşabilecekleri alan mutfak. Tezgahın önüne sağlam, dayanıklı bir masa koydum ve tezgahla masa arasında yaşam alanı oluşturdum. Hemen yetişebildiğim bir dolaba da bolca su ve gıda depoladım. Deprem esnasında sakın kaçmayın merdiven boşluğu en güvensiz alandır. Kesinlikle evde kalın ve dediğim gibi bir yaşam alanı oluşturun ayrıca ayda bir tatbik edin. Tüm okuyanlara naçizane tavsiyemdir.

csa

Güzel içerik ama maalesef biraz boş. Yani evlerinizdeki masalar, sehpalar, bir takım elektronik aletler, dolaplar, kütüphaneler, hangileri yeterince sağlam? Bu üçgeni kurunca bunlardan hangisinin üstüne düşen moloz yığını bunları çökertmez, delmez, yamultmaz ? Apartman çökerse diye yine bu üçgeni bulabilecek şekilde konum almaya gayret etmeli ama yinede kurtulma şansı çok yükselmeyebilir. Önce düzgün binalar yapalım, olmayanları da yenileyelim. Çürük olduğunu bildiğimiz binalarda da bi zahmet oturmayalım, çadır kurup parkta yatalım daha iyi...

kalemine

iş güvenliği uzmanıyım kaç yıldır defalarca eğitimlerde insanlara anlatıyor ve anlattırıyorum bunları abim iş müfettişi yani iş güvenliği kültürü hayatımızda var buna rağmen babam hala kapı boşluğunda dururum diyor çıldırmamak elde değil.

Görüş Bildir