Twitter Algoritmasının Bu Dehşet Verici Ayrıntısı, Büyük Teknoloji Şirketlerine Olan Güveninizi Bir Kere Daha Sarsacak!

38PAYLAŞIM

Sosyal medya son günlerde adeta bir adalet mekanizmasına dönüşmüşken bu haberi duymak bizim için pek de iyi olmadı doğrusu...

Twitter, dünyada en aktif kullanılan sosyal medya mecralardan biri. Dünya gündemini anlık takip etmemize olanak sağlaması bir yana, özellikle son dönemde 'adalet dağıtan' bir yer haline geldi hepimiz için.

Yaşanan kötü olaylara karşı insanlara sesini çabucak duyurma imkanı tanıyor ve bir kamuoyu oluşturulmasını sağlıyor. Tabii, bu da geç işleyen ya da belki hiç işlemeyen adalet mekanizmasının çarklarını son hız döndürmeye yarıyor.

Yani bu konudaki yararlarına diyecek sözümüz yok. Bizim sizlere bahsedeceğimiz şey bundan tamamen farklı bir konu. Ancak son derece ilgi çekici bir konu olduğu kesin...

Twitter’ı sık kullanıyorsanız ve daha önce birden fazla fotoğraf yüklemişliğiniz de varsa küçülen görsellerde bir odak belirlendiğini ve görselin üzerine tıklanıp gerçek boyutlu haliyle açılana kadar bu odak noktasının ön plana çıktığını biliyor olmalısınız. 

Bir tweette tek seferde en fazla 4 görsel paylaşılabiliyor ve bu görsellerin küçültülmüş versiyonlarında insan veya metin odağa alınıyor. İşte, bahsi geçen bu ön plana çıkarma işlemini de Twitter’ın yapay zekası gerçekleştiriyor.

Gelin görün ki bu yapay zekanın bir falsosu çıktı meydana. Başta olayın içinde art niyet aramıyorsunuz lakin örnekler arttıkça işin rengi değişiyor. Hem de kelimenin tam anlamıyla!

Şimdi size bu örneklerden birkaçını gösterelim.

Şu tweette paylaşılan görsellere dikkatli bakın.

Paylaşımda ABD Eski Başkanı Barack Obama ve siyasetçi Mitch McConnell'ın bulunduğu iki tane görsel var. Twitter algoritmasına göre her ikisinde de odak noktası olarak Mitch McConnell yer alıyor. 

İlk etapta aynı görselin iki kere paylaşıldığını düşünebilirsiniz çünkü odaklar aynı. Ancak durum öyle değil. Şimdi görsellere tıklayın ve orijinal hallerini görün.

İşin sırrı kırmızıda, kırmızı kravat sayesinde Mitch McConnell ön plana çıkıyor diye düşünenler için bu kez de kravat renginde değişikliğe gidiliyor.

Şimdi sonuca tekrar bakalım.👆

Bir de görsellerin negatifleriyle deneme yapalım. Yani renkler tersine çevrildiğinde bu kez tercih ne olurdu?

Şimdiki sonucu görelim.👆

Bu sefer Barack Obama odağa alınıyor gördüğünüz gibi.

Diyelim ki bu sonucu elde etmemizin sebebi Obama ve McConnell. Bu kez görselleri değiştirip farklı insanların kombinasyonlarına yer verilen görselleri kıyaslayalım.

Bu dört görselde aynı iki kişinin görselin farklı yerlerine konumlandırılmış halleri yer alıyor. Ama odak noktasında gördüğümüz kişi hep aynı. Üstelik bu denemeyi başka biri gerçekleştirmiş. Yani ön plana çıkartılan daima bir 'beyaz tenli' insan.

Yani buradaki örneklerin her birinde algoritma sürekli siyahileri arka plana atıyor ve beyazları öne çıkarıyor.

Twitter'ın algoritması 'machine learning' yani 'makine öğrenme' metoduna dayanıyor, bu da şu anlama geliyor; Twitter, yapılan paylaşımlardaki tercihleri baz alarak bu sonuçları ortaya koyuyor. 

Toplumların etik kuralları ve davranış biçimleri üzerinden makine öğrenme metodunun gelişmesi ile de ortaya böyle skandal bir sonuç çıkıyor: Irkçılık... 

Bu hatanın kaynağı aslında algoritma değil de biziz.

Twitter'daki bu hatayı güvenlik analisti Utku Şen şöyle açıklıyor👇

twitter.com
twitter.com

Günümüzde Twitter gibi oldukça aktif kullanılan bir mecrada böylesi bir hatanın ortaya çıkması büyük bir problem ancak önüne geçilemeyecek bir durum da değil. Ancak bu kadar hassas bir konuda zaten başından önlem alınması gerekirdi, bu da bir gerçek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım! 

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
papichulopapichulo

Lanet asagiliklar dolgun pilic pesinde kosmak yerine su lanet koca popolu yapay zekaya fitrat verser cok makbule gecer mubarek.

margaret

Evinizden her gün birkaç saat çevrimiçi çalışarak saatte 160-180 dolar kazanmaya başlayın. Haftalık olarak düzenli ödeme alın. İhtiyacınız olan tek şey bir bilgisayar, internet bağlantısı ve biraz bosş zaman ... buraya .........>>>>>> M­­a­­g­n­i­f­y­­I­n­c­o­m­­e.C­­OM

fuat-tombul

Saatte 180 dolar 7,7 kurundan 1386 TL, 8 saat çalışsan günde 11.088, ayda 221.760 TL eder. 1 ay bu parayı kazandıktan sonra onedioda gelip yorum yazmak; bilemedim, vizyonsuzsun. O yüzden tıklamadım linke.

papichulopapichulo

Site guvenli bile degil .Git bi sertifika al.

fuat-tombul

Neyseki ülke olarak beyaz tenliyiz, yoksa Twitter hesabı açıp o telefonları kırarak büyük bir ders verirdik.

halil-degerli

Teknoloji bireyi yönlendiriyor.... Alttan alttan bilgi yönlendirip bilinçaltına yerleştiriyor..... ...... Dünyadaki en güzel sözdür... .... "Bir ürün bedavaysa o ürün kesinlikle sizsinizdir.. " .....

cem-reality

Henüz denk gelmemiş olan arkadaşlar için Türkiye versiyonu bağlantı adresi: rb.gy/gvjy6l | Bu versiyonda seçimin farklı bir mantıkla işlediğini görebiliyoruz.

Görüş Bildir