Türleri Yok Etmeye Devam Ediyoruz: Midesinde Yaklaşık 6 Kilo Plastik ile Ölü Bulunan Balina

-

Geçtiğimiz hafta Endonezya kıyılarına vuran bir balinanın midesinden çıkanlar sadece hayvanseverleri değil, duyan herkesi çileden çıkartacak cinsten... WWF'nin resmi hesabından paylaştığı fotoğraflar ise gezegenin geldiği içler acısı durumu gözler önüne seriyor. Sizler için IFLScience'ın haberini derledik.

Kaynak: https://www.iflscience.com/plants-and-an...

9.5 metre boyundaki İspermeçet balinası, geçtiğimiz pazartesi, Wakatobi Milli Parkı'nda kıyıya vurdu. Olay yerine yetkililer ile birlikte giden Doğal Hayatı Koruma Vakfı üzücü manzara ile karşılaştı.

Yerel halk balinanın etini almak için vücudunu parçalamaya koyulmuştu, işte bu sırada dev balığın tüm sindirim sistemini tıkamış onlarca plastik atık ortaya çıktı.

Balinanın midesinde ve yemek borusunda, 6 kg plastik vardı. 100'den fazla plastik bardak, 2 çift terlik, 25 poşet, 4 şişe ve onlarca farklı plastik parçası çıkarıldı.

Endonezya Çevre ve Orman Bakanlığı, dev balinaya 'dost' anlamına gelen Sobat adını verdi, Salı günü Kolowawa Kapota Köyüne defnedeceklerini açıkladı.

Balinanın tam olarak ne zaman ve nasıl öldüğü tespit edilememiş olsa da, Doğal Hayatı Koruma Vakfı Endonezya yaptığı açıklamada şunları söyledi;

"Ölüm nedenini tam olarak tespit edememiş olsak da, gördüğümüz gerçekler oldukça üzücü."

Endonezya, Çin'den sonra dünyanın en çok plastik atık çıkaran ülkesi. Öyle ki 5 büyük Asya ülkesi olan Çin, Endonezya, Filipinler, Vietnam ve Tayland dünyadaki okyanus kirliliğinin büyük kısmından sorumlu.

Sadece 2010 yılında Endonezya'da 3.2 milyon metrik ton plastik atık ortaya çıktı ve bunun 1.29 milyon metrik tonu denizlere atıldı. 

Bu rakamları daha da korkutucu yapan bir başka faktör ise Endonezya'daki biyo-çeşitliliğin oldukça fazla olması. Ülkede, orangutanlar, tropik kuşlar, Komodo ejderleri ve 1000 farklı türde balık olmak üzere soyu tükenmekte olan birçok hayvan türü var. 

Endonezya hükumeti geçtiğimiz yıl deniz kirliliğini 8 yıl içinde %70 oranında azaltmak için 1 milyar dolarlık bir bütçe ayırdı.

Fakat bu zavallı balinanın durumuna bakılacak olursa, bu çabaların çok daha geniş çapta ve uzun vadede yapılması gerekiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ibrahim-karaca5

Dünyanın en kalabalık müslüman nüfusu Endonezya'da. Ortalama 200 milyon müslüman yaşıyor bu ülkede. Nasıl müslümanlıksa bunların ki Allah'ın verdiği güzellikleri (nimetleri) hızla tüketiyorlar. Bu kadar duyarsız ve pis olmak önce insanlığa sığmaz sonra müslümanlığa yakışmaz. Allah bildiği gibi yapsın bunları.

bercem-keles

Denizler biterse dünya biter

gzm-ynklr

Türleri Yok Etmeye Devam Ediyoruz

shiroshinju

Bu dünyada ki her canlıya zarar verdi insanoğlu.Öldürdü,tecavüz etti,yaşam alanlarını elinden aldı kısacası dünyanın içine etti şimdi uzaya gidip yeni gezegenlerin içine s.çmaya çalışıyor :/Birde merak ettim 8 yıllık bütçe ayrılmış,o kadar yıl içinde plastik üretimi yapılmayacak mı,çıkan çöpü nerelerine sokacaklar.

acidjazz5

Önce yeryüzünün ve canlıların bizim için yaratıldığı fikrinden vazgeçelim, zincirin bir halkasıyız biz sadece. Ve bizden fazla zarar veren bir yaratık yok şu yeryüzünde. Artık nolur insalığın soyu tükensin canlılar, yeryüzü derin bir nefes alsın!

Görüş Bildir