Görüş Bildir
Haberler
Türkiye'nin 5 Yıllık İhtiyacını Karşılayabilir: Tekirdağ'da 286 Milyar Metreküp Doğalgaz Rezervi Tespit Edildi

Türkiye'nin 5 Yıllık İhtiyacını Karşılayabilir: Tekirdağ'da 286 Milyar Metreküp Doğalgaz Rezervi Tespit Edildi

Batuhan
20.11.2019 - 18:22

Türkiye'nin tahıl ambarı olan Trakya bölgesi, yer altı zenginlikleri ile dikkat çekiyor. Tekirdağ’da son günlerde yer altı zenginlikleri konusunda gelen haber heyecanla karşılandı. Norveçli Equinor ve Kanadalı Valeura firmasının Tekirdağ'ın Muratlı ilçesinde yürüttüğü keşif çalışmaları kapsamında 286 milyar metreküplük doğalgaz rezervi tespit edildiği belirtildi.

DHA'da yer alan habere göre yetkililer, keşif çalışmaları kapsamında kanıtlanmış hidrokarbon kaynaklarına ulaştıklarını belirtti. Öte yandan, söz konusu keşif sonrası bölgedeki arazilerin fiyatı da yüzde 40 oranında arttı.

Türkiye'nin yıllık ihtiyacı 50 milyar metreküp

Türkiye'nin yıllık ihtiyacı 50 milyar metreküp

Firma, Muratlı ilçesine bağlı Yeşilsırt, Yukarısırt ve Karacakılavuz köylerinde keşif çalışmalarına devam ederken, söz konusu 286 milyar metreküp doğalgaz rezervinin ise Türkiye'nin 5 yıllık ihtiyacına karşılık geldiği ifade edildi. Türkiye’nin yıllık gaz ihtiyacı açıklanan verilere göre yıllık 50 milyar metreküp olarak belirtiliyor.

"Bu alanda 5 kilometre içinde 5 tane ocak açtılar"

"Bu alanda 5 kilometre içinde 5 tane ocak açtılar"

Yukarısırt Köyü Muhtarı Şerif Yıldırım gazetecilere yaptığı açıklamada, köylerinde çıkan doğalgazın kendilerini mutlu ettiğini ifade ederek, bir yıldan beri devam eden çalışmalarda diğer bölgelerde de gaz bulunduğuna dikkat çekti. Yıldırım, firmaların bölgede yaptığı çalışmaları yakından takip ettiklerini belirterek, 'Burada çalışanlardan çok büyük bir doğalgaz rezervi bulunduğunu duyduk. Ülkemiz için hayırlı olsun. Bu alanda 5 kilometre içinde 5 tane ocak açtılar. Araştırmalar devam ederken en fazla gazın bizim köyümüzde çıkması sevindirici. Köyümüz küçük inşallah gelişir. Arsa fiyatlarımız değerlendi. Köyümüzde bin metre arsa 10-20 bin liraya satılırken, doğalgazın çıkmasıyla bu fiyat 100 bin liraya çıktı' dedi.

"Diğer arazilerimde de doğalgaz çıktığını söylediler"

"Diğer arazilerimde de doğalgaz çıktığını söylediler"

Yukarısırt köyünde tarlasında doğalgaz rezervi olduğu tespit edilen Mehmet Özkan, 'Tam da benim tarlamın ortasında, 40 dönümlük arazim içinde doğalgaz çıktı. Tarlamızın değeri arttı. Ben tarlamı şirkete kiralık olarak veriyorum. Benim diğer arazilerimde de doğalgaz çıktığını söylediler. Arazilerimde doğalgaz çıkması sevindirici.' dedi.

"Arazi fiyatları yüzde 40'a kadar arttı"

"Arazi fiyatları yüzde 40'a kadar arttı"

Muratlıda emlakçılık yapan Süleyman Berk de doğalgaz çıkmasıyla birlikte arazi fiyatlarının yüzde 40'a kadar arttığını belirterek, 'Tarlalarında doğalgaz çıkacağını düşünen bazı vatandaşlar arazileri değer kazandığı için şu anda tarlalarını satmıyorlar. Doğalgaz arsa ve tarla fiyatlarını artırdı. Diğer emlakçılar da doğalgaz nedeniyle bölgede tarla fiyatlarının çok arttığına vurgu yaptı. Tekirdağ’ın Muratlı ilçesine bağlı Yukarısırt köyü ile Yeşilsırt ve Karacakılavuz köylerinde de doğalgaz rezervi olduğu öğrenildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
69
40
30
11
9
6
4
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Baskın seçim mi yapacaklar yine başladı doğal gaz haberleri ???

Matt Denis

hayır olmadı seçim filan lol

Yeditepeliler

neden norvecli firma ? kendi gazimizi cikartip yeniden bize satacaklar hani yerli ve milli firmalar ?

Hector Hector

hepimiz bunu soruyoruz ama bir halt yapmıyoruz bu konuda kendimiz.

swedishchef

nolur yuzunuze gozunuze bulastirmayin olm. efendi gibi cikarin su gazi kullanalim. azcik mantikla is yapin la nolur.. hadi be....