Görüş Bildir
Haberler
Türkler Uzaya Gidiyor

Türkler Uzaya Gidiyor

Onedio Medya
30.03.2015 - 16:46 Son Güncelleme: 30.03.2015 - 17:07
İçeriğin Devamı Aşağıda

Kendi uzay aracını üretmek için harekete geçen Türkiye, TÜBİTAK’ın “THOR” adını verdiği proje ile hipersonik taşıma aracı geliştirecek

Geleceğin uzay araçlarını üretmek için harekete geçen Türkiye’de hipersonik taşıma araçlarının tasarımı ve geliştirilmesi yapılacak. TÜBİTAK’ın “THOR” ismini verdiği projeyle üretilecek olan uzay araçları özellikle gelişmiş ülkelerdeki uzaya gitme yarışında Türkiye’yi bir adım daha öne taşıyacak.

'Yerli mekik' geliyor

Tüm dünya uzaya gitmenin kolaylaşacağı yeni bir hayali düşlerken, gelişmiş ülkeler de insanları dünya ötesine taşıyacak yeni araçları geliştirme yarışına girdi. Türkiye de bu yarışa seyirci kalmamak için harekete geçti. TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü bilim adamları, gelecekte Türkler'i uzaya taşıyacak tamamen yerli mekik hazırlığı için THOR adını verdikleri projeyi faaliyete geçirdi.

Atmosferden rahat geçiş

THOR'da geleceğin uzay araçları ile hipersonik taşıma araçlarının atmosferden rahat geçişleri için neler yapılması gerektiği ele alınacak. Yüksek ısılı atmosfer geçişlerinde uzay araçlarında oluşacak sürtünmeden kaynaklı ısınmaların en aza indirgenmesi için çalışmalar yapılacak.

En güçlü kahramanın adı verildi

Adını mitolojide en güçlü tanrı olarak bilinen Thor'dan alan projede 'ısıl koruma tekniği' baz alınacak. Burun ve kanatları yüksek ısıya maruz kalan uzay mekiklerinin bu bölgelerdeki uçuşu da etkileyen yuvarlak hatları yeniden değerlendirilecek. THOR ekibi hem uçuş performansının artırılması hem de atmosfer geçişinin sorunsuz yaşanması için yeni projeler geliştirecek.

Star

Kaynak: http://www.trtturk.com/haber/turkler-...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
3
2
1
0
0
0