Türkiye'nin İlk Kadın Yönetmeni ve Yıldızı Olan Herkesin Hayran Kaldığı Kadın Cahide Sonku'nun Şöhreti Nasıl Bulaşıkçı Olarak Sona Erdi?

707PAYLAŞIM

Türkiye bir dönem ona hayrandı. Çok başarılı ve güzel bir kadındı. bugün sizlerle bu kadının iç burkan hayat hikayesini paylaşacağız. 

Kaynak: turknostalji.com

Keyifli okumalar!

Birçok ünlünün parladığı dönemlerden sonra nasıl sefalet içinde yok olup gittiklerini gördük. İçimiz buruk bir şekilde bu yok oluş hikayelerini dinledik. Şimdi sizlere bu hikayelerden birini anlatacağız.

Hikayemizin kahramanı Cahide Sonku. Eskiler onu çok iyi tanır. O, Türkiye'nin ilk kadın yönetmeni ve ilk kadın sinema yıldızıydı.

O kadar güzel bir kadınmış ki tüm herkes ona hayran, bir bakan bir daha bakarmış. Fakat kendi gibi hayatı ne yazık ki güzel geçmemiş.

1933-35 yılları arasında balerin olarak sahneye adımını atmış. Bir süre sonra Muhsin Ertuğrul onu keşfetmiş ve hayatı o saatten sonra değişmiş.

Başarılı bir şekilde yükselmeye başladıktan sonra dedikodular da peşini bırakmamış. Muhsin Ertuğrul'un 17 yaşındaki bir genç kıza aşık olduğu söylentisi yayılmış.

Sahnede tozu dumana katan hem başarılı hem de güzel bir kadınmış o. Fakat işinde kazansa da ne yazık ki aşk da kazanamamış. Cezmi Ar ve Talat Artemel'de aradığı aşkı bulamamış.

Zengin iş insanı İhsan Doruk’la evlenmiş ve belki de hayatının en güzel günlerini yaşamış. Para, şöhret hepsi elinin altındaymış. Fakat onunla da ayrılmış.

Sonku'nun İhsan Doruk'tan da Ender isimli bir kız çocuğu var. Yaşanan miras kavgası nedeniyle bunalıp o dönem yurt dışına gitmiş. Milyonluk serveti tepmiş anlayacağınız.

Eşinden ayrıldıktan bir süre sonra kurduğu film yazıhanesi emek verdiği filmleriyle birlikte yanmış. İşte o günden sonra Sonku’nun yavaş yavaş düşüşü başlamış.

Ve sonra bağımlılık derecesinde alkole sarmış. Maddi anlamda sıkıntı yaşayan Sonku alkol parası bulamayınca boş şişeleri satarak içki alırmış.

Cahide Sonku’nun durumunu gören Muhsin Ertuğrul ona Şehir Tiyatrosu’nda tekrar bir iş vermiş fakat içki nedeniyle oyunlara çıkamıyormuş.

Hiçbir şekilde tutunamayan ve eski başarısına geri dönemeyen Cahide Sonku son olarak bulaşıkçılık yaparken görülmüş ve 1981 yılında da hayatını kaybetmiş.

Cahide Sonku Zeki Müren'in ilk filmi Beklenen Şarkı'nın hem yönetmenliğini yapmış hem de başrol oynamış bir kadın.

Onun hayat hikayesi çok acımasız. Erkeklerin hayran olduğu, milyonluk mücevherleri taktığı, yıldız olduğu zamanlardan bulaşıkçılığa uzanan bir hikaye.

Film yazıhanesinin yanmasıyla düşüşü de başlayan bir zamanların yıldız oyuncusu Cahide Sonku'nun hayatı hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
farkedmez

Şöhretin getirdiklerini taşımak zor..O kadar bunaldıktan sonra yokuş aşağı gidiyorlar..

busra-kucuk

Kişinin en büyük engeli kendisidir.

mazbak

Senin niyetin senin kaderin

efe-kasap

Yatırım’ın ne kadar önemli olduğunu göstermiş bizlere. Ya kendimize yatırım yapıp alkol ve uyuşturucudan uzak durmamızı sağlayacak etkinliklere gireceğiz ya da bu tür şeylere düştükten sonra da sabit bir gelirimizin olmasını sağlayacağız. Yani eğer mirası alsaydı herşey daha güzel olurdu... miras alın arkadaşlar sonuna kadar kapışın...

motoki

Kendisi adına üzüldüm, eski Türk filmlerini de izleyen birisi olarak tanıyorum onu filmlerden. Keşke doğru seçimler yapabilseymiş, keşke son kez rahmetli Muhsin Ertuğrul'un teklifini kabul ettikten sonra düzeltseymiş yaşamını. O zaman tekrar eski oyunculuk performansına ve güzel filmlere dönüş yapıp bizleri de mest edebilirdi. Ruhunu huzurda ve ışıkta tutsun Allah, mekanını cennet eylesin :'(

Görüş Bildir